Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Zašto se neke pipe loše puše

Go down 
+4
Davorin
kamarad igorrr
foksieloy
gstaraz
8 posters
Autor/icaPoruka
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.03.14 20:02

Među pipama koje imam, ima par koje se loše puše, par koje se osrednje puše i par koje se fenomenalno puše.

Več duže vremena tražim po netu neko objašnjenje, ali nisam još našao neki definitivni odgovor.

- Najprije sam mislio da je caka u tenonu, odnosno ideja je bila da on mora biti dovoljno dug da dodiruje rupu u glavi lule, kako bi se izbjegla komora u kojoj bi nastao kondenzat i tako upropastio pušenje...
Onda otvorim jednu Petersonku koja ima po prilično lufta između rupe glave i tenona i ta se fenomenalno puši ?!?

- Dalje je bila priča o "otvaranju lule"
Tu pak imam par lula sa 3mm među kojima jedna Savinelli i jedna Adsorba koje su odlične ... znači i to pada u vodu.
Osim toga, otvorio sam dvije lule koje su bile katastrofa po pitanju kondenzata i dobio sam samo to da je aroma duhana sada puno razvodnjenija, a kondenzat je ostao.

- Bila je priča i o rupi u tenonu, kako je idealno da bude konusnog oblika...
I to sam probao kod jedne od lula koje se grozno puše... opet bez značajnih rezultata.

- Pa je tu bilo i riječi o savinutosti usnika...
Probao sam kod tih problematičnih grijati i ravnati usnik, sa jako marginalnim rezultatima...

...
Kod tih groznih lula je uvijek u pitanju kondenzat (poznato grgljanje)
Kod lula koje smatram da se osrednje puše, nema kondenzata, ali nemaju ono nešto što bi naglasilo aromu duhana
Lule koje smatram da se odlično puše, nemaju kondenzata i naglašavaju aromu duhana.

Ne vidim nikakvu poveznicu sa brendom, oblikom, ili cakeom, pošto je na svim lulama više manje jednak.
...neznam više šta da mislim nego da se radi o pukoj sreči ???

Ima li neko kakvu teoriju o svemu tome ?
Dali je uopče moguče lulu koja se loše ili osrednje puši srediti da postane čudo ?

[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.03.14 20:42

Kvaliteta vrijesa. Maltene lutrija.

To je uvjek bio moj stav, zato što mehanički gledano svakavi oblici ispadnu dobro, svakakve greške se toleriraju u kutovima i opet se dobro puši.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.03.14 20:53

Možda bi na stvar trebalo gledati kao na skup uzroka i posljedica!!! Kao i u svemu na svijetu! Kao na skup faktora koji daju rezultat takav i takav!!! Promjeni jedan i sve se mijenja.
Npr. dobar kut bušenja kanala na jednoj luli ne mora biti dobar i za neku drugu lulu istog oblika koja ima manju žarnicu ili uži kanal, ili obratno. Daljnji primjer, promjer kanala u odnosu na žarnicu, pa taj prazan prostor na spoju usnika/tenona i otvora na ulazu u kanal (imaš reverse kalabash sisteme koji imaju ogroman prostor u vratu lule), stinger, dužina ili zakrivljenost usnika, kvaliteta materijala ...i što sve ne....
Kada se poklope svi parametri tako da uzajamno odgovaraju dobije se dobra lula, da ne zaboravimo da je pušač također dio dima/lule, u klubu gledam kolege kako puše i svatko ima svoj ritam i način, tako da je teško naći jednog krivca za "lošu lulu".
Obično su krivi međusobni omjeri...
Pa kao što je za vjetar potreban hladan i topao zrak te tlak i prethodno zagrijavanje zemlje! Oduzmi jedan uvjet i nema vjetra!!!
Neke lule se daju ukrotiti, neke "otvaranjem", neke latakijom, neke umetanjem filtera (iako ne pušim s filterom, u nekim lulama značajno poboljšava pušenje) neke promjenom načina pušenja! Laughing
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.03.14 21:43

@igorr:

generalno je sve smisleno što si napisao, ali kod primjera kojeg si naveo sa vjetrom, točno možemo utvrditi koliko topao i koliko hladan zrak, te koliko topla mora biti zemlja da bi dobili npr željenih 40 km/h vjetra.
E to tražim kod lule.
Kod standardne veličine (recimo 3 po dunhillu) kolika mora biti rupa, dužina usnika, rupa u usniku... nekakva formula u koju možemo uvrstiti par brojki i izbalansirati te faktore da dođemo do optimalnog.

Gledajuči te lule ne uspjevam doči do neke poveznice...

@foksi:
da, kakav je vrijes isto sigurno igra ulogu, pogotovo kad se govori o djelu sa aromama, ali sada bi se zadovoljio sa odgovorom koj bi objasnio zašto se neke lule suho dime, a neke budu mokre... preskočio bi trenutno dio materijala, jer imamo mortu, meershaum, vrijes, krušku, maslinu itd... koji su svi bitno različiti i kod svih se opet zalomi onaj primjerak koj je mokar.

Materijal ima ogroman utjecaj na okus i arome, ali vjerujem da pitanje vlažnosti ima svog krivca u samoj konstrukciji...
Naravno da tek ubrani vrijes u odnosu na 150 godina star komad ima utjecaja na brzinu kojom će oni upijati vlagu, ali pustimo na trenutak taj faktor na kojeg nemožemo utjecati, i ostanimo malo na samoj konstrukciji za sada...
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.03.14 22:36

Ovo sa vjetrom sam naveo, onako kao primjer uzajamno-posljedičnih veza a računanje mi po prirodi ne leži  Cool Cool Cool Ali u pravu si!  Wink 
Sumnjam da ima formula jer bi morala sadržavati, pored promjera i kuteva bušenja, i stvari poput, vrijeme zadržavanja lule među zubima, brzina pušenja, način tampanja, vrsta duhana i njegova vlažnost, vlaga prostorije koju uvlačiš skupa sa zrakom u lulu, jesi pušio dotičnu lulu već taj dan i u kojim uvjetima i mnoge druge pi*darije a nijedan ozbiljan čovjek se toga neće prihvatiti!!! Laughing 
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 0:04

ma mislio sam ipak nešto jednostavnije...

- Lula kad je dobra, onda je dobra u skoro svim uvjetima (ako ne idemo u ekstreme)
- Dobra lula če velikoj večini pušača biti dobra (opet ako ne idemo u ekstreme)

Znači, ne neka formula koja će nam omogučiti da lansiramo raketu koja će sletiti na asteroid koj će proč za 20000 godina kroz sunčev sistem Smile
...više nešto okvirno, tipa:
1. za malu lulu rupa u glavi mora biti oko 3mm, kut ne veči od 10 stupnja, dužina usnika ne veča od 10 cm
...ukoliko je rupa veča od 3mm, onda bi usnik trebao biti veči od 10 cm, ili ako je rupa 2mm, usnik bi trebao biti 5 cm
2. za veliku lulu rupa u glavi mora biti oko 5mm, kut ne veči od 20 stupnja ... itd...

...pa ako je moguče, par razloga koji bi obrazložili zašto to mora biti tako

...dakle, tako nešto; ne trebaju to biti formule u pravom smislu riječi, ali bar nešto što bi dozvolilo da si objasniš zašto je neka lula u banani, i eventualno u kojem smjeru bi se moglo poduzeti nešto da se greška ispravi.
________

Moj pristup prema takvim problematičnim lulama je, moglo bi se reči na razini čimpanze:
- Pokušam ju otvoriti (povečati promjer rupe)
- Pokušam konusno izbušiti tenon
- Pokušam dodat komadič adaptera u vrat lule ako tenon ne sjeda do kraja.
- Pokušam ispraviti malo usnik ako se radi o bentici
itd...
ali sve to radim bez nekog objašnjenja, nego zato što sam čuo da bi to moglo pomoči; pa koj put uspije popraviti malo stvari, a puno češče ne riješim problem.
Za svako objašnjenje koje pročitam negdije (npr. otvaranje lule), imam kontra argument sa nekom lulom koja se ponaša suprotno od navedenog pravila Sad
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 9:21

Ma ja sam isto razbijao glavu kada su mi dolazili oni lotovi lula, nakon ribanja, čišćenja, poliranja, pušenja, dođe vrijeme za ova pitanja. Pokušam sa metodama koje si naveo i neke uspiju, neke ne. Sada sam se pomirio da je netko, negdje i nekad napravio lošu lulu (iz tko zna kojih razloga) da je ta lula sletila kod mene.
Je*eš ga, slično kao kad Kerum napravi zgradu u Zg pa se pola zgrade sruši a on se češka po glavi pa kaže "Pa nisam zna da je kod vas u Zagrebu tako mekano tlo, kod nas je dole sve stina". Falija je i gotovo.
Znam da nisi tip za ovakve odgovore ali ja jesam!  Very Happy A demokracija mi daje za pravo da pričam/laprdam što god želim! Cool Cool Malo šale ali nije daleko od istine! Wink  piva 
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 9:54

hahaha lol! 


...da vidimo imaju li šta reći naši pipemakeri na sve to...  sherlock 
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 10:10

Kapelica  Cool 
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 10:16

Ti ja dan kapelicu... radite lule na sreču, pa kak ispadne cccc  Shocked 
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 10:27

Točno, zato toliko i ima estate lule na tržištu  Twisted Evil 

a inače i ja sam prošao matematički dio na početku, na kraju to mi je i zanimanje  Cool  pa na kraju uz svu matemtiku, dinamiku fluida i termodinamiku,............. jedna se lula puši bolje a druga lošije  Twisted Evil  to je jednostavno tako, uz postanka čovjeka, još jedna nikada riješena tajna  Twisted Evil 
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 10:42

da... ajde, bar malo romantike u toj mističnosti oko lula...

No, onda bi se lule prije prodaje trebale isprobavati... ili ?!?
Ono, rikneš 1000 Eura za Dunhilla i na kraju ispadne ćorak  rendeer  ...pa pozelenio bi  Rolling Eyes 
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.03.14 11:28

EDIT:
Eto, loše mi pada kada neka diskusija ovako završi; pogotovo uz Nedeljnu jutarnju lulu, ali šta se može... bar niko ne pretendira znati nešto što nezna, a to je rijetkost u današnji dan  piva 

Evo tu jedan lijepi članak kojeg sam sad izguglao, koj piše o ovoj temi... više manje ponavlja ono što su Igor i Davorin rekli, samo malo lijepše zapakirano, pa ko je ostao na pola lule čitajući ovaj thread, može popušit ostatak na ovom linku: [You must be registered and logged in to see this link.]

@: Davorin, Igorrr:
hvala na iskrenim i nepretencijoznim odgovorima na thread piva 
[Vrh] Go down
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty27.03.14 19:51

Nema veze sa lulama ali se moze primjenit na njih. Jednom sam vodio jedan pijani razgovor sa vrhunskim uzgajivacem pasa. Pitam ja njega onako u sitne ure nakon par litara vina (u ona doba kad ljetnja vruca vecer prelazi u ugodno prohladno ljetno juto) : "Koji qurac se mucite sa tim uzgojem vrhunskih pasmina kad ja osobno znam za par đukaca (bastarda, krizanaca, avlijanera) koji su toliko pametni da samo sto ne govore. Kaze on meni zaplicuci jezikom : E...gledaj na 10 cistokrvnih pasa imas 6 pametnih 2 izuzetno pametna i 2 glupa ko qurac koje ne mozes naucit nista. Na deset mjesanaca imas 8 glupih ko qurac 1 pametnog i jednog izuzetno pametnog..." .... "aaaaaaaaha..." zabalim ja upali mi se lampica i sutim pijuckajuci vino bogatiji za jos jednu zivotnu mudrost (yebo ti fakultete).
Nadam se da Vas nisam udavio. Imam dosta lula, u pocetku sam doslovno mislio da je svaka ista. Ipak polako se pocinjem okretati onima sa "imenom" (ne vrhunskima jer su mi preskupe ali nekakvoj srednjoj klasi) i polako primjecujem da ova prica sa "psima" drzi vodu. Mozda ne u ovakvim omjerima ali ipak...
Naravno mozda smo postali i malo "prefini". Ko da cujem moga pokojnog dida koji je jednu lulu pusio i punio domacom škijom po dvadeset godina sve dok se ne bi raspala : " ...dobra je ona sto se dimi ! "
[Vrh] Go down
samper
Prva lula
Prva lula
samper


Broj postova : 42
Join date : 22.02.2013
Age : 54
Lokacija : Rovinj
Omiljeni duhani : MB: Navy Flake, Scottish Mixture, Dark Twist Roll Cake; Robert Mc Connell Oriental + McClelland Drama Reserve 1:1, McClelland Classic Samsun

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty28.03.14 10:40

Ja imam samo 4 lule: vauen, design berlin, peterson i zadnju, po imenu najmanje zvučnu - Aldo Morelli (fiktivno ime koje za denicoteu proizvodi nekoliko proizvođača: Cesare Barontini, Gigi ili Molina Pipe - prema [You must be registered and logged in to see this link.]
Ovu zadnju sam kupio upravo zato što sam pročitao na internetu iz više izvora da je za dobar dim najbitnije hladno gorenje duhana, poroznost materijala i (ovo je lutrija) dobar vrijes (da nije gorak, da je dobro osušen, ...). Dalje je priča išla ovako: tražiti lulu koja izgleda masivno (debele stijenke i veći volumen), a znatno je lakša nego prema izgledu očekujete, jer to upućuje na poroznost vrijesa. Dalje bi bilo dobro da je čim manje prekrivena premazima, osobito onim koji ne dišu i ne dozvoljavaju bijeg vlazi (veoma sjajne lule). K tome pomaže da lula nije glatka nego rustificirana, pjeskarena ili ima neki drugi izrazdani uzorak koji povećava površinu hlađenja. Sve to skupa, ne dirajući u ostatak lule (promjer, ravni/zakrivljeni usnik...) trebalo bi dati manje kondenzata. Neki su po raznim forumima čak išli u smjeru skidanja premaza i tvrdili da su značajno poboljšali pušenje.

Aldo Morelli koju sam kupio je najjeftinija lula od ove 4, koštala je svega 200 kuna (da, ima i jedan dio popunjen kitom), ali se od svih lula najbolje dimi, čak i prilikom prvog pušenja dimila je hladno, mirisno i ukusno, bez vlage i pregrijavanja, a kad bi se temperatura malo podigla, brzo bi se hladila. Lula je s ravnim usnikom, naizgled najmasivnija ali vrlo lagana i nije glatka, već je obrađena, a prekrivena je tankim slojem matiranog (nesjajnog) premaza.

Zapravo se slažem sa stavom da nakon određenog iznosa, plaća se estetika i ugled proizvođača. Ispod nekog minimuma novčanog iznosa male su šanse da će lula vrijediti.
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 52
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty21.04.14 19:24

Da još malo zakompliciramo (ili možda i ne)....
Našao sam jedan tekst na njemačkom jeziku pa ću ga ovdje prevesti jer mi se čini zgodan a i pisan je stilom po mom ukusu...
Pisao ju je stari njemački lulaš koji je, na osnovu svega što sam pročitao od njega, jedan od onih koji guštaju u, ne samo pušenju lulei duhanu, već u lulaštvu i svemu što ono nosi. E pa da krenemo:
"Ne postoje dvije iste lule... Svaka ima svoj karakter i svoju priču. Imao sam jednom jednu....lijepa kao grijeh i isto toliko skupa!
Htio sam od nje napraviti svoju Najdražu, kraljicu svoje kolekcije i obećavao sam joj najkvalitetnije i najbolje duhane svijeta! No, ona me nije htjela... nije pala na mene....imala je druge planove! Pozirala je na mojoj polici sa perfektnim mjerama i savršenim izgledom ali pušila se kao zapaljena kanta za smeće! Mjenjao sam duhane i njegovao je kao zanosnu ženu. No ona je ostajala  narogušena i histerična, gasila se nakon svakog trećeg cuga, najbolji duhan imao je okus kao Machorka (duhan koji se uzgaja u Rusiji a kako niste za njega čuli, možete si samo misliti kakve je kvalitete (moja opaska)) i stvarala mi je toliko ljutnje da sam je u jednom od "onih" trenutaka bacio u kutiju u kojoj sam držao kramu sa kojom nisam znao što bih!!!
Dvije-tri godine kasnije dospjela mi je nekako opet u ruke! Mislio sam si: Probati li ne!! Bila je ljepša no ikad, drvo se činilo meko i glatko kao dječja guza!
Očistio sam je, ispolirao, napunio je sa najvećom pažnjom, pričajući joj što se sve događalo u godinama u kojima nismo bili skupa, godinama koje je provela u mraku. Bio sam toliko uzbuđen da mi je ruka zadrhtala dok sam joj prinosio šibicu...
Pušio sam je kao nikad do tad, pušila se toliko ukusno i delikatno opravdavajući svoje porijeklo i cijenu i tada je postala ono što je trebala postati godinama prije- moja najdraža lula!" Laughing 

Meni ova priča odgovara, toliko toga je u ovom našem hobiju (mada, kada bolje razmislim, nisam baš zadovoljan sa riječju hobi) individualni doživljaj, ponekad razložan, ponekad objestan, a često i neobjašnjiv. Kako netko reče pitaj sto lulaša o istoj stvari i dobit ćeš sto i jedan različit odgovor!  Shocked
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty21.04.14 20:33

Odlično Igore... to je to.... Vrlo slična iskustva s nekim mojim lulama  Rolling Eyes 
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
milo
Oblak dima
Oblak dima
milo


Broj postova : 1413
Join date : 02.04.2010
Age : 46
Lokacija : POSTOJNA-Slovenija
Omiljeni duhani : MB HH Dark Fired, Dan tabak Salty dogs, GH Ennerdale flake

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty21.04.14 23:20

Baš si lijepo to preveo.Tako sa lulama tako i sa duhanom.
[Vrh] Go down
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.04.14 7:39

Odlicna prica, bas po mom "ukusu". Kao sto si rekao Igore nije stvar samo u lulama nego i u lulasima sto dodatno komplicira stvari. Iako danasnja situacija ide jako na ruku nama koji pusimo lule. Nazalost ili na nasu srecu sve je vise lula a sve manje nas koji ih pusimo tako da postoje izuzetno dobre sanse da naidete na lulu koja Vam pase pa cak i vise njih.
Malo cu ostat skeptican prema prici kolege njemca (ma kako dobro bila napisana). Da se lula najednom bez ikakvih intervencija pocne dobro pusit ? Hm... Prije ce bit da se promjenio on i njegov ukus nego lula (pogotovu ako je napravljena po zakonima zanata a iz teksta se da zakljucit da je tako).
Nisam mislio kvarit pricu ali juzina i dalje tu u nas pa sam malo "na krivo nasaden" ove dane.  šokre4
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.04.14 9:41

Ja mislim da je možda više bila stvar da se vrijes stigao dodatno osušiti, možda su se pore više otvorile, malo se finish ispario pa bolje diše lula, tako nešto.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.04.14 11:43

Da, i ja mislim da se u spomenutoj anegdoti radilo o sušenju vrijesa.

Ružna iskustva sam imao sa Savinelli lulom koja je bila odvratnog okusa i izrazito mokro se pušila... nakon dvadesetak punjenja sam bio odustao od nje i spremio ju u buksu sa duhanima na par godina... nakon tih par godina "odležavanja", sad se sasvim normalno puši.

[Vrh] Go down
picipl
Hladan dim
Hladan dim
picipl


Broj postova : 679
Join date : 27.03.2013
Age : 63
Lokacija : Zagreb

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty22.04.14 21:59

ma tu je sve možda ,,
ak nema grgljanja nema ni kondenzata, a ak nema kondenzata možda je duhan suh a možda je takav blend, a možda materijal sve upije, možda je jefina jednako dobra kao i 50 puta skuplja,
po meni bi bilo najbolje za lulu da se izvadi tara koliko god se može, zato volim filtere da upiju koliko je moguće tara i ostalog,
nekak sam si umislio da filter i malo hladi dim al zapravo nemam realni doživljaj istog,
čudim se koliko je s filterom ili bez filtera u svemu isti doživiljaj pušenja,

kad bi npr. duhan bio prva/trećina, lula druga/3, a pušač treća/3 kvalitetnog pušenja, doda se još upušavanje i onda bi sve bilo jasnije,
,, ali ostaje činjenica da sam vrlo zadovoljan sa svim Petersonkama, ravnom Stenvellicom i Brebijkom, a u zadnje vrijeme odajem počast Davorinovim lulama,
a opet se dobro puši i jedna moja - opisana kao "barel morta type  Laughing "
,, pa koju posluku porati,
kako je rekao Davorin - nikad riješena tajna
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty23.04.14 9:15

pušenje lule je SUBJEKTIVNI doživljaj....  Laughing 
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Zašto se neke pipe loše puše Empty
PostajNaslov: Re: Zašto se neke pipe loše puše   Zašto se neke pipe loše puše Empty

[Vrh] Go down
 
Zašto se neke pipe loše puše
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Neke zanimljivosti:

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: