Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Po sopstvenoj meri

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Nunki
Peče me jezik
Peče me jezik
Nunki


Broj postova : 412
Join date : 20.04.2010
Age : 65
Lokacija : Beograd

Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty15.02.19 17:24

Dobro znamo da tzv. 'aksesoari' u svetu ove naše pasije nisu nikakva 'šminka' već sušta neophodnost bez koje doživljaj nije potpun.

Meni veoma bitan je - stalak za lulu - ne stalak na kojem se lula odmara i oporavlja posle pušenja i čišćenja do sledeće seanse - nego onaj radni stalak, za odlaganje lule tokom uživanja u nikotinskim čarima, kad je odložimo da se 'smiri' ili prosto imamo potrebu da u tom trenutku obe ruke budu slobodne iz bilo kog razloga.

Dabome, moguće ga je nabaviti od onog najjednostavnijeg, ali neprevaziđeno funkcionalnog rasklopivog (plastičnog ili metalnog, svejedno), do bilo koje varijacije - za svačiji ukus ima da se bira.

Međutim, meni je izuzetno bitno, mimo obavezne funkcionalnosti, da stalak, kad ga pogledam sa sve lulom u njemu, izmami svaki put onaj neopipljiv zaključak da je 'to baš to'.

Šta je to - 'to' potpuno je indivudualno, razume se. Nikako mi, tokom svih ovih decenija, nije polazilo za rukom da pronađem i kupim 'to', premda ne mogu da kažem da primerci koje posedujem nisu lepi i funkcionalni. Ali, ali...

Posledično, s vremena na vreme bih zasukao rukave i krenuo da sebi napravim 'to', kad već toliko zakeram i izvoljevam, ali avaj, nikako da to bude - 'to'. Napravio sam nekoliko veoma pristojnih komada iz različitih, brižljivo odabranih materijala, no, nijedan nije bio 'to' za mene. Uglavnom su nastavljali svoj put kao poklon, kad bi se nekom dopali.

Ovog puta sam čvrsto rešio da jednom za svagda stavim tačku na taj svrabež u vezi sa stalkom i napravim 'to', ma koliko vremena, truda, neuspelih, bačenih komada bude neophodno.

Da skratim s jadikovanjem, posle više nedelja bavljenja i desetina odbačenih rešenja, o idejama da i ne govorim, evo, mislim da sam veoma blizu mom konačnom - 'tom'.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Za postolje sam odabrao ovaj komad mesinga u sredini - pun profil.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Najpre sam savio mesinganu šipku u oblik držalja koji sam zamislio, vodeći računa da u njega treba da lepo legnu kako lule većeg prečnika, tako i manjeg (da ne 'propadaju', ali i da velike ne 'štrče'), kao i da potpora za muštiklu bude optimalne dužine. Zatim, da lula leži budući pripaljena, u pravilnom položaju.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Triput meri - jednom seci. Činjenica je, napravio sam prethodno nekoliko 'maketa' od čelične žice da bih osetio proporcije, zatim i  jedan mesingani primerak koji mi se nešto baš nije dopao pa sam ga bacio da me ne nervira, potom sam još jednom sve doterao, pažljivo, budući da je plan da ništa ne lepim, ne šrafim, varim, lemim, da ništa ne bude zamaskirano, dakle da mora sve da se potpuno funkcionalno uklopi bez poštapanja.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Vaga pokazuje 1064 grama, prilično s obzirom da su dimenzije postolja samo 10x100x120 mm. Toooo! Ovaj stalak nikakvim nesmotrenim pokretom ruke neće moći da se obori!
[You must be registered and logged in to see this link.]
Pažljivo bušim rupe u koje ću da umetnem nosač lule, ovo je konstrukcijski najdelikatniji deo, (a izrada je u improvizovanim, kućnim uslovima), mora da bude tako sklopljeno da besprekorno drži i kad uhvatim za nosač lule i podignem ceo stalak, a pritom da ne bude lepljeno, vareno, šrafljeno, nego samo brižljivo umetnuto, pri čemu se ne buši cela visina postolja.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Lepo se vidi da na dnu postolja nema rupica, vâra, lemljenja...
[You must be registered and logged in to see this link.]

Evo to bi bilo za mene - 'TO' Zadovoljan sam, napokon. :-)
[You must be registered and logged in to see this link.]

Ova 'debeljuca' se sasvim udobno meškolji u stalku.
[You must be registered and logged in to see this link.]

Baš kao i ova 'mršavica', uostalom. :-D

Nosač lule je asimetričan radi lakšeg odlaganja/ponovnog uzimanja lule i napravljen je za levoruke osobe.
[You must be registered and logged in to see this link.]


Zadnja promjena: Nunki; 20.02.19 19:12; ukupno mijenjano 22 put/a.
[Vrh] Go down
Horla
Hladan dim
Hladan dim
Horla


Broj postova : 824
Join date : 24.01.2018
Age : 43
Lokacija : Beograd

Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Re: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty15.02.19 18:10

Odlično, Nunki.
Izgleda fenomenalno i ne bih se bunio da mi jedan takav bude na stolu svakodnevno.
[Vrh] Go down
Lakeman
Administrator
Administrator
Lakeman


Broj postova : 2205
Join date : 31.01.2017
Age : 43
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Haribo, Toblerone, Kandit

Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Re: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty15.02.19 20:16

odličan

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]   //   [You must be registered and logged in to see this link.]     //   [You must be registered and logged in to see this link.]

dadost je napisao/la:
''Staviš Captain Black u teglu i muhu. Ako ona krepa, baci ili koristi protiv muha, komaraca i ostale gamadi!''


Horla je napisao/la:
Vise sam naklonjen vresu i morti. Kruska samo za rakiju...
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3160
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Re: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty16.02.19 9:17

Sjajno!!!
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Re: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty17.02.19 10:48

Definitivni pravi dodatak Po sopstvenoj meri 2235064407 palac gore...
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Po sopstvenoj meri Empty
PostajNaslov: Re: Po sopstvenoj meri   Po sopstvenoj meri Empty

[Vrh] Go down
 
Po sopstvenoj meri
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: