Prvi forum o lulama na ovim prostorima

Početna stranicaFAQPretraľnikRegistracijaKorisničke grupeLoginRegistracija
Share | 

Vino

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Vino   04.12.08 9:40

Da pokrenemo debatu i na ovu temu...

Koje vino pijete, kada i s kim? Kojeg ni pod razno? Zašto?

Za mene postoji samo jedno pravilo, i to je da pijem dobro vino ili ne pijem uopšte. Dakle trošak kod nabave nije prvi kriterij (pa ni drugi ili treći). Nemam averzije do bilo koje sorte ili zvrsti (ne znam, da li je to isto izraz hrvatske enologije). Ako sudim po iskustvu, više su na tapeti crna nego bijela vina, roseji skoro nikad. Ob posebnim prilikama tu je i pjenušavo vino. Nastojim se truditi, da je štoviše posebnih prilika. Po pravilu pijem uz jelo i trudim se, da izaberem dobru kombinaciju, iako nisam nikakav ekspert. Ponekad ću ić u vinoteku i pitati za mišljenje ili preporuku, drugi put "riskirati" nabavom sam.

Kod kuće imamo i vinograd, večina proizvodnje je Cviček, što je zapravo zvrst 4 sorti koje poglavitna karakteristika jeste viši stupanj ukupnih kiselina te malo manje alkohola (10-12 vol %). To Cviček čini pitkim i baš ugodnim za piće uz tešku hranu, jer dodatna kiselina razbremenjuje želudac. Inače od crnih dragi su mi Refošk, Cabernet Sauvignon, Teran, Plava frankinja i razne zvrsti vina, zavisi od vinara. A od bijelih recimo Sivi pinot, Muškat, Renski rizling, Laški rizling, Malvazija, Chardonnay.

Od pjenušavih izabiram najčešće suha (sec) ili demi sec. Ponekad kupim i kakav predikat, jagodni izbor ili nešto slično, tako za desert. Pijem najradije u društvu, a kad nema društva, porazgovaram sa sobom i rujnom kapljicom.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 13:28

Ja volim crno suho vino, eventualno poluslatko.
Pošto cura i ja često jedemo ribu jedna boca je uvijek spremna. Najčešće kupujem vino u rinfuzi, crno od 18 kuna i dovoljno je dobro za naše potrebe. To vino nije dobro za bevandu jer mu fali kiseline. Mislim da je sorta Babić.
Moji starci vole fina vina pa mi tu i tamo poklone koju bocu Sivog pinota i Cabernet Sauvignona koji su mi izvrsni. Hvale australska vina jer je omjer cijene i kvalitete fantastičan. Kad si kupujem buteljirano vino to je isključivo Kratošija od Tikveša, nije skupa a meni je izvrsna. Tga za jug mi je malo preslatko.
[Vrh] Go down
bayro
Oblak dima
Oblak dima

Broj postova : 9184
Omiljeni duhani : Pirate Kake, C&D Da Vinci, Dunhill My mixture 965, Navy Flake

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 14:29

Plenkovićev "Plavac mali" od južnih vinčina, a Iločki traminac od sjevernih sorti...
Naravno, mogli bismo sada nabrajati ad infinitum, ali ova dva vina su moji apsolutni favoriti!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 15:06

U zadnje vrijeme jedan od najboljih mi je Traminac (Davorinovi privatni podrumi) jer već nakon druge čaše pada horizontala...Pravi nektar i Bogovi bi mu pozavidjeli cyclops
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 15:07

Ne znam kakva je situacija kod vas ali u Sloveniji imamo sreču što je jako jako obilan izbor vina na trgu. Osim domačih vinara sve je više ponude i iz inozemstva. Svaki trgovac od Spara i Leclerca dalje uvozi ogromne količine vina što naravno stvara ozbiljnu konkurenciju i s tim naravno snižava se cijena. Može se dobiti vrlo dobra vina za male pare.
[Vrh] Go down
bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 15:40

I kod nas je slična situacija. Od čileanskih, kalifornijskih, australijskih do makedonskih....Nisu skupa a odlična vina. To su sve naši Dalmatinci posadili tamo u XIX stoljeću! Osim makedonskih naravno! drunken
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 17:36

bayro je napisao/la:
Plenkovićev "Plavac mali" od južnih vinčina, a Iločki traminac od sjevernih sorti...
Naravno, mogli bismo sada nabrajati ad infinitum, ali ova dva vina su moji apsolutni favoriti!

ovo bih potpisao Very Happy
a dodao bih po sećanju i Kutjevačku Graševinu i Mostarsku Žilavku...

Danas, svakodnevno uživam uz pristupačna makedonska Ovčepolska vina... bulk pakovanje od 3l... odlična, sporije se troši Wink , a jeftina... drunken

Eh, da... moram da pomenem i “Zlatu Radgonsku Peninu“ za 'special occasion'...
Po meni jedno čudo sa ovih prostora.... Wink
[Vrh] Go down
bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   04.12.08 23:59

Hepok propao, postoji neka žilavka, koja nije ni sjena onoj prijeratnoj. Probao sam je pred neko vrijeme - veliko razočaranje.
A Zlatna Radgonska Penina - odličan pjenušac! Potpisujem.
Isto tako su i makedonska vina odlična. Neki dan sam naletio na akciju "Cabernet Sauvignon" od Povardarja za 23 kune! A vino odlično.
Dobra su mi bila i sva kosovska vina dok ih je još bilo za kupiti...Bila su kvalitetna i cijena im je bila prihvatljiva!
Kutjevačka graševina se nešto pokvarila...Ovisi kako naletiš...Zna biti odlična, a znade biti kisela kao cviček - inače Titovo najdraže vino, a Drug Stari je znao što je dobro vino!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 12:05

Iskljucivo portugizac..

Skoro uvijek od Šembera iz Jaske..

Ne sjecam se kad sam probao neciji drugi.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

Broj postova : 5962

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 18:15

Ovo je dobar izbor Saša, dobro vino i dobar podrumar....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 19:06

A zato mu se duhani "čuju" na plijesan! To on pljačka Šemberove podrume...Sad su mi mnoge stvari jasnije!
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 19:15

Da vidiš kako su neke stvari izbile na vidjelo :_))). Inače Saša čeka te jedan novi duhan za degustaciju u klubu.... by satelit.
[Vrh] Go down
bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 19:45

Krasota po tvojem ukusu! kokice
[Vrh] Go down
Antiša
Moderator
Moderator

Broj postova : 1693
Omiljeni duhani : EMP, 965, McB Navy Flake, ST BL, Billy Budd

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 19:48

Pretpostavljam da je to onda nešto od čega treba :psic: glavom bez obzira... :P

bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   05.12.08 20:13

Tako nekako! Ali znaš da Mladunče to voli! lol!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   08.12.08 11:25

Vina su mi jako blizu, jer se ljubiteljski bavim i tim područjem. Nisam somellier, ali napravio sam jedan od tečajeva poznavanja vina, planiram ići i na dalje stepene, često odlazim na razne degustacije, obilazim vinske sajmove, festivale..., moji prijatelji drže jednu od najvećih vinoteka u Slo, drugi prijatelj ima vinsku školu i vinski 'konzalting', osobno se poznajem sa dosta naših najpoznatijih vinara... Tako da sve informacije, 'tips&tricks' itd. uspešno 'gutam', zajedno sa vrhunskim nektarima......

Što se mog osobnog ukusa tiće (trenutačnog - pošto znamo, da se ukusi tokom vremena znaju i promjeniti), na mojoj top listi nalaze se (u glavnom crvena):
Jakončič: Crvena Carolina, Ščurek: Up, Ščurek: Stara brajda, Simčič: Teodor crveni, Bjana: Status...
Jako volim i koji dobar chianti, pa pokoji španjolski tempranillo, pa onda koji syrah (neki od ovih australskih, kaj se mogu kod nas kupiti su sasvim pristojni - i po price/performance omjeru)... U poslednje vreme i u Beogradu nalazim neka interesantna vina, npr. portugalski Quinta dos Quatros Vientos (Cavas Alianza)...

Od belih, najviše neka sveža, recimo i od nedavnog Martinjeg koja mlada vina, inače koji renski rizling, sauvignon, klarnica... Na posebnom piedestalu kod mene se nalazi slavni Steyerov Dišeči traminec (ok, to je slađe vino, ide uz razne deserte, a i onako, bez ičega, za čistu uživanciju...

Od pjenušavih: u glavnom sva od Bjane, Jakončičeva pjenušava Carolina, i naravno Isteničevi Brut, Gourmet, No.1, Michelle ..., svakako i Zlata Radgonska mi je još uvjek super...

Evo, toliko za sada na kratko... Wink
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   25.12.09 19:48

Na etiketi piše...
45,3 Paralela... Krauthaker Graševina
85% graševine, pinot sivi 10%, rizling 5%

Sjajno, meni fenomenalno gemišt Kutjevačko vino uz 965-cu u morti...Živio ti meni Papa Štrumf , a sutra ćemo se i kucnuti!!!
[Vrh] Go down
bayro
Oblak dima
Oblak dima

PostajNaslov: Re: Vino   25.12.09 20:18

A koji je meridijan? Za tu si nas informaciju zakinuo, ti Krauthakeru jedan! janpi
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

PostajNaslov: Re: Vino   25.12.09 20:40

Živio...... bumo se uz Đakovački resling kucali..... tko ne dođe sam je kriv....
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   18.09.10 17:52

Vidio sam da se za druženja u klubu zna uzeti vinčeka, pa evo jedna mala preporuka,ako za to već niste znali. Naime u neposrednoj blizini kluba,ako se krene prema katedrali s desne strane ceste,možda kojih 50-ak metara od one osnovne škole nalazi se prodavaonica Iločkih podruma gdje imaju pristojna vina u rinfuzi i naravno u bocama. U rinfuzi imaju po tri vrste bijeloga (rizling,traminac i graševina) i po tri vrste crnoga (ubi me ako znam kojega). Iz ovog se može zaključiti da preferiram bijela vina, iako sam nedavno probao recimo jedno izvrsno crno vino,neki makedonski shiraz (ili syrah),neznam sad kako se točno piše,a i neznam od kojeg proizvođača jer mi je samo bilo potočeno,a nisam se baš bacio u razgledavanje boce
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe Maker
Pipe Maker

PostajNaslov: Re: Vino   18.09.10 18:00

svaka je informacija ( ove vrste ) vrlo dobrodošla.. Inače Shiraz i Syrah je jedno te isto .... zavisi kako se u kome dijelu svijeta naziva..... I makedonski je stvarno DOOBAR
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   18.09.10 18:31

Preporučam Kojter vina iz Međimurja. Inace sam žestoki ljubitelj pive, ali ovo je odlicno. Jedno od rjetkih koje mi paše :P
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   24.09.10 15:14

Više volim crna vina, a od bijelih bih spomenuo Iločki traminac i Srijemsku graševinu.
Meni najbolje naše vino koje sam do sad pio je Zlatan plavac, poprilično je skupo, ali je savršeno.
Prekjučer sam probao plavac mali , isto sa Hvara, ako se ne varam vinarija Dingač.Nije bilo vrhunsko ali jako fino.
[Vrh] Go down
savate
Bacam filter
Bacam filter

Broj postova : 487

PostajNaslov: Re: Vino   29.09.10 19:31

Što se tiče Iločkog Traminca, to je vjerojatno najbolji traminac na svijetu!! Čak i njihov kvalitetni, (koji se BTW, može u pojedinim vinarijama nači po stavrno popularnoj cijeni), je bolji od većine starnjskih vrhunskih gewurtz traminera!! Da se odamh nadovežem na koji post iznad,... rinfuza im nije ni prbližno dobra kao butelje!!!

U zadnje vrijeme sam se zakačio na Beljski Chardoney,.. i to onaj u kartonskim pakiranjima od 3L. Kvaliteno vino sa 14% alkohola, zaltno žute boje i nadasve voćnog i čak pomalo slatkastog okusa, što je vrlo neobično za chardoney u tom rangu!! U svakom slučaju topla preporuka, jer to vjerojatno chardoney sa najboljim omjerom plaćeno/dobiveno u ovoj našoj nadasve sjebanoj otadžbini, gdje jako vole uvaljivati "muda za bubrege"

I dobar mi je u zadnje vrijeme slovenski chardoney, iz Goriških Brda. Vinarija je neka Villa,.... nešto neznam sad...

heavymetal
[Vrh] Go down
http://www.steadicam.tk/
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vino   30.09.10 13:57

Sigurno da im rinfuza nije ni blizu buteljama,ali i rinfuza je vrlo vrlo dobra...bez nekih velikih zamjerki
[Vrh] Go down

Vino
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Vino
» Čaša crnog vina dnevno produžuje život za 5 godina
» Crno ili bijelo vino-koje vam je bolje?
» Bambus ili gemišt ili bevanda
» Zimske slastice(kuharica-krafne,kuhano vino,am.palačinke)