Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)

Go down 
+23
Pantarei
G.S.Patton
wranjo123
Antiša
dado
FranjoTheWolf
bayro
gstaraz
Rakija
Tomo1978
Sarmageddon
Capt. Horatio MacAllister
foksieloy
kamarad igorrr
Sunka
misterno
Chofus
Leo
Brka
gavran11
420blackadder
Davorin
Marin Split
27 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty24.11.11 18:08

Tražija san tu po forumu malo o ovome ali je nekako nepregledno pa san eto tija popodne ubit vrime i prevest jedan meni zanimljiv čljanak o spremanju duhana. Uzivajte... Cool

Puno lulaša se pita da li i kako mogu pohraniti njihov duhan za lulu. Postoje načini za spremanje duhana i ako se to radi na ispravan naćin vaš će duhan trajati godinama i zapravo postajat će sve bolji i bolji. Proces starenja ili sazrijevanja (Aging) duhana omogučuje već postojećoj mješavini da se okusi unutar mješavine stope jedni sa drugima i na taj naćin promijene početan okus. Pa krenimo redom i prvo čemo nešto kazati o spremanju duhana.
Spremanje (Cellaring) vašeg duhana je ekonomično za svijet pušača lule jer mu omogučava da kupi "bulk" pakovane mješavine koje su znatno jeftininje od limenki. Isto tako duhan poskupljuje sa vremenom i ne možete uradit ništa loše ako duhan kupite sad po povoljnijoj cijeni nego šta će možda bit u budućnosti. Spremanje je zapravo vrlo jednostavna stvar ali ipak trebamo vodit računa o nekim pojedinostima! Jako bitno je uzeti u obzir lokaciju na kojoj živite, ako živite u području gdje ima puno vlage, vaš će duhan duže biti vlažan u odnosu na područja niže vlažnosti. Uzmite u obzir da je optimalna vlažnost duhana za lulu negdje između 10% i 18%. Dakle nije potrebno da vaš duhan bude vlažan ili prevlažan jer će to potpomoći razvitku plijesni u duhanu.

Počnimo prvo sa što NE bismo smijeli raditi kad spremamo duhan.

Nikad ne pohranjujte duhan za lulu i Cigare zajedno!
Ako uz duhan za lulu pušite i cigare, nikako nemojte to dvoje čuvat na istom mjestu. Cigare su poput spužve i sa vremenom će upit svu vlagu, mirise i okuse u njenom okruženju. Dakle ako pohranite cigare i duhan za lulu na isto mjesto, vaša će cigara u konaćnici imat okus duhana za lulu. Zadnje što bi tili je da vam neka fina cigara ima okus po Dunhillovom Nightcapu ili nekoj drugoj mješavini za lulu. Cilj je da vaš duhan za lulu isto kao i cigare mirišu i imaju okus onako kako bi i trebali imati.

Ne pohranjujte vaš duhan za lulu u tzv. Humidor (prostor koji služi za čuvanje cigara na određenom stupnju vlažnosti)
Mnogi ljudi misle da je dobro čuvat duhan za lulu u humidoru zbog konstantnosti vlage. Ovo je potpuno krivo, naime cedar u humidoru upija vlagu i upit će svu vlagu iz vašeg duhana za lulu! I usput će upit svu aromu od istog i taj humidor neće biti dobar za čuvanje cigara poprilično dug period. Također i cedar će zasigurno prenijet svoju aromu na duhan za lulu. Ali ako sve jedno želite isprobat humidor i dodavajući optimalnu vlagu, vaš će duhan bit pre vlažan za pušenje, dakle pustite humidor da bude ono za šta i služi, a to je za čuvanje cigara!

Nemojte dodavat duhanu vlagu prije nego ga pohranite u teglu u kojoj ga namjeravate pustit da odstoji duži period
Vlaženje duhana prije spremanja u teglu nije dobra stvar. Može uzrokovat pojavu plijesni nakon negog vremena i na kraju ćete imat duhan, ništa drugo nego spreman za bacanje u smeče. Nema ništa gore nego nakon godinu ili dvije pronač 200 grama uplijesnjenog i ne pušljivog duhana. Dakle radije ga pospremite malo suhijeg nego pre vlažnog. Trebao bi biti pospremljen u hermetički zatvorenoj posudi tako da ne može niti dodatno gubiti na vlažnosti. U glavnom, najbolje je duhan odmah nakon kupnje pospremit u takvu posudu i pustitt ga na miru, jer obično duhan kad ga kupite bude ili taman vlažan ili malo suvlji, sta je dobro, a ako je pre vlažan obavezno ga prosušiti!

Ne koristiti staru teglu u kojoj je recimo nekad prije bilo kiselih krastavaca! (Ovo vrijedi za sve tegle u kojoj je prije bila pohranjena hrana)
Razlog zašto ne koristiti takve tegle je zbog toga što iako staklo ne upija nikakve mirise, guma na poklopcu i tekako upija! Jednostavno je nemoguće otkloniti miris krastavaca sa poklopca tegle!
Taj se miris jako brzo ponovno proširi teglom i ako želite da vam duhan za lulu ima okus na marinadu samo izvolite!

Sada ćemo preći na one stvari koje možete raditi, a da neutjećete na duhan u negativnom smislu
Spremanje duhana je slićno kao i spremanje tj. čuvanje vina. Većina pušača lule se odnosi prema svom duhanu kojeg su pohranili kao i vinar prema vinu. Naravno, to ne znači da trebate imat duhanski podrum kao što vinari imaju vinski već ga samo trebate spremit na prikladan naćin i u prikladnim uvijetima.
Morate pripaziti na temperaturu, vlažnost i svijetlo. Idealno mjesto za spremanje duhana je mracno i "hladno" (možda bolje reći ugodno sviježe umjesto hladno) mjesto gdje temperatura nece previse oscilirati. Idealna temperatura bi bila između 15 i 21 stupanj Celzijev. Također i vlaga igra svoju ulogu bez obzira što je duhan u hermetički zatvorenoj posudi. Velika vlaga može izazvat ruzinu na poklopcu tegle ako je od metala i tako ugrozit duhan. I na kraju, ne želite izlagat tako spremljen duhan vlelikom svijetlu.

Limenke za duhan će također jako dobro čuvati isti poprilično dugo vremena ali samo ako su dobro zatvorene tj. ako im vakum pakovanje ne popusti
Ako imate namjeru u njima pohranjivat duhan, provjerite da limenke nemaju nikakvih oštečenja i da dobro brtve tj. da su dobro vakuumski zatvorene.
Ipak su hermetički zatvorene staklene tegle bolje tj, ljudi ih ćešće koriste za duže periode pohranjivanja (preko 2 miseca) duhana iz bulka, ili već otvorene limenke. Staklo se koristi jer je neutralan materijal i lako se dezinficira. Neki ljudi koriste i hermetički zatvorene plastične posude ali savjet je da u njima nikako nije bila pohranjena hrana. Ako već koristite takve posude pobrinite se da vam duhan ostane u kesi pa ga takvog pohranite u hermetički zatvorenu plastičnu posudu.

Hermetički zatvorene staklenke se mogu nabaviti skoro svugdje
Ima ih raznih veličina i kapaciteta. Najbolje je imat nekoliko različitih jer ako stavimo 500 g duhana u neku veliku teglu, takvu teglu ne želimo otvarat često. Dakle bolje je isti duhan spremat u više manjih tegli tako da možemo periodično probavat duhan u različitim vremenskim razmacima i bit ćemo u mogućnosti probat istu mješavinu duhana nakon recimo 1 godine i nakon 5 godina iz one druge ne otvorene tegle.
Pripremanje tegle za duhan je najbitniji dio posla. Pobrinite se da je dobro dezinficirate i operete. Perilica posuđa može dobro poslužit za pranje i dezinfekciju radi visokih temperatura, naravno treba paziti da poklopac ako je od gume operete ručno. i najbitnije, doro ih posušite!
I na kraju kad smo pospremili svoj duhan u teglu, čvrsto je zatvorimo, obavezno označimo koja je mjesavina u tegli i naravno datum punjenja iste.

Prevea i preuzea članak od pipesmagazine.com koji je napisa dotični gospodin Bob Tate
Skužajte na greškama u pravopisu, nisan namjerno Smile Naravno nastavk o starenju pojedinih vrsta duhana slijedi kad opet uvatin vrimena Cool


Rale, Vortimejovrh and Ninoje like this post

[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty24.11.11 20:35

Svaka čast na trudu, i tekst je potpuno čitljiv Cool Forum služi da se takve informacije daju i razmjenjuju.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
420blackadder
Hladan dim
Hladan dim
420blackadder


Broj postova : 650
Join date : 04.01.2011
Age : 41
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH:Ruins of Isengard, McB Plumcake, Lane Limited 1-Q

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty24.11.11 20:58

Marine, informacije su uvijek dobrodošle, svaka čast. Cool
[Vrh] Go down
gavran11
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
gavran11


Broj postova : 240
Join date : 15.12.2010
Age : 51
Lokacija : ljubljana

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty24.11.11 21:16

Good work Marine !
[Vrh] Go down
Brka
Peče me jezik
Peče me jezik
Brka


Broj postova : 311
Join date : 25.11.2010
Age : 50
Lokacija : Bilje, Osijek

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty25.11.11 6:17

Bravo za trud. Skužajemo na greškama.
Ja ne stignem spremati duhan, kolko ga brzo popušim.
Al dobro je znat.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty08.10.12 21:57

trajno skladistenje/cuvanje = staklenke sa gumenom brtvom
kratkorocno skladistenje/cuvanje = potpuno svejedno

dodao bih samo da je, ukoliko imas vecu kolicinu duhana, puno bolje i pametnije to uskladistiti u vise manjih staklenki nego u manje vecih, cisto da se ima uvijek sto pusiti a da se pritom ne prekida proces starenja
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3082
Join date : 17.09.2010
Age : 30
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty08.10.12 22:22

Meni plastične vrećice uništavaju okus duhana.
[Vrh] Go down
Chofus
Prva lula
Prva lula
Chofus


Broj postova : 99
Join date : 07.05.2012
Age : 29
Lokacija : Zagreb

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty09.10.12 7:38

@ima li tko informaciju gdje nabaviti takve staklenke?
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty09.10.12 8:33

Chofus je napisao/la:


@ima li tko informaciju gdje nabaviti takve staklenke?


kaufland, metro, konzum, billa, lidl... uglavnom bude u svima.
[Vrh] Go down
Chofus
Prva lula
Prva lula
Chofus


Broj postova : 99
Join date : 07.05.2012
Age : 29
Lokacija : Zagreb

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty11.10.12 13:35

Evo jedna mala reportaža kako sam ja to učinio. Prvi put sam to radio pa sam vjerojatno načinio neke greške, ali evo da svi vide pa im možda pomogne.

Znači staklenke sam tražio i nisam našao u trgovačkim lancima jer spremanje za zimnicu još nije počelo (duhan se sprema samo preko zime..) no uspio sam ih u nekoj lokalnoj trgovini naći. Obične staklenke, nisu one s gumiranim poklopcima a ni nemaju višestruke navoje, no valjda će funkcionirati (vidio sam neki set za začine od više malih posudica koji bi mogao dobro funkcionirati - još dobijete i stalak!).

Staklenke sam prokuhao radi kakve-take sterilizacije a poklopce sam oprao u sapunu i vrućoj vodi (toliko vrućoj koliko su mi ruke dopuštale). Njih nisam prokuhavao zbog straha da bi se oštetila onaj mali sloj gume iznutra ili možda i iskrivili. Nakon prokuhavanja unutra je stavljen duhan, dobrano zatvoren i označen. Duhan iz limenki MM965, Savinelli English Mixture i Squadron Leader nisam prebacivao u staklenke jer već i u limenkama, pod uvjetom da nisu oštećene, mogu jako dugo opstati (desetljećima). Htio sam ih obljepiti izolir trakom, no pošto je nisam mogao naći (u djedovoj radionici, nije mi se dalo do dućana) poslužio sam se selotejpom. Time bih zatvorio eventualne rupice kroz koje bi duhan mogao disati (gotovo ih sigurno nema). MM965 je već bio otvoren no po novom otvaranju sam se opet morao potruditi (i napravio je flop) te uz selotejp mislim da ne bi trebalo biti problema.
Black & Bourbon (otvoren) i Da Vinci-ja (neotvorenog) sam stavio u ziploc vakumske vrećice (dvostruka izolacija). Neotvoren duhan u vrećici neće trajati dugo kao onaj u limenci ali nadam se da će ova dvostruka vrećica očuvati Da Vinci-ja. I kao mali pokus sam mali dio Scottish Blenda stavio izravno u ziploc, čisto da vidim hoće li duhan u izravnom dodiru preuzeti okus plastike.
Pri tom postupku sam primjetio da mi se duhan malo posušio (neki (pre)više neki manje) što me u početku rastužilo jer sam oćito ovo trebao napraviti ranije, no s druge strane bar je smanjen rizik od nastanka plijesni.

Slike (UPOZORENJE, ima malo Off topic ):
Roba kupljena na maturalnom putovanju u Prag:
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 208220_3755069001875_50218800_n

Ponos kolekcije - Jirsa
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 602282_3755069721893_625138055_n

Još malo ljepotice
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 528669_3755069521888_1485869416_n

Moje lule
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 155124_3755070081902_984284673_n

Ukupna dimna kolekcija
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 32361_3755070001900_409230511_n

I kako to sada izgleda
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 548653_3755070801920_1942721870_n
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 190233_3755070561914_59502951_n
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 68018_3755070881922_408011570_n
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 526040_3755068681867_1463227036_n

Nadam se da će nekome pomoći, otvoren sam za sve sugestije. Ako sam nešto krivo napravio napomenite mi.

Off topic U Pragu je bilo prelijepo. U gradske znamenitosti bih svakako ubrojio i tobacco shopove (imena i lokacije su u starijoj temi by bayro). Ogroman izbor svakakvih duhanskih delikatesa od kojih sam ja izabrao par cijenjenih i očitih primjera. No zaista sam se pomučio da odlučim koji ću od njih ponjeti kući. Lula također ima na lopate a Jirse su prekrasne i izgledom i izradom. Tete u dućanu isto nisu za baciti lol! Svakako preporučam napraviti malo hodoćašće i vratiti se prepuni dobrih dojmova, blagoslova i tamjana pop
[Vrh] Go down
misterno
Peče me jezik
Peče me jezik
misterno


Broj postova : 527
Join date : 05.03.2012
Age : 52
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH Gljive, JFH Ruševine, McCl 5110, McB Plumcake, Žapci

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty11.10.12 13:59

cheers
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty11.10.12 14:47

bravo majstore, vrlo lijepo, pedantno i uredno.

sudeci po duhanima kojima trenutno raspolazes, ceka tebe jos poprilicno puno ugodnog dimljenja!
Wink
[Vrh] Go down
420blackadder
Hladan dim
Hladan dim
420blackadder


Broj postova : 650
Join date : 04.01.2011
Age : 41
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH:Ruins of Isengard, McB Plumcake, Lane Limited 1-Q

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty11.10.12 22:44

Zaista odlično odrađeno, riječ da bih rekao. Cool Radni savjet se slaže da je sve po PS-u kako spada i u tri primjerka. Keep calm and carry on ! Laughing
[Vrh] Go down
Sunka
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Sunka


Broj postova : 131
Join date : 28.10.2012
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : WOL Signature, TR Sunday's Fantasy, McB Navy Flake, McB Mixture Modern

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty07.11.12 0:28

Jel ima (a trebalo bi imat) veze čuvanje duhana u providnim staklenkama naspram neprovidnih?
[Vrh] Go down
https://www.pijanitvor.com
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty07.11.12 0:32

mislim da ne jer duhan bi se po defaultu trebao cuvati na mjestu koje nije izlozeno bilo kakvoj vrsti svjetla.
[Vrh] Go down
Sunka
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Sunka


Broj postova : 131
Join date : 28.10.2012
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : WOL Signature, TR Sunday's Fantasy, McB Navy Flake, McB Mixture Modern

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty27.11.12 18:52

Danas kupio teglice. Ne dihtaju kad se zatvore, imaju gumu i onu polugu za hermetičko zatvaranje. Našao u okolici Matulja. Ovih 6 komada je došlo malo manje od 100 kuna i čini mi se da bu bile OK. Uzeo sam ove od 1/2kg iako ima i većih. Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Smiley_emoticons_mttao_widder



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) B3DEC036-DA91-460D-A017-A19DED2EB720-2355-000003331C96137C Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 074B58B0-F564-4AC1-9385-931253F55EE2-2355-000003330E69E5A3 Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) 7A51197B-FE27-48DD-B1CB-F6819475C8D8-2355-00000333037FC2C0
[Vrh] Go down
https://www.pijanitvor.com
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty27.11.12 18:59

idealno, mislim da u tu jednu stane nekih 250-300g duhana bez problema.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty27.11.12 20:16

To je najbolji način čuvanja. Imam u sličnima duhana stare po 3-4 godine koji nisu ništa izgubili na kvaliteti. Dapače kada sam počeo raditi zalihu BL, iz vrečica sam prebacio u staklenke.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Čuvanje duvana ...   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty25.06.14 19:59

Interesuje me da li je bolje kupljeni duvan prebaciti iz kese u staklenu posudu ili ostaviti u originalnom pakovanju iskreno me nervira ona umrlica koja stoji na pakovanju. Hajde neki savet za čuvanje duvana.
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty25.06.14 20:26

Najjednostavnije riješenje je vrećica sa zip-lock zatvaračem. Jeftino, lagano, moš nosit kud hoćeš, ima ih svuda, drži ih u mraku (džep, torbica ili ladica).  Cool 
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty25.06.14 20:34

Ekstra ... Smile
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty25.06.14 22:23

Ovisi kako brzo trošiš duhan, i koliko ga je.

Za one koje "skladištim" su tegle, za one koje planiram brže potrošiti, ostavim u vrećici ili prebacim u ziplock.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Capt. Horatio MacAllister
Peče me jezik
Peče me jezik
Capt. Horatio MacAllister


Broj postova : 401
Join date : 16.04.2012
Age : 59
Lokacija : Zaprešić

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty02.08.14 17:51

Jednostavno. Limenka je OK. Ako je vrećica, prebaci u staklenku.
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3082
Join date : 17.09.2010
Age : 30
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty05.08.14 9:23

Ja ne volim zip lock vrećice jer kao da mi kvare okus duhana, ili nisu ipak tako jako zatvorene ili svijetlo ubije aromu - ne znam.
[Vrh] Go down
Sarmageddon
Oblak dima
Oblak dima
Sarmageddon


Broj postova : 1287
Join date : 06.01.2014
Age : 49
Lokacija : Zagreb

Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty05.08.14 9:42

meni najbolje original limenka..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty
PostajNaslov: Re: Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)   Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging) Empty

[Vrh] Go down
 
Spremanje i sazrijevanje duhana (Cellaring and aging)
[Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Top X duhana...
» Klasifikacija duhana
» Zalihe duhana

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: