Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.

Go down 
+2
foksieloy
Leo
6 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 12:17

Pozdrav Veliki,
Novi sam na Vasem forumu inace uzivam u luli vec 6 -7 godina
Pre nekako odlucio sam ih praviti, ali tu mi nastaje problem..
Sta sa Kamisima? Ili Stem-ovima? Ili kako god ih vi zovete?
Nemam ih od cega praviti, od drveta necu, pogotov od kosti,
Tako da ima li neko resenje gde ih mogu uzeti, za pocetak, recimo na veliko pa izradjivati lule po dimenzijama kamisa?

Hvala unapred
Ako sam pogresio Topic izvinjavam se
vas prijatelj Boris iz Sremske Mitrovice, srbija
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 13:31

pogrijesio si, otvori temu na "Upoznavanje" i prije svega nam se predstavi. moramo postivati nekakva pravila i red. Wink
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 13:45

Bok!
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 14:26

nisam nasao temu predstaviti se, tako da nije moja greska, a precesljao sam forum ovako koliko imam vremena sa posla! hvala na odgovorima
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 14:37

update: kada gledate forum kao guest, ne vidi vam se Tema upoznavanje, znaci izvinjavam se jos jednom ali greska nije moja Smile hvala
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 14:56

Sve je u redu. Naći ćeš i negdje na forumu, ima za kupiti gotovih usnika, a i ima i cijevi od kojih se onda rade. Ima i kvalificiranijih od mene po tom pitanju.
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 15:25

Boris, ovo je nešto u stilu što bi trebao tražiti, ima po ebayu i ima drugih distributera:

http://www.pipemakers.org/acrylic_naturals.html
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 16:45

Hvala Vam na ovako brzim odgovorima. Veoma ste pouzdani, cenim to
[Vrh] Go down
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty17.02.15 22:02

Ako te za početak zanimaju već gotovi kamiši iliti usnici*, dok ti se ne javi netko tko zna bolje od mene, pogledaj Dan Pipe Hobby Catalogue.

* ako ćemo cjepidlačiti, kamiš i usnik nisu jedno te isto, kako se vidi na slici
Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. 10nuiqg
[Vrh] Go down
http://piperson.org
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty18.02.15 0:06

Kod modernih drvenih lula kamiš i usnik jesu isto. A kod lule koja je prikazana na slici radi se o luli iz više dijelova od porculana, drva, pluta i plastike/jantara. Tako da ako ćemo uzimati u obzir moderne lule i engleski kao referentni jezik: mouthpiece je usnik a zadnji njegov dio koji se u engleskom zove bit bi bio griznik?
[Vrh] Go down
Marinko
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Marinko


Broj postova : 275
Join date : 06.12.2012
Age : 40
Lokacija : karlovac

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty18.02.15 7:41

Pozdrav.
Prouči si malo na ovoj stranici.. ima dosta polugotovih usnika od vulcanita koje moraš sam pripasat i sam odradit finiš.
http://vermontfreehand.com/stems/


Ja materijal za usnike kupujem na ovoj stranici.
http://www.janzen-pfeifen.de/english/frameset.html

[Vrh] Go down
http://mpipes.com.hr/
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty18.02.15 11:29

Leo je napisao/la:
Kod modernih drvenih lula kamiš i usnik jesu isto.

Istina.
Zato kažem "kamiš iliti usnik" i "ako ćemo cjepidlačiti".
[Vrh] Go down
http://piperson.org
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Hvala Veoma   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty18.02.15 23:58

Marinko je napisao/la:
Pozdrav.
Prouči si malo na ovoj stranici.. ima dosta polugotovih usnika od vulcanita koje moraš sam pripasat i sam odradit finiš.



Ja materijal za usnike kupujem na ovoj stranici.




uh, hvala ti veoma, hocu, veoma ste jubazni vi ljudi lulasi, nisam ni znao, inace nisam clan foruma o lulama i tobaccoima, pocecu se i druzit sa vama Vidim ja Smile
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 0:11

E da, vidim gore ste raspravljali kamis ili usnik... PA htedoh reci jer sam jako dobro upucen u temu lua, radio sam celu istoriju, od duvana koji je donet ovde u Evropu tek 13?? godine, i najvise su ga uzivali Turci u pocetku. Oni su imali lule iz 3 dela, izmedju ostalog kamis i usnik.. Usnik odavno vise nemamo, tako da je ovo sto mi pusimo u 99odsto slucajeva, samo kamis, ili ti na engleskom STEM.. Ja ga vise volim zvati stem, jer kad odem u Beograd ili Zagreb i spomenem Kamis, ljudi me gledaju belo.. A kada spomenem Stem ili Usnik, oni mi odmah pokazu Kamise, kako i treba da bude ime Smile Hvala Vam ljudi puno, od jako ste mi velike pomoci, i veoma ste srdacni, to iskreno nisam ocekivao... Iskreno, znam da ljudi umeju biti ljubazni... Ali pojavi Vam se padobranac, nit se predstavi nit ista, i dobijam iskrena misljenja i najiskrenije odgovore. Zaista Vam zelim srecu, veoma ste Dragoceni, kako mi to ovde volimo reci. Hvala Smile
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 11:48

Mislim, a možda sam u krivu, da smo naziv usnik ( za lulu ) praktično mi ( stara ekipa, bayro, Keko ja i još neki) počeli jednom davno koristiti u klubu i na ovom forumu.... Davnih dana na početku rada kluba, htjeli smo preveti engleske nazive kao što je stem i tennon... i tako počeli koristit, usnik i pero.... Usnik je u svome osnovnom značenju ipak bio, i jest, dio puhačih instrumenta....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 13:58

Davorin je napisao/la:
Mislim, a možda sam u krivu, da smo naziv usnik ( za lulu ) praktično mi ( stara ekipa, bayro, Keko ja i još neki) počeli jednom davno koristiti u klubu i na ovom forumu.... Davnih dana na početku rada kluba, htjeli smo preveti engleske nazive kao što je stem i tennon... i tako počeli koristit, usnik i pero.... Usnik je u svome osnovnom značenju ipak bio, i jest,  dio puhačih instrumenta....

Jeste tako. Ja sam svirao dugo trubu, i zvali smo ga pisnik ili usnik, vise su saxifonisti govorili usnik.. ili na engleskom Mouthpiece
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 17:51

Ako je mouthpiece (eng) ili mundstueck (njem) (muštikla!) ono što mi danas stavljamo u usta ondak je naš prijevod usni komad ili usnik!
I to je onaj dio lule koji se stavlja u usta! Kamiš sigurno nije.

Stem je stariji izraz, označava stabljiku, kamiš se može referirati i na vrstu trske (šuplja stabljika) pa bi kamiš po mom viđenju mogao biti isključivo drveni usnik ili cijev koja povezuje drvenu ili keramičku lulu sa usnim dijelom iliti usnikom. Recimo, na zelovskoj luli se nalazi kamiš, drvena cijev zavinuta u obliku slova "S"
Kako je taj drveni dio u vidu cijevi ili usnika postao vrlo rijedak tako se i izraz kamiš više ne koristi.

Riječ je turska.

I duhan je u Europu došao tek 1495, ne 13xx!
[Vrh] Go down
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 19:05

Opet sam pokrenuo debeli off topic. Rolling Eyes
No, evo zadnje od mene na tu temu.

Hrvatski ili srpski i engleski slikovni rječnik iz 1988. prevodi mouthpiece kao usnik lule.
Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Books?id=GABKAAAAYAAJ&hl=hr&pg=RA1-PA571&img=1&pgis=1&dq=usnik+lule&sig=ACfU3U355bzFBqCOWjvZfuVqrg28oaoiKw&edge=0

kamarad igorrr je napisao/la:
mundstueck (njem) (muštikla!) ono što mi danas stavljamo u usta ondak je naš prijevod usni komad ili usnik

Malo proguglao. Službeni list FNRJ koristi izraz "usnici (mundštici) za cigare ili cigarete" Smile

kamarad igorrr je napisao/la:
pa bi kamiš po mom viđenju mogao biti isključivo drveni usnik ili cijev koja povezuje drvenu ili keramičku lulu sa usnim dijelom iliti usnikom. Recimo, na zelovskoj luli se nalazi kamiš, drvena cijev zavinuta u obliku slova "S"

Prema "Nalazi keramičkih lula s lokaliteta Sv. Marija od Kaštela i Posat od Ploča u Dubrovniku":
"kamiš se izrađivao od trske i utiskivao u otvor na tuljcu, te se pomoću njega uvlačio dim. Na kamiš se stavljao usnik, izrađivan od kosti, drva ili jantara."

kamarad igorrr je napisao/la:
Kako je taj drveni dio u vidu cijevi ili usnika postao vrlo rijedak tako se i izraz kamiš više ne koristi.

Ispravno ili ne, danas su usnik i kamiš praktički sinonimi.
[Vrh] Go down
http://piperson.org
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 19:25

U moje vrijeme, kada sam poceo dimiti lulu, nitko nije usnik tako zvao, nego kamis... Zato sam napisao da da smo probali stvari nazvati pravim imenom. A neka se pise, makar bilo offtopic Laughing
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 19:42

Davorin je napisao/la:
U moje vrijeme, kada sam poceo dimiti lulu

..tamo negdje s Kolumbom na povratku iz nove zemlje... cheers umrijet od smjeha

piva
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 20:04

kamarad igorrr je napisao/la:
Ako je mouthpiece (eng)  ili mundstueck (njem) (muštikla!) ono što mi danas stavljamo u usta ondak je naš prijevod usni komad ili usnik!
I to je onaj dio lule koji se stavlja u usta! Kamiš sigurno nije.

Stem je stariji izraz, označava stabljiku, kamiš se može referirati i na vrstu trske (šuplja stabljika) pa bi kamiš po mom viđenju mogao biti isključivo drveni usnik ili cijev koja povezuje drvenu ili keramičku lulu sa usnim dijelom iliti usnikom. Recimo, na zelovskoj luli se nalazi kamiš, drvena cijev zavinuta u obliku slova "S"
Kako je taj drveni dio u vidu cijevi ili usnika postao vrlo rijedak tako se i izraz kamiš više ne koristi.

Riječ je turska.

I duhan je u Europu došao tek 1495, ne 13xx!

Da u pravu si, tacnije dosao je posle otkrivanja Amerike, pomesao sam ga sa turskim ratom u Srbiji, gde se belezi i prvo datiranje duvana. Citram ti knjigu koju imam ovde evo mogu uraditi screenshot! Ali ja nisam hteo napraviti polemiku, a vidim kao i na svakom forumu pojavi se jedan koji se zeli praviti onako kakav verovatno nije,... Postavio sam najobicnije pitanje. Gde mogu kupiti KAMISE za lulu, ostalo me nista ne interesuje. Hvala na odgovoru tvom u svakom Slucaju

I ako cemo u detalje tolike sitne, nije 1495, nego 1497 godine Smile
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 21:43

Iskreno, volim čitati ovakve rasprave, uvjek se nešto da naučiti, pa samo nastavite. Smile
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 22:03

kamarad igorrr je napisao/la:
Davorin je napisao/la:
U moje vrijeme, kada sam poceo dimiti lulu

..tamo negdje s Kolumbom na povratku iz nove zemlje... cheers umrijet od smjeha

piva

Tako nekako, ma nije dao pušiti na brodu.. Shocked ali sa Sir Walterom je već išlo nekako...
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty19.02.15 22:06

Davorin je napisao/la:
kamarad igorrr je napisao/la:
Davorin je napisao/la:
U moje vrijeme, kada sam poceo dimiti lulu

..tamo negdje s Kolumbom na povratku iz nove zemlje... cheers umrijet od smjeha

piva

Tako nekako, ma nije dao pušiti na brodu.. Shocked   ali sa Sir Walterom je već išlo nekako...

affraid lol!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty
PostajNaslov: Re: Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.   Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu. Empty

[Vrh] Go down
 
Pozdrav, pitanje oko kamisa ili ti stemova za lulu.
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zdravo zdravo!
» Bjarne pipes - pitanje
» Pitanje u vezi cakea?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Vaše lule-
Forum(o)Bir: