Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Keramičke lule sa duplom stijenkom

Go down 
+11
Keko
Chofus
Antiša
Leo
Suspiria
Davorin
fićo
imnik
PipeCro
gstaraz
kamarad igorrr
15 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty24.02.14 21:28

Dakle, keramičke lule ali malo drugačije od onog što većina pod tim podrazumijeva!

Kako većina vas i zna, kermička lula ima par prednosti nad drvenim ali i nedostataka... Prednost je da daje "pravi" okus duhana, pečena glina (keramika) potpuno je neutralan materijal, pali se na temperaturama i do 1100C a na tim temperaturama izgara sve što bi moglo utjecati na duhan. Još jedna prednost je da daje suh dim jer je vrlo porozna i upija vlagu i kondenzat kao spužva. Nekada, u početcima lulaštva,  je prednost bila što je to bio i jedini pogodan materijal za izradu (16. vijek) a relativno ga je bilo lako modelirati u drvenim i metalnim kalupima.
Mana je bila lomljivost i to što se strašno grijala prilikom pušenja! Dok je i usnik bio keramički imala je poguban utjecaj na zube. To se popravilo ugrađivanjem vulkanitnog usnika ali grijanje je ostala najveća mana ove lule.

Porculanske lule nisu dobre za pušenje! Razlika između keramike i porculana je u tome da porculan tijekom paljenja (pečenja) sinterira, stapa se, i tako tvori neporoznu masu sličnu staklu (zato je izvrstan za posuđe) radi se vrlo tanko te se prem tome i užasno grije!

Lule sa duplom stijenkom, ukoliko su ispravno napravljene, popravljaju stvar sa grijanjem u potpunosti. Prednosti ostaju i dalje: suh, i sada hladan, dim, neutralna prema aromama!
Radi se o lulama sa duplom stijenkom što u prijevodu znači da je stijenka lule odvojena od žarnice, princip posude u posudi ili najbliže princip kalabasha ali žarnica nije odvojiva od lule.

Stvar nije nova! Jedno vrijeme radile su se u Nizozemskoj u dvije tvornice. Jedna je Zenith iz Goude u kojoj bi se trebale raditi i danas ali premalo je podataka i druga je u tvornici keramike Royal Goedewaagen iz Nieuw-Buinen ali oni ih ne rade više, već samo rade one stare obične. Nađu se još na ebayu ali su većinom iz one suvenirske serije sa oslikanim vjetrenjačama i motivima iz seoskog života Nizozemske.

Treći proizvođač je LePeltier, odlično opisana svojstva lule i način proizvodnje ali dizajn lula nije po mom ukusu! Prosurfajte malo po stranici, molim!

Ima još jedan lik iz Njemačke ali su mu lule tak-tak pa link neću niti stavljati.

Dakle, moj zadatak je bio otkriti način za izradu ovakve lule. Cijeli postupak je nešto drugačiji od izrade ostale keramike koju radim pa mi je trebalo malo vremena, ali tehnologija je usvojena! Slijedeći zadatak je bio stvoriti pravu mješavinu gline koja će zadovoljiti moje viđenje čvrstoće, poroznosti a da zadovoljava i sve ostale tehnološke procese.

Treći zadatak je dizajn! Tomu se posebno veselim. Da bismo dobili ovakvu lulu potrebno je izraditi alat-kalup za stvaranje komore u luli (prostora između stjenke i žarnice) a dalje je stvar ručnog rada i mašte...
Za razliku od "običnih" keramičkih lula, ove lule će biti glazirane te im to daje dodatnu čvrstoću a vizualno i praktično dobijaju novu dimenziju.

Ovakve lule uopće ne smatram boljim ili lošijim od vrijesa ili meera ili bilo kojeg drugog materijala, svaki materijal ima svoja svojstva, svoje prednosti i mane, kao i poklonike. Želja mi je napraviti dobru lulu koju će cijeniti onaj tko je puši a meni pružiti zadovoljstvo stvaranja!

Slike ću postaviti kad budem imao što za staviti.


Zadnja promjena: kamarad igorrr; 24.02.14 23:16; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty24.02.14 21:52

jedva čekam da ih vidim  cheers 
[Vrh] Go down
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty24.02.14 22:07

Imas punu podrsku i ako ti terba pomoc samo se javi !! (...naravno mislim na pomoc u ispijanju kakve boce dobra vina nakon uspjesnog projekta u sto uopce ne sumnjam).. Shocked Shocked Shocked 
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3162
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty24.02.14 22:25

Ovo zvuči veoma interesantno. Imam dosta iskustva sa klasičnim glinenim lulicama u kojima sam testirao mnogobrojne duhane upravo zbog neutralnosti i sposobnosti glinenog zida da upije vlagu.
Obzirom na dosadašnje iskustvo veoma sam zainteresiran za ideju glinene lule sa dvostrukim zidom.
[Vrh] Go down
fićo
Peče me jezik
Peče me jezik
fićo


Broj postova : 372
Join date : 29.07.2013
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Irish Flake, 4N BHT, MM965 ,Ashton Artisans blend,glen piper,McB Danac

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty24.02.14 23:33

Zvuči zanimljivo i uopće ne sumnjam da če raditi besprijekorno..i nadam se onom....fučkaš kolekciju bez bar jedne keramičke...samo naprijed majstore Laughing
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty25.02.14 9:42

nema se što dodati, još malo poraditi na usnicima... ali to ćemo danas  Cool 
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Suspiria
Oblak dima
Oblak dima
Suspiria


Broj postova : 1330
Join date : 13.03.2012
Age : 48
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Sutliff Balkan Luxury Blend 957, Dunhill 965, SG Perfection, SG Balkan Flake, HH Larry's Blend

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty25.02.14 9:56

Zenith Gouda koju si spomenuo je meni neakva referenca kako bi keramičke lule trebale izgledati http://www.pijpenkabinet.nl/Smokiana/04-E%20Zenith.html
Prve tri odozgo mi u biti nekako najbolje sjedaju što se tiče estetike.
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3090
Join date : 17.09.2010
Age : 30
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty25.02.14 10:02

Samo polako pa sigurno! Ovo sada je već dobro, ali ti hoćeš da bude besprijekorno. Zato svaka čast!
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:09

Evo malog apdejta!!!
Od nedelje na ovamo ,pušio sam 6-7 puta ovu moju keramičku i moram podijeliti utiske:
znači, dim je hladan, suh, lula mlaka izvana. Duhan (svo vrijeme latakijski, sutra planiram roknut jedan aromatik) se vrlo sporo gasi ako lulu ostavite malo na stranu, između pufova možete napraviti i dužu pauzu. Treba poraditi na težini lule (sada je oko 100g) kako bi je mogao objesiti i u čvalje dok, recimo pišem na forumu!  Cool 
Jedno krasno iskustvo...
I vrlo bitno za kraj... Imam naviku, pokupio od  Papa Štrumf , da po završetku pušenja, lulu ispraznim pa gurnem prst u žarnicu kako bih očistio komadiće duhana... Sa ovom lulom nije prporučljivo tako šta jer je žarnica ipak malo vrela, prst sam malo opekao ali puno naučio!!! Cool 
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:24

zivi bili pa probali! Wink
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:30

grga je napisao/la:
zivi bili pa probali!  Wink

grga je napisao/la:
nemam iskustva i vjerujem da necu niti imati, ali mislim da je to samo "nuzno zlo", definitivno se pregriju i definitivno moras razmisljati o toj luli kad je pusis, a ne pustiti mozak na pasu.

Vrlo rado, ime!!!
Samo brine ova promjena u raspoloženju!!! Cool  Koliko vas je u tom mladom krhkom tijelu???? umrijet od smjeha umrijet od smjeha
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:38

kamarad igorrr je napisao/la:

Vrlo rado, ime!!!
Samo brine ova promjena u raspoloženju!!! Cool  Koliko vas je u tom mladom krhkom tijelu???? umrijet od smjeha umrijet od smjeha

izjava je produkt toga sto sam mladi i neukusan te sam, iz razloga sto nisam ukljucio mozak prije pisanja, pobrkao porculan i keramiku, a ciju razliku si ti lijepo kasnije objasnio. druga stvar je sto nisam niti izdaleka pretpostavio niti slutio nacin na koji ces ih izradjivati. Wink

da imam pepela u pepeljari sad bih se posuo! umrijet od smjeha
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:46

Hhehehe...
Valjda tomu forum i zluži  piva Da razmjenimo i poučimo! Wink 
... i da otud-otud nekog nabijemo na ... umrijet od smjeha 
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty27.02.14 21:48

bez ovog drugog ne ide, a sto mislis zasto sam od tebe narucio one keramicke kondome/pojacanja?
umrijet od smjeha
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3090
Join date : 17.09.2010
Age : 30
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 9:09

Tebi, Grga moj, ni sav pepeo iz krematorija ne bi bio dovoljan.
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 9:55

Dobra, Leo!  Very Happy 

Mogu ti reći, Igore, da te lule obećavaju.  Cool 
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 12:54

kamarad igorrr je napisao/la:
Evo malog apdejta!!!
Od nedelje na ovamo ,pušio sam 6-7 puta ovu moju keramičku i moram podijeliti utiske:
znači, dim je hladan, suh, lula mlaka izvana. Duhan (svo vrijeme latakijski, sutra planiram roknut jedan aromatik) se vrlo sporo gasi ako lulu ostavite malo na stranu, između pufova možete napraviti i dužu pauzu. Treba poraditi na težini lule (sada je oko 100g) kako bi je mogao objesiti i u čvalje dok, recimo pišem na forumu!  Cool 
Jedno krasno iskustvo...
I vrlo bitno za kraj... Imam naviku, pokupio od  Papa Štrumf , da po završetku pušenja, lulu ispraznim pa gurnem prst u žarnicu kako bih očistio komadiće duhana... Sa ovom lulom nije prporučljivo tako šta jer je žarnica ipak malo vrela, prst sam malo opekao ali puno naučio!!! Cool 

Evo besplatan i nadasve koristan savjet. Umjesto da cistis na kraju pusenja prstom, uzmes sirovi ćevap... pig pig (slijedeci savijet nece biti besplatan).
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 13:20

PipeCro je napisao/la:


Evo besplatan i nadasve koristan savjet. Umjesto da cistis na kraju pusenja prstom, uzmes sirovi ćevap... pig pig (slijedeci savijet nece biti besplatan).

Pipe, šta bi ja bez tebe, ovo je evolucija lule u roštilj, hebate!!! A kad budeš u Zagrebu da se nacrtaš u klubu skupa sa svojim bućkurišem od vina!!!! umrijet od smjeha umrijet od smjeha umrijet od smjeha  Moš' povest irkinje, dankinje a u torbu spakiraj jednu čehinju na napuhavanje!  umrijet od smjeha umrijet od smjeha 
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 13:37

Leo je napisao/la:
Tebi, Grga moj, ni sav pepeo iz krematorija ne bi bio dovoljan.

abudimir je napisao/la:
Dobra, Leo!  Very Happy 

Mogu ti reći, Igore, da te lule obećavaju.  Cool 

tako lepi i mladi, a tako bezobrazni! umrijet od smjeha
[Vrh] Go down
fićo
Peče me jezik
Peče me jezik
fićo


Broj postova : 372
Join date : 29.07.2013
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Irish Flake, 4N BHT, MM965 ,Ashton Artisans blend,glen piper,McB Danac

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 19:49

kamarad igorrr je napisao/la:
Evo malog apdejta!!!
Od nedelje na ovamo ,pušio sam 6-7 puta ovu moju keramičku i moram podijeliti utiske:
znači, dim je hladan, suh, lula mlaka izvana. Duhan (svo vrijeme latakijski, sutra planiram roknut jedan aromatik) se vrlo sporo gasi ako lulu ostavite malo na stranu, između pufova možete napraviti i dužu pauzu.
 
Ovo je ful zanimljivo..s ovim bi mogao daleko dogurati.jesi li probao sprašit kakav aromatik u svojoj keramici?
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 20:35

fićo je napisao/la:
kamarad igorrr je napisao/la:
Evo malog apdejta!!!
Od nedelje na ovamo ,pušio sam 6-7 puta ovu moju keramičku i moram podijeliti utiske:
znači, dim je hladan, suh, lula mlaka izvana. Duhan (svo vrijeme latakijski, sutra planiram roknut jedan aromatik) se vrlo sporo gasi ako lulu ostavite malo na stranu, između pufova možete napraviti i dužu pauzu.
 
Ovo je ful zanimljivo..s ovim bi mogao daleko dogurati.jesi li probao sprašit kakav aromatik u svojoj keramici?

Upravo!!! Cool Cool Cool 
Nije ovo loše, ljudi! Nije!!! Laughing 
[Vrh] Go down
Suspiria
Oblak dima
Oblak dima
Suspiria


Broj postova : 1330
Join date : 13.03.2012
Age : 48
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Sutliff Balkan Luxury Blend 957, Dunhill 965, SG Perfection, SG Balkan Flake, HH Larry's Blend

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 21:15

Imaš možda ipak još koju za degustirat u nedilju?
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 21:19

Radim na tome  Wink Ako sve bude kak spada bitć komad ili dva!
[Vrh] Go down
Chofus
Prva lula
Prva lula
Chofus


Broj postova : 99
Join date : 07.05.2012
Age : 29
Lokacija : Zagreb

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty28.02.14 21:33

Vrlo zanimljivo, jedva čekam da ih vidim, samo naprijed  Laughing 
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty04.03.14 14:11

Mali apdejt.
Našao sam podatak da je tvornica Zenith zatvorena od 1984!
[Vrh] Go down
Sponsored content





lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty
PostajNaslov: Re: Keramičke lule sa duplom stijenkom   lule - Keramičke lule sa duplom stijenkom Empty

[Vrh] Go down
 
Keramičke lule sa duplom stijenkom
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Lule
» Rub lule
» Ivo Oblian Lule
» DMP Lule 2019

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: