Početna stranicaFAQPretraľnikRegistracijaKorisničke grupeLoginRegistracija
Share | 

Medovina-Bozansko pice

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 19:00

Postavljam ovu temu poste se vec neko duze vreme interesujem za pravljene iste, ovaj sledeci recept mi je porucio moj drug i ja prekosutra sa matorim stavljam ga na pogonsku traku,

izvolite :

Kilu i po meda (vrcani livadski) i negazirane mineralne vode strpati u lonac od 4l. Onda dodati limunov sok (5-6 komada), zatim 3 kesice crnog caja, tj. Earl Grey-a zbog tanina, 3 kesice nane cisto za ukus, i malo cimeta. Sve to to lagano kuvati (niposto da prokljuca, zato sto med gube sve svoje vitamine i lekovita svojstva) oko pola sata uz mesanje. Kada se ohladi, sipa ti u plasticni balon od 5l (od mineralne vode) i staviti kesicu pekarskog kvasca (to je oko 10 grama, mada ja licno mislim da je bolje vinsko od 12%, pekarsko ima 5 a sve zavisi i od proizvodjaca). Prekriti rupu gazom i drzati na sobnoj temperaturi. Brzo poprimi mutnu, tamno zutu boju, i blago se gazira. Posle dan-dva pretociti kroz gazu da se skine penasti talog od kvasca koji se skupio na povrsini, i vratiti u balon.Isti proces ponavljati na svakih nedelju dana.

Koliko sam razumeo mog druga on je ovo radio bez iskustva, i nije ispalo lose ( vec moze se reci dobro) meni se svidelo.

treba da stoji dok se nedodje do kraja alkoholnog vrenja (a to se proveri degustacijom).

kada zavrsim sa ovim eksperimentom prenecu utiske dva pijana
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 19:01

Ako neko ima bolji recept neka ga iznese ovde.Isto vazi i za pitanja namenjena meni pale
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 19:25

Imam recept za "medicu". Istarski recept. U prvoklasnu lozovacu staviti meda. Nakon sto se med otopio, piti prije nego sto alkohol ishlapi. U Sloveniji imaju "medicku", ali mislim da je to to. Nek me Sefica ispravi, ako grijesim.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 19:26

BtW. Bogovi su obicno bili pijani od medovine, tako da ne znam o kojoj je medovini rijec.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 19:45

Ja iskreno mislim da je tvoj prvi recept samo kombinacija Rakije i meda. Dok se prava i drevna medovina dobija frementacijom vode i meda ali nije lose ni to tvoje probati xxaxaxaxax piva
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 20:19

Nemojmo pojednostavljivati stvari. Dobiti dobru rakiju nije setnja uz Adu.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 21:11

U Sloveniji se zove medica dva pijana
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 21:24

Znaci kao i u Istri. Mislimo na istu stvar?
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 21:56

Da, ista stvar. Jednostavno ali vrlo dobro Very Happy
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

Broj postova : 6299

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 23:30

Ipak je ovaj recept od ljubitelja Tolkiena, prava medovina. Probao sam i jednu i drugu ali mi je ova od fermentiranog meda bolja. Istina nemam ništa ni od prave medice. Nabavljam je iznad Buzeta, jel to to Branko? Naravno uz bisku i ostali izbor "ljekovitih" likera.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   17.07.08 23:54

Je, gdje iznad Buzeta: pul Nezica? Uostalom ima ih u Istri koliko volis. Ovu medovinu o kojoj govorite kao pravoj, ne znam bas puno. Vjerovatno je to verzija Tolkiena, jer citajuci grcke klasike, ni jedno bozanstvo nije ostajalo trijezno. Ali, vremena se mijenjaju.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

Broj postova : 10236
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, Proper English

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 8:18

Da, tu su medovinu kako je opisuje naš Apokaliptik pili i naši velecijenjeni preci - Stari Slaveni!
Onda su takvi supijani (vjerojatno ih je i kakva solarna oluja na putu opičila) došli do Jadrana, potjerali mirne turiste, malo popljačkali što je ostalo iza Huna, Langobarda, Ostrogota, Vizigota i ostalih pitomih naroda, - jer su tako supijani bauljali po Evropama i zakasnili na glavnu feštu par stoljeća ...I sad smo tu gdje jesmo...
Za sve je kriva medovina (i solarne oluje) ! tenkre
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 14:32

Alo ljudi da li vi stvarno mislite da ja stvarno verujem u taj prokleti kraj sveta.To je prica za malu decu i velike naivcine, sve je to jos jedna u nizu losih reklama. bayro Exclamation
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 14:33

ma dobro je dok imamo nesto za cugu nego zna li neko bolji recept za medovinu? :geek:
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 14:37

To će znati Veliki Meštar Davorin. On inače nije ljubitelj cuge, ali se razumije u sve te medicine...A možda i tvoj sugrađanin i naš ugledni član Beluga posjeduje neka tajna znanja o tome!
Samo se pazi solarnih oluja! sunny
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 15:21

Medovina je i meni rado viđena na stolu...
samo mi se čini da su sloveni i to probali pa stavili u zapećak, i da nam severni susedi i dalje čuvaju tradiciju više nego ovde na našim prostorima...
Svi potomci ovih naroda što se završavaju na -oti i dalje jako cene ovo piće... Valjda su njihovu narav izdržale samo pčele i hmelj catana

Mediteran sa izborom proizvoda od grožđa i bogatstvom ukusa uvek ima “još nešto“ za “uliti se kao majka“.. šokre2
Grčka, recimo ima vrlo lepu medovinu od pčela sa Halkidikija - ali ko da stigne do nje od Ouzo-a i Metaxe...
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   18.07.08 19:09

Uf...Ouzo, ili po naški mastika! Pa kad u nju kapneš samo kap ledene vode, a ona pobijeli kao mlijeko...To je piće bogova! A niti metaxa nije za baciti! Znaju Grci posao! To su sve prave medicine! drunken
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 0:02

Metaxa budi sječanja..hmmm...zavisi o situaciji, ako je bilo previše, ne pamtim gdje sam je nazadnje provala..valjda u grčkoj...
Meni mi je bio vrlo popularan ove tjedne CHIVAS REGAL, prvi put provala whisky nekoliko bolji nego fabrički pofarban...

I iz službenih obaveza morala sam da probam i vina u vreme degustacije u Slovenskim brdima...MUŠKAT OTONEL, TRAMINEC ili pjenuše vino MUŠKATNA PENINA... kao vodič obligiraju me da provam sve, da vide španjolci da nije otrov to naše vino...

...ali posle degustacije AJDE u hotel, siesta i bez brbljanja na avrobusu malo odmarat prije večere.... janpi
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 0:05

Nešto me čudi kod OUZA... ANIS je unutra, kažu da je dobar kao lijek za želudac...ali uvjek kad pijem čaj od ANISA, sječa me na OUZO i nije mi nekoliko bolje u želudcu... scratch
Istu tvar imaju i BRONHI LAKŠE SE DIŠE bonboni... lol!

Posvuda me prati taj miris...ajmeajme, ali Ouzo- nektar bogova.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 0:10

Samp jedan popravak od vodiča i poglobljenog poznavača žestokica... rabbit

Medica nije isto kao medeni liker. MEDICA se napravi tako da se med grije BEZ ALKOHOLA(znači ne dodaje se lozovača...), nakon toga se sve sa kulturama bakterija i kvasovka fermentira i tako ti mikroorganizmi naprave alkohol, baš kao se napravi KIS ili VINO.

Druga stvar je MEDENI LIKER, ovo ti je mješavina slivovice(ili bilo kojeg etanola) i meda, sagrije se i promješa, filtrira i pusti se, da na dno padneju težiji komadiči, filtrira...i imaš MEDENI LIKER.

Mislim, da ne živim u krivom povjerenju. Ako me koji može korigirati, slobodno. Obojicu recepta sam probala(I PRODUKT)... šokre2
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 0:12

Da, dodajem, medovinu su pili SLOVANI prvi na našem terenu, to nam je BRATSKO PIČE!!! cheers piva
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 0:59

Je, točno, kako je rekao tvoj zemljak i moj dobar prijatelj Zoran Predin, Praslovani!
Zato su i bauljali pijani po Evropi, zakasnili par stoljeća, potjerali pitome turiste, pa im ti sada, potomak tih Praslovana "ki si preplavali tisto rusko reko", moraš biti vodič! vitez
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 10:04

I stanuje u genima nase Sefice!
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru
Pipe guru

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 10:16

I nastanio se u genima ne naše Jerice - alpske ružice, nego u genima sviju nas! Možda su i onakvi supijani od medovine preplivali Dnjepar ili Dnjestar i "zajebali vse kaj se je zajebat dalo!". I mirne turiste potjerali za početak! Onda su mislili da je carska palača idealna za jesti konjetinu i fermetirati medicu, i eto ti Splita...
Nije bolje niti sa Emonom, Sirmiumom, Mursom, Singdunumom, Petoviom, Naisusom, Andautoniom...
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Medovina-Bozansko pice   19.07.08 10:21

E kamo srece da su jos preplivali i Jadran. Sad bi bio doma. A ne u zemlji u kojoj narucis pivo u deset ujutro, te gledaju ko da si pao, ne s Marsa, vec Plutona. A svi redom pijani, a da ni ne znas gdje to, sto i kada su pili. A nema gorih pijanica od onih koji po skrivecki i sami piju!
[Vrh] Go down

Medovina-Bozansko pice
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Medovina-Bozansko pice
» Alkoholna pića prigodna za poklon
» Kava