Početna stranicaFAQPretraľnikRegistracijaKorisničke grupeLoginRegistracija
Share | 

Biljne mješavine

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
ibublic
Peče me jezik
Peče me jezik

Broj postova : 360

PostajNaslov: Biljne mješavine   03.06.11 19:55

Imate li iskustva sa njima? Meni su one postale gotovo dio svakodnevice.

Služe kao lijek, za opuštanje, ili samo kao nešto za pijuckanje.

Moje znanje o njima je relativno skromno, ali naučio sam jednu recepturu koja mi je omiljena pa ću je podijeliti sa vama.

Dakle, bazu čine sljedeće biljke:

Kopriva
Kadulja
Stolisnik

Miješaju se u jednakim omjerima, znači 1:1:1.

S obzirom da okus te mješavine nije baš idealan zbog dosta kadulje, možete smanjiti kadulju a povečati stolisnik, koji je ugodnijeg okusa, ili dodati neko drugo bilje za aromu. Biljke koje dodajem, bilo radi okusa bilo radi ljekovitosti su:

Bazga (cvijet)
Kamilica
Menta
Trputac
Preslica

Biljke je moguće nabaviti na bilo kojem placu ili u biljnim ljekarnama, nije pretjerano skupo, za 100 kuna ćete imati višemjesećnu zalihu. Ako želite biti sigurni u ispravnost i porijeklo bilja, kupite u biljnoj ljekarni.

Napitak od te mješavine pripremam na sljedeći način: Zakipim litru vode, ugasim vatru, umješam 4 žličice mješavine, dobro promješam i pustim pet minuta poklopljeno. Procijedim kroz cjedilo i ulijem u termosicu, te pijem kroz dan. Ako pripremate u manjim količinama, doza je jedna žličica na četvrt litre vode.

Najbolje je piti friško, stajanjem poprima tamnu boju i malo se promijeni okus, ali i dalje je dobro.

Ja tu mješavinu naviše volim piti bez ičega. Možda to traži navikavanje, ali nježni okusi tog bilja ne pitaju nikakav šečer, a ako je dobro zamiješano bilje, okus je super. Od dodataka se s tim najbolje slaže kiselina, limunov sok, ili limunska kiselina u kristaličima, a može se dodati i malo cedevite.

Ako pijete kao lijek, doza je litra mješavine dnevno. Kod običnih prehlada i lakših tegoba čini čuda. Ako pijete lijekove za tlak, šečer, zgrušavanje krvi, srce, trudni ste i slično, informirajte se kod liječnika od tome da li smijete miješati ljekovito bilje sa vašim lijekovima.

Evo, možda se može reći da radim filozofiju of ovoga, al meni je ta mješanca super pa sam podijelil s vama sve kaj znam o tome.

Ne znam kak se s čajevima nazdravlja, ali u zagorju kažu "da se ne nazdravlja s pijačom već s čovekom", pa stoga živjeli!
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

Broj postova : 10252
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, Proper English

PostajNaslov: Re: Biljne mješavine   03.06.11 20:27

Biljni čajevi su i moja slabost. I ja imam svoje "tajne" mješavine, ali uglavnom sadrže ove ingredijencije gore spomenute, iako stolisnik nije preporučljivo predugo uzimati.
Prema tome - živio! break piva
[Vrh] Go down

Biljne mješavine
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Biljne mješavine
» Engleske mješavine
» Kućne mješavine
» K: Mješalica za beton
» K: električnu mješalicu