Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Lule koje se "najbolje puše"

Go down 
5 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 9:47

Često se kod kolekcionara pojavljuje taj izraz. Probajte ga definirati....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 10:38

Odlično pitanje!
Po meni je to lula koja ima najbolju ravnotežu u nekoliko osnovnih stvari. Od težine, ležanja u ruci i ustima, protoku zraka - odnosno dima, grijanja, okusa,...
Dalo bi se još nabrajati.
Uglavnom lula koja se najbolje puši je ona s kojom se najčešće družimo. Barem ja na to tako gledam.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 10:54

Slažem se, dobro si to definirao, inače je zaista puno diskusija oko ovog širenja rupe za pušenje u luli. Jedan največih advokata toga je Rick Newcombe, od kojeg ja imam onu knjigu - In Search of Pipe Dreams, by Rick Newcombe. On piše kako ne može da puši lulu ako je prije ne otvori i isto piše kako masovno sad ameri to rade. Ali on voli zaista velike dimenzije rupe za pušenje, ima sve to u knjigi. Ja mislim, da to najviše zavisi od načina pušenja, ne bih rekao da svim lulašima tako paše. Svakako je dobro da je protok zraka kroz lulu odličan, ali da su tako velike dimenzije koje on voli za sve dobre, to ne bih rekao. I sam u knjigi piše da to sigurno nije za svakog lulaša.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:14

Lula koja se najbolje puši....Hm! Pa ima nešto u tome kako je to Kruno "tehnički" definirao.
Ja bih dodao samo dvije stvari - lula za kojom najčešče posežemo i lula u kojoj nam svaki (iole prostojni) duhan odgovara. Kako bi rekao moj prijatelj Cigo Seferović: "Puši se k'o mleko!" E to je to! bounce
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:23

Širenje rupe ima svoju logiku, radi boljeg protoka zraka ( dima ), naravno i svi subjektivni faktori su uključeni. Poanta je ( čista matematika ) rupa promjera 3 mm, kakve su većinom stariji modeli, naprama rupi od 4 mm. Grubo izračunavši protok ( promjer ) ove druge je cca 60 - 70% veći !!!, što pojednostavljuje pušenje.... Ja sam neke stare lule "otvorio" i ima velike razlike...
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:32

I ja sam malo eksperimentirao s tim i zaista ima razlike, bolje se puše, ali neke lule se puše odlično i bez otvaranja, on piše da sve lule puše bolje nakon otvaranje, neznam, nisam još probao na svojim boljim lulama. On voli promjer 4.7mm na početku rupe, e to mi se čini stvarno veliko, neznam. To sam ja napisao da saznam i vaša iskustva s tim.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:46

Dobro ovo je ekstrem, blizu 5mm je dosta, mislim da je 4 mm upravo koliko treba. Po iskustvu rupe od 3 mm se smanjuju tokom vremena, što taloženjem ali i skupljanjem samog drveta. Jedino sama operacija zabušavanja je malo riskantna... s 3 na 4 mm.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:50

Upravo jer je ova operacija tako riskantna, je ja ne pokušam na kojoj boljoj luli, možda nekoliko kasnije, kad budem uvežban Smile
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 11:55

Da ja sam isto probao to na nekim starima, ali unutrašnjost, natopljena smolom, je toliko žilava za bušenje da se bojim pucanja svrdla. Izbušio uspješno tri komada, i "propuh" je vanredan.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 12:07

Očito ova stvar radi, nadam se da če i moja iskustva biti takva.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 12:27

Nesto malo sam bio napisao o tim promjerima. Uvrijezeno je misljenje medju majstorima, da krace lule (do 13-14 cm s usnikom) treba busiti s 3,5 mm, a vece od toga s cetiri mm. Slazem se s Davorinom da se s vremenom rupa stjesnjava zbog necistoce itd. Ima i rupa od 6 mm, ali zbilja ne znam cemu sluze. Nekad se busilo s tri mm, ali to je zbilja preusko. takodjer su postojali omjeri za zarnicu, ali danas je prihvaceno kao optimalan promjer 20mm, a kod velikih lula 22 i iznimno 24mm.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 12:44

Da sve ima svoju ulogu. Ovo ljeto sam napravio 6 lula od kojih se dvije puše vanredno, ostale samo dobro. I položaj žarnice, promjer iste, zavinutost usnika itd ima svoju ulogu. Makar mislim da su, kako je Kruno i Bayro napisali, i ostali faktori bitni. Ako voliš neku specifičnu lulu, od pravog pipemakera, sitni nedostaci će se kompenzirati :-)))))
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 12:46

Meni se definitvno Calabash "najbolje" puši i to ovaj sa avatara.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 13:06

To vjerujem! Osim toga tvoj "Calabash" je van ovih kategorija!
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty22.10.08 16:51

Pa da, tamo je rupa između žarnice i usnika, promjera od cca 25 mm :-)))
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 19:24

davorine imam jedno pitanje za tebe
jer bi se mogla lula napraviti iz vinove loze ,tj
donjeg dijela starog čokota pošto imam takvog komada drva ,a dijeluje jako čvrsto ?
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:07

Mogla bi se napraviti lula i od trsja. Samo se ne bi mogla pušiti! Zamrači takve ideje!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti![You must be registered and logged in to see this image.]
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:12

Zašto odmah zamrači....Treba probati Wink
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:25

zbog čega misliš da se nebi mogla pušiti sherlock
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:46

Sve je moguće, ali čisto sumljam... eksprimentiralo se svime i svačime, ali ( iz nekih dobrih razloga ) ostalo se na vrijesu i maslini... i neki kažu morti Very Happy
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:51

A ni meer nije loš...

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti![You must be registered and logged in to see this image.]
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 20:55

Naravno govorim o drvima, a meer svakako nije loš.... Very Happy dapače
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3162
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty04.01.10 21:11

I tikvi ...
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty05.01.10 0:43

a sta je sa kamenom? naleteh na neke "indijanske" lule falcon tipa kojma je u glavi umesto meera nesto sto lici na mermer, pa mi pade npamet... scratch
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty05.01.10 0:53

Pa time ulaziš u područje gline, porculana, kamena. Problem je kod svih tih materijal da se jako zagrijavaju i kao što bayro reče, kada ti jedno padnu na pod nemaš potrebe za saginjenjem Very Happy Problem je kod večine drveta, za razliku od tih mineralnih materijala, što su obično puni raznih smola, ulja i sl. što kvari okus duhan, a u nekim slučajevima su i direktno otrovni... Imaš na netu ( ako te zanima ) cijelu toksikologiju drveta. Recimo znam da je ružino drvo zrazito otrovno, a neki su pokušavali raditi i lule od njega.
Slijedeće drvo se širi zagrijavnjem i znade pritom puknuti. Kod vrijesa su vlakna toliko isprepletena da klasično pucanje ne dolazi u obzir....( u večini slučajeva ) i tako dalja i dalje i dalje.....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Lule koje se "najbolje puše" Empty
PostajNaslov: Re: Lule koje se "najbolje puše"   Lule koje se "najbolje puše" Empty

[Vrh] Go down
 
Lule koje se "najbolje puše"
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Jedna "jednostavna" lula za Bayru

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: