Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Čišćenje lule

Go down 
+20
Igor ZG
boxedin
Lakeman
Slajs
Sokreos
dado
Nunki
G.S.Patton
wranjo123
leonhardy
Tomo1978
Sarmageddon
LenkoSmrk
Matko
amaru
Antiša
king1976
bayro
Davorin
dean
24 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:27

Evo sad cu napisati kako ja čistim lulu nakon pušenja. Nakon kaj je lula ohlađena prvo onom "žlicicom" iz češkog kompleta lagano prodjem po stjenkama da slucajno ne ostane nekaj neizgorenog duhana (ako ostane moguce je da vam dio "cake"a odpadne, ziher se nekima dogodilo", potom istresem pepeo na papir. Jos jednom provjerim da li se duhan zaljepio negdje te vratim nesto pepela u lulu i dobro promuckam te visak istresem van.Kad sam gotov sa rađenjem cakea bez ostataka duhan odšarafim usnik i onda pocinje pravo čišcenje. Prvo onom iglom prodjem i lagano puhnem da maknem krupne komade. Prvo čistacem čistim u grubo (mozete i škarama odrezivati vrhove štapica pa su vise iskoristivi) i tako sve dok čistac nije bijel. Onda čistac namocim u alkohol, lulu nakosim tako da se alkohol ne cijedi u lulu i opet sve dok čistac nije prakticki bijel. Nakon to ga uzmem stapic za uha i njime cistim ona dio di ulazi usnik. kad sam gotov sa tim dijelom onda prelazim na usnik te radim redosljedom, suho, sa alkoholom, štapići za uši u slucaju da je za 9 mm filter. Tek onda mozete reci da vam je lula čista.


Zadnja promjena: dean; 11.03.08 14:29; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:36

Kaj kod tebe duže traje,pušenje lule ili čiščenje iste?
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:42

Ali moje lule su čiste, a volio bih vidjeti od nekih nakon nekog vremena Smile
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:46

Puritanac jedan!! Very Happy
Slažem se da lulu treba očistiti,ali zar baš tako detaljno svaki put??
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:52

A uuu - ovo što si ti opisao je generalka.
Ja prvo provućem nekoliko čistača kroz usnik (od sada kamiš, nekeko mi usnik ne leži). Onda ih presavinem po pola pa prvo očistim širi kraj kamiša (sa presavijenim dijelom). Nakon toga isti čistač koristim za čišćene dijela tamo gdje kamiš ulazi u lulu i također sa istim presavijenim čistačem, ali drugim krajem, provlačim čistač dok ne dođe do kotla. Tu mi je obično najprljavije. I tako par puta. I da, zaboravih, prvo istresem sve ostatke van iz lule, sav pepeo i ostatke neizgorenog duhana, da je lula hladna se podrazumijeva. I na kraju, s presavijenim (iskorištenim, ali ne i preprljavim) čistačima očistim kotao.
Ponekad ostavim preko noći jedan čistač u luli. A definitivno pustim lulu da se odmara barem 1 dan, ako ne i 2.
Ne razumijem, zašto ostavljaš pepeo u luli? Meni taj pepeo smrdi, pa sve ide van. Koliko je meni poznato, cake će se formirati gorenjem duhana, a ne taloženjem pepela. Možda griješim. Što drugi misle?

PS. Ovo što ti radiš ja slično napravim jednom u dva-tri tjedna. Works for me!
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 13:54

Cake se formira i talozenjem duhana po stjenkama isto
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 14:00

Malo pretjerujete, lula je alat, ne predmet obožavanja. Barem moje mišljenje. Normalno da je treba čistiti s vremena na vrijeme.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 14:05

Davorin je napisao/la:
Malo pretjerujete, lula je alat, ne predmet obožavanja. Barem moje mišljenje. Normalno da je treba čistiti s vremena na vrijeme.

Ma daj - sjeti se samo svojih prvih lula. Zar ih nisi lickao, polirao... Neka, imaju dečki vremena, pa nek ih tretiraju. Vremenom prođe ta faza. No za (mjesečnu) generalku, opis nije loš.
Nego sad me zanima da li sam je u višegodišnjoj zabludi vezano uz pepeo?! Ostavljaš li i ti pepeo u luli?
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 14:13

Deane, ovo je fakat mjesečna generalka. Savjeti su definitvno dobri i ja ih sam primjenjujem, ali za svakodnevo čišćenje je dosta ovo što Fubar i Davorin kažu...
Najvažnije je ostaviti lulu da se odmori najmanje 24 sata prije novog pušenja, a ja prakticiram da je nakon pušenja i nakon što se ohladila rastavim, ostavim tako preko noći (ili jutra - ako su bila u pitanju večernja pušenja) i obično u usnik stavim jednu pamučnu čistilicu da povuče vlagu i gadost, a nakon toga, kako je Fubar opisao otprilike.
Ovu generalku na lulama radim jednom mjesečno i moram se složiti sa Davorinom da je lula ipak alat (doduše dragi alat), ali da ne treba pretjerivati...
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 14:17

Bayro - pepeo u luli? Da ili ne?
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty11.03.08 14:20

Ja ga ostavim nekih pola sata nakon pušenja da upije vlagu, naravno, promiješanog, dosta rahlog, a onda ga naravno bacim da se i glava lule "zrači".
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty18.03.08 21:49

Koliko god smo se sprdali Deanu, jučer sam si dao truda i napravio generalku na sve tri (3) moje lule koje su u upotrebi. Iako kad sam čistio na suho (bez alkohola), čistilice su izlazile bijele. Ali! Nakon čišćenja alkoholom, dobro da nisam mrtve štakore izvukao van. Generalka je trajala malo dulje (recimo 15 min po luli), ali se fakat isplatilo. Slatko kao da je lula nova, ali sa cakeom, korom ili kako smo se već dogovorili da ćemo to zvati.
Pa gazda Deane, metoda je OK. Samo za svaki put mi ipak nije. Ne da mi se furati još i pljoska čistog špirita sa sobom. ;o))))
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty19.08.08 22:42

Evo opet malo o tretmanu alkoholom. Za godišnji odmor ocistio sam sav svoj arsenal lula sa 96%alkoholom i dosao do zakljucka da njega nije dobro upotrebljavati u tu svrhu. Naime 96% alkohol jako brzo hlapi i samim time sol postane relativno brzo suha i ne izvlaci toliko onaj smrad iz lule (iako sol skuplja vlagu). 70% alkohol drzi vlaznim sol cijelu noc i puno vise izvuce (sol je puno smeđija). Eto to je moj zakljucak i vracam se na staru, dobru bučkuriju od tete magistre iz apoteke

_________________
Mrzim mizantrope, osporavam nihiliste i družim se sa androfobima.
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty19.08.08 22:53

e danas san vidio neki sprej za ciscenje lula sta mislite o tome
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty19.08.08 23:01

To nema veze sa tretmanom soli+alkohol, ti sprejevi služe više kao osvježivaći i eventualno uklanjaju loše mirise, pogotovo nakon pušenja latakijskih duhana.
U svakom slućaju, sprejevi su dobrodošli u svakodnevnom čišćenju lule pod uvjetom da imaš višak novaca za njih.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty20.08.08 8:50

Nisam neki kemičar, ali kad malo bolje zdravorazumski promislim, ima nešto u tome što Dean piše...
I ja koristim apotekarski 70% alkohol i sasvim je o.k.

A ovi sprejevi su kako koji - znam da ih Šokre koristi, i da nema primjedbi na njih, ali uredno održavanje, malo alkice, one Richeve četkice s vremena na vrijeme i to je to!

Rale likes this post

[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty20.08.08 9:35

To vjerovatno ovisi i o vanjskoj temperaturi. Ne hlapi isto alkohol na +30 ili na + 15. U originalnom receptu za čišćenje pipa na pipes.org, navodi se čisti alkohol i naziva "Profesorski lula tretman" Pa tko sam ja da se suprotstavljam profesoru :-))) A inače održavanje lula stvarno nije umjetnost. Malo truda i alkohola s vremena na vrijeme.....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty20.08.08 9:38

Upravo tako! Malo truda i sve pet. lula
[Vrh] Go down
king1976
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
king1976


Broj postova : 126
Join date : 21.11.2012
Age : 47
Lokacija : Crikvenica
Omiljeni duhani : MM 965, EMP, Blue Mountain, Balakn Sasieni, Balakan Latakia, Town Topic

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 12:56

Evo, došlo je vrijeme i za malo detaljnije čišćenje od samog prolaska čistačima nakon pušenja pa da podijelim svoje iskustvo koje će od sada postati rutina barem jednom mjesečno.
Korišteni alat i potrošni matrijal:

-Proxxon mikromotor
-mini filc šajbe
-mini pamučne polir šajbe
-Denicotea pamučni čistači - totalno sranje od čistača, no kupljeni da premostim vrijeme dok sam čekao Vauenove da stignu, linjaju se, krive se zbog slabe žice...tješi me jedino da su u međuvremenu stigli Vauenovi pa sam ove odlučio potrošiti što prije
-Vauen plavo-bijeli čistači (kombinacija pamučnih i sintetskih/četkastih vlakana)
-štapići za uši
-papirnati ručnici
-Maas polir pasta -nešto slično našem Purolu, ali puno bolje
-Seles auto polir paste - medium i fine
-96% alkohol
-glicerin
-Nivea krema
-Carnauba vosak

**Gotovo sve gore navedeno koristim za svoj hobi pa nije bilo potrebe za nekim ekstra kupovinama**

1. korak je bilo čiščenje vrata lula s pomoću Vauen bijelo/plavih čistača nakapanih s doslovno 5-6 kapi alkohola. Ukoliko ne želite da vam alkohol kaplje u glavu lule okrenite vrat prema dolje, a čistač presavijte na dužinu vrata kako nehotično ne bi uletio u glavu - ovo sam napravio, jer cake u mojim lulama nije još toliko formiran i čvrst, ukoliko imate već formirani cake onda ovo vjerovatno neće biti potrebno, jer ćete u nekom od slijedećih koraka možda malo i poravnati cake, očistiti glavu - ne znam, nisam još došao do tog momenta.
Za ovaj korak bilo je potrebno potrošiti 3-4 čistača + jedan pamučni koji je upio ostatke alkohola

2. korak je čiščenje oboda (rim) glave s pomoču štapića za uši natopljenog s doslovno 2 kapi alkohola. Dva štapića su bila sasvim dovoljna - izgleda da pazim prilikom pripaljivanja lule Very Happy

3. korak je poliranje metalnog prstena s pomoću Maas polir paste i mini pamučne polir šajbe uz pomoć Proxxonovog mikromotora. Nakon šajbe dovoljno je proći s mekanom krpom kako bi se pokupili crni ostaci od poliranja. Imam samo dvije lule s metalnim/srebrenim prstenom pa je ovaj korak bio brzo gotov.

4. korak je čišćenje usnika iznutra s pomoću Vauen bijelo/plavih čistača natopljenih s par kapi alkohola. U ovom koraku budite oprezni pogotovo ako imate vulkanit/ebonit usnik kako alkohol ne bi dospio na vanjski dio usnika i pobijelio ga. Malo sam testirao na umetku Savinelli lule i mogu reći da zaista 96% alkohol trenutno pobijeli taj materijal. Nakon alkoholnog tretmana dovoljno je provući jedan pamučni čistač kako bi "popio" ostatke alkohola unutar usnika.

5. korak je poliranje ebonit/vulkanit usnika izvana s pomoću Seles auto polir pasti, jer su se upotrebom matirali - iz tog razloga volim akril - puno duže drži visoki sjaj.
Prvo medium gradacija koja inače uklanja tragove od P2500 papira, a potom s finom pastom koja daje visoki sjaj. S obzirom da ove paste nisu baš poželjne u ustima nakon poliranja sam usnike oprao u toploj vodi i sredstvu za pranje suđa te namazao glicerinom, a nakon što se glicerin upio i nakon što sam višak obrisao papirnatim ručnikom na kraju sam stavio i malo Nivea kreme. Vjerovatno je nepotrebno koristiti i glicerin i Nivea kremu, ali ne škodi.

6. korak je bilo osvježavanje vrijesa Carnauba voskom nanesenim prvo s pomoću filc šajbe, a zatim poliranje s pomoću pamučne šajbe za poliranje. Ovaj korak je u jednu ruku i nepotreban, jer će se Carnauba nakon par pušenja/držanja lule u ruci ponovo matirati, ali čovjeka veseli....

Sav gore navedeni posao trajao je cca. 2 sata za 6 lula - mislim da je to bilo najpametnije potrošena 2 sata ovaj tjedan Laughing - lule su čiste i ulaštene i čekaju novo pušenje.

[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 13:42

Pa sada, ovo bi vise spadalo uu renoviranje nego ciscenje Very Happy ali bravo na trudu. Tvoje lule ce poziviti stotinjak godina Cool
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
king1976
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
king1976


Broj postova : 126
Join date : 21.11.2012
Age : 47
Lokacija : Crikvenica
Omiljeni duhani : MM 965, EMP, Blue Mountain, Balakn Sasieni, Balakan Latakia, Town Topic

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 13:55

Davorin je napisao/la:
Pa sada, ovo bi vise spadalo uu renoviranje nego ciscenje Very Happy ali bravo na trudu. Tvoje lule ce poziviti stotinjak godina Cool

Pa uz kolekciju britvi od kojih su neke već sad preko 170 g. stare i u gotovo savršenom stanju milsim da bi nasljednici mogli dobiti i finu kolekciju lula Laughing
Da, zvuči više kao renoviranje, ali ipak nije bilo toliko detaljno - radije bih nazvao osvježavanje, skidanje lagane oksidacije i packi prstiju Laughing
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 15:07

Ovo je definitivno renoviranje, a ne redovno održavanje. Very Happy
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Gost
Gost
avatar



Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 16:19

bravo king, OVO ja zovem kvalitetnim postom, izvanredno!
[Vrh] Go down
amaru
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
amaru


Broj postova : 223
Join date : 03.04.2010
Age : 40
Lokacija : grad na 4 rijeke
Omiljeni duhani : Balkan latakia, S.-English mixture

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 16:23

Svaka čast za trud, volio bi i sam imat toliko volje malo češće
[Vrh] Go down
Matko
Oblak dima
Oblak dima
Matko


Broj postova : 1398
Join date : 10.11.2011
Age : 40
Lokacija : Makarska
Omiljeni duhani : Hard reset

Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty03.02.13 16:24

bravo king, temeljito odrađeno. siguran sam da će ti lule praviti društvo i u dubokoj starosti.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Čišćenje lule Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje lule   Čišćenje lule Empty

[Vrh] Go down
 
Čišćenje lule
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: