Početna stranicaFAQPretraľnikRegistracijaKorisničke grupeLoginRegistracija
Share | 

Čajevi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
fubar
Gost

PostajNaslov: Čajevi   18.03.08 11:00

Kako smo Bayro i ja zagadili topic lamentirajući o čajovima pa evo topica o tome. Nekako mi se čini da ljudi vezani uz dim vole i okus čaja.

Pa za početak ja bih samo par osnovnih preporuka (kao i svugdje, tako i u čajovima, nekima paše jedno, nekima drugo...).

Crni čaj
podrijetlo, kako i od čega se radi ... to se sve informacije mogu naći na netu vrlo lako. Međutim, crni su čajovi "jaki" (i okusom i kemijom, ako se dobro sjećam, stvar se zove tein, pandan kofeinu) i oni se pripremjau najčešće tako da se preliju kipućom vodom i ostave da odstoje 2-5 min. Najčešće koristim rinfuze (ne filter vrečice), ne iz nekog "religijskog" uvjerenja, kao vrečice su manje kvalitetne ..., već čisto što smo se doma navikli kupovati pikse i imamo par onih cjedila-jaja. No još je veći gušt pripremati ga "po proceduri" - u čajniku: 1 žličica za čajnik + 1 žličica po šalici.
Pijem ga isključivo s malo mlijeka (moja gopoja zna si ponekad staviti i limuna i meda, onda, naravno, bez mlijeka).
Obično ga se pije za razbud (umjesto kave npr.).

Zeleni čaj
E oni su dosta blaži i u pravilu se prelijevaju vrućom vodom (ne kipućom). Zašto - pojma nemam. Moram priznati da nikad nisam radio blind test pa da bi mogao prepoznati da li je čaj napravljen kipućom ili vrućom vodom, da li je voda direktno iz pipe ili je odstajala ... Jednostavno sam to uzeo zdravo za gotovo i to je to.
U zeleni čaj, također preporuka, se ne stavlja mlijeko zbog njegovog i onako blagog okusa, a nekima super odgovara sladilo (med) i limun.
Taj čaj je super antioksidans, veže na sebe otrove ... i ima suprotno djelovanje od crnog - umirujući je, tako da se može bez problema piti i prije spavanja. Meni među najboljim kombinacijama za dim.

E sad, tu je milion i jedna kombinacija svega sa svačime (tipa bergamot poznat kao Earl Grey), pa sa jasminom, đumbirom, i ko zna čime sve ne. Naravno, kao i kod svega, postoje skupi i fini čajevi (bet kemije) i "konfekcija" gdje su arome umjetne. Koliko para toliko i mužike...

I naravno, uopće ne treba umanjiti vrijednost "domačih" mješavina - kamilica, menta, šipak, lipa, brusnica ... kako za raznorazne tegobe, tako i kao osvježenje ...

Toliko za sada, moram malo i raditi...

E da - svojstvo i crnih i zelenih čajova jest da su gorki ako se previše "namaču". Nekad su jednostavno nepitki. Oni koji su bili u JNA znat će što je piksa. Staklenka u kojoj je voda i u nju se bacaju čikovi. Meni čajevi koji su predugo namakani (zeleni gunpowder npr.) tako smrde.
Meni je to slično kao - netko voli jako zapečeno meso, netko voli sirovo. Svi su u pravu.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

Broj postova : 10223
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, Proper English

PostajNaslov: Re: Čajevi   18.03.08 11:33

Sve je to točno što je Barfu napisao, osim jedne stvari, a to su ta legendarna "jajca". Ona pokvare okus čaja, i to gadno.

Najbolje je recimo kod "Franje" uzeti čajnik od pečene gline, ili terakote, kako vam drago, nisu skupi, nekih 100 - 150 kuna - ovisi o veličini, odmah se uzme i grijač (stavi se ispod čajnika, unutra se zapali "dušica" i drži temperaturu par sati. Taj čajnik ima u sebi posudu isto od terakote u koju se stavlja čaj, koji se kasnije vadi, ovisno o vrsti čaja.

A kettlera imate gdje hoćete, a kako sam ja jedan stari konzervativac, to imam onaj kettler koji zviždi kad voda počne kipiti.
Jenako tako, voda ne smije predugo kipiti, nego je treba skinuti sa vatre čim počne zviždanje, jer se inače gubi kisik, bar tako tvrdi stari Huxley...

Čajnik se ne pere, nego samo ispere, i u njemu se mora stvoriti "cake". Nikako deterdžentom! break
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 1400

PostajNaslov: Re: Čajevi   18.03.08 12:09

Mene su u Indiji natakali svojim cajem pomjesanim sa mlijekom, okus je kao bijela kava iskreno govoreci

Zadnja promjena: dean; 18.03.08 12:12; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   13.04.08 22:37

E ovo je jedini čaj koji priznajem od crnih čajeva...Tu nema kompromisa! Bez šećera, sa malo mlijeka!

Zadnja promjena: bayro; 14.04.08 10:24; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Čajevi   25.04.08 1:00

Nisam ni ja neki ljubitelj čajeva, al dobro idu uz sve vrste pušenja (lula, cigarete..), to sam nedavno otkrio kad mi je ponestalo soka pa mi je sestra čaj skuhala (ona se davi u čajevima) Smile Zato me i zanimalo kaj večini vas iskusnih lulaša najbolje ide uz lulu, mislio sam da vi najbolje znate šta ne kvari okus duhana...
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   25.04.08 8:05

Ili bilo koji, može crni, može zeleni, može biljni - imaš ih odličnih i jeftinih po apotekama - ali samo Gradske ljekarne - ne privatne, samo ih nemoj šećeriti ili dodavati limun jer ti to može pokvariti gušt u uživanju...Ovako je čaj neutralan, pa ti lijepo smiruje nadraženi jezik, ako još sa tim imaš problema, možda kapljica mlijeka u crni čaj, ali kapljica (englezi kažu "oblačić")
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 1400

PostajNaslov: Re: Čajevi   25.04.08 8:58

Ja kuham vodu na 79 stupnjeva, tak mi je najbolje Smile

bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   29.04.08 23:28

Evo što Englezi pišu o tom bijelom darjeelingu na kojeg svršavaju:

White tea from the Darjeeling region of India. A rare treat from the Avongrove estate, nestled along the picturesque slopes of the Himalayas. Similar in appearance to the justly-revered Silver Needle tea of China, the Darjeeling version is equally sublime. Comprised solely of the tender unopened buds gathered in the second flush of early summer, this is an outstanding tea that fuses the gentle sweetness of white with a boisterous touch of muscatel. We promise, your taste buds will be singing.
[Vrh] Go down
Antiša
Moderator
Moderator

Broj postova : 1757
Omiljeni duhani : EMP, 965, McB Navy Flake, ST BL, Billy Budd

PostajNaslov: Re: Čajevi   02.07.08 13:03

Zeleni čaj je fantastičan! veseli A nedavno sam probao i bijeli, cura kupila. Isto good...

Beluga
Gost

PostajNaslov: Re: Čajevi   08.12.08 17:06

1/2 do 3/4 litre vode... ali računaj da nešto alkohola i ishlapi...
Inače nikako ne spremaj sve odjednom - mora se u isto vreme i piti vruće i kuvati... dok jednu turu pijete, drugu pripremate... Very Happy

U kućnoj varijanti, pošto otvorene vatre (osim u lulama) nema, u posudu (od inoxa) se na štednjak samo stavi šećer (jedna šoljica čiste rakije - jedna ravna kafena žličica) i sačeka se da se otopi i da počne da poprima svetlo braon boju... onda se PAŽLJIVO, dalje od vatre ulije rakija... tu može jako da prsne, pa treba paziti ruke i lice, a onda dalje po proceduri... ključa, pa gasiš, ključa pa gasiš... u tome se šećer koji se na dnu zalepio i lagano otopi, pa posuda bude kao nova Wink

I da, obavezno dok vri - zrnce bibera (može) i dva-tri karanfilića (obavezno)... to oplemeni stvar... Very Happy
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   08.12.08 19:09

Beluga - ovo moram pripremiti! Sve mi alkoholičarske sline cure! Pa ti si naš kraljevski trovač! A tvoj grog je nezaboravan, o njemu se i sada raspredaju legende u Ivan Docu!
drunken
[Vrh] Go down
Beluga
Gost

PostajNaslov: Re: Čajevi   08.12.08 19:40

Al(OH)emy iz maj midl nejm... Wink
ali ja to sve obazrivo radim.. jetrica mi je kao u bebe,
a ne kao ona mlađarija po ustanovama... janpi
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   08.12.08 20:00

Ma nisam niti sumnjao; ali naslov "Kraljevski trovač" je velika čast! I ti si negov prvi nositelj! I kada nas ne bude, titula kraljevskog trovača i istraživača ovakvih medicina zvati će se "Nositelj Belugine podvezice i kraljevski trovač"! Very Happy
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 1857
Omiljeni duhani : Dunhill Flake, Capstan, Artisans Blend

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 10:12

Koji je, dakle, najbolji čaj za noćno (m)učenje?
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

Broj postova : 6291

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 10:41

bilo što od crnih i zelenih Cool
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 11:58

Earl Grey u rinfuzi! Obavezno!
[Vrh] Go down
MOVESHAKER
Hladan dim
Hladan dim

Broj postova : 751
Omiljeni duhani : Clan, Vanilla Flake, Vanilla Cake, Vanilla Rolls, Vanila Rofls

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 12:15

ak' ti se i dalje spava probaj stavljati manje ruma i više čaja
devil
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 1857
Omiljeni duhani : Dunhill Flake, Capstan, Artisans Blend

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 12:18

Kaj bi to stvarno pomoglo?
[Vrh] Go down
Cinober
Prva lula
Prva lula

Broj postova : 59

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 13:01

Kao što je Davorin rekao crni i zeleni i njihove varijante. Nisam sad siguran al mislim da se jedna vrsta suši na dimu Laughing mislim da je to ruski ali nisam ziher Smile Bez mlijeka naravno i ne kupuj u dućanu nego u Čajoteci ili na placu. Samo pazi da ti na placu ne pokušaju podvalit sušenu koprivu kak su meni jednom htjeli umrijet od smjeha
Također eksperimentiraj malo i sa svježim đumbirom i cimetom Very Happy

...i još
Prijatelj je bio u Peruu i dofurao lišće koke. Čaj od koke je prilično fin i preporučuju ga se kod tjelesnih napora, za umne nemam pojma. Meni je bio super kad sam išao planinarit. Very Happy
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Čajevi   30.10.10 13:03

Ne slušaj Šejkera! Cima te!
Ja sam nekad davno pio nezašećereni Earl Grey sa kapljicom mlijeka i to me držalo cijelu noć. No, uvijek je bolje naspavati se nego tako kampanjski učiti da ti oči iscure, jer tako možeš izdržati noć - dvije, a nakon toga si za ništa i nećeš ništa naučiti, odnosno ništa se neće "prihvatiti"!
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim

Broj postova : 957
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

PostajNaslov: Re: Čajevi   19.07.13 4:51

Ah, čajevi... obožavam uz lulu srkat dobar mlaki čaj.

Par favorita imam:
1. Twinings - Ceylon Orange Pekoe
2. Twinings - Prince of Wales
3. Sir Winston - Earl Grey Bergamotte scented

btw.
nisam naletio još na bolje kutije za spremanje duhana, od ovih od Twiningsa od 250 gr. nakon što ih dobro operemo i prozračimo.
[Vrh] Go down
Kupuss
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula

Broj postova : 107

PostajNaslov: Re: Čajevi   19.07.13 18:33

Crni su za prijepodne ili rano popdne (pošto ide dupla doza čaja na 3/4 šalice vode, pola žličice šečera i mlijeko 3,8%mm)

Zeleni su za sve ostale prilike i neprilike i uvijek dobrodošli.

E sad ono za čime žalim jer se nisam opskrbio ove godine. Neznam da li ste probali domaći čaj od bazge (zove ili kako god)? Jako jednostavno, sušeni cvijet. Čist ili s 2-3 listića domaće mente.
Jednostavno fantastično.
[Vrh] Go down
Juan da Nova
Prva lula
Prva lula

Broj postova : 72

PostajNaslov: Re: Čajevi   21.07.13 12:15

Redovno pijem crne čajeve, naročito popodne (ujutru mi više prija domaća, turska kafica...).

Probajte lapsang souchang, crni čaj iz Kine koji se suši na dimu. Nisam još imao prilike da pušim latakiju, ali kažu da taj čaj podseća na nju...

Mene generalno crni čajevi podsećaju na duvan za lulu, zbog različitih porekla, aroma itd.

[Vrh] Go down
Chofus
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula

Broj postova : 100

PostajNaslov: Re: Čajevi   21.07.13 13:08

Nikad nisam pio "pravi" čaj, samo one podravka vrećice, ali stvarno bi ih volio kušati nakon svega napisanoga
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 2561
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

PostajNaslov: Re: Čajevi   21.07.13 13:52

http://www.kucazelenogcaja.com/

Od njih naručujem, više od 100kn i free shipping. Primaju i bankovne uplate, smao se dogovorite prije sa njima, ja to preko netbankinga obavim.

Isprobao sam valjda svaki čaj koji imaju u ponudi pa ako treba sugestija, javite.

Moja standardna rotacija su Gyokuro, Gunpowder, Earl grey classic, Flug tee darjeeling, Pai mu tan superior, Silver Needle, Rooibos cimet šljiva.
Neki od njih su malo skuplješi, ali vrijede para.

[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/

Čajevi
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Svi čajevi i svi vitamini
» Ledeni čaj
» tečajevi - ruski ili španjolski?
» cajevi za trudnice
» Čajevi u trudnoći