Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Stanwell

Go down 
+3
ssekir75
bayro
Antiša
7 posters
Autor/icaPoruka
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Stanwell Empty
PostajNaslov: Stanwell   Stanwell Empty02.11.09 6:17

Stanwell Stanwell_Pipe01
Tijekom Drugog svjetskog rata, danski lulaši nisu više bili u mogućnosti kupovati engleske lule od vrijesa koje su inače pušili. Zbog nedostupnosti engleskih lula i sirovine vrijesa, Poul Nielsen je 1942. u Kyringe-u počeo proizvoditi lule od bukve za svoje sunarodnjake. Poul je u to vrijeme vodio tvrtku koja je izrađivala razne proizvode od drveta.
Stanwell Stanwell_Pipe02
Krajem rata vrijes je ponovno postao dostupan pa ga je Nielsen počeo uvoziti i od njega izrađivati lule kako bi mogao konkurirati engleskim proizvođačima. Treba imati na umu da je Engleska 1948. bila jedino pravo središte izrade lula. Iz tog razloga Nielsen je promijenio ime svojih lula u „Stanwell“. To je puno više zvučalo kao pravo englesko ime nego „Nielsen“. Logo s kočijom koju vuku konji je također osmislio zbog konotacija na Englesku. Kasnije je promijenio svoje prezime iz Nielsen u Stanwell kao znak privrženosti lulama koje je proizvodio. Stanwell-ove veze s danskim majstorima izrade lula sežu do Sixten-a Ivarsson-a koji se smatra začetnikom moderne izrade danskih lula. Ivarsson-u je bilo povjereno dizajniranje Stanwell-ovih oblika lula. 1965. tvornica je preseljena u grad Borup nedaleko Copenhagen-a da bi bila bliže Ivarsson-u.
Stanwell Stanwell_Pipe03
Stanwell je napravio revoluciju u svijetu lula sa svojom novom tvornicom. Do tada se vrlo malo lula izvozilo iz Danske. Stanwell-ova tvornica je započela masovan izvoz danskih lula i zaslužna je za zanimanje Amerikanaca i Nijemaca za danske lule. Danas Stanwell proizvodi oko 100,000 lula godišnje. Oslanja se na dizajne velikih danskih majstora, od Sixten-a Ivarsson-a do Jess-a Chonowitsch-a, koji su stvorili stotine oblika njihovih lula. Pošto se većina pjeskarenja za danske majstore radi u Stanwell-ovoj tvornici (Stanwell drži reputaciju nadmoćnosti u pjeskarenju koje koriste mnogi danski majstori, od Poul-a Winslow-a do Jess-a Chonowitsch-a), mnoge lule koje u Stanwellu pjeskare proučavaju i zatim koriste kao predloške za svoje oblike uz pristanak idejnih majstora zaslužnih za oblik. Ova zanimljiva i neobična simbioza daje Stanwell-u priliku ponuditi mnoge neobične i zanimljive oblike po pristupačnim cijenama.
Stanwell Stanwell_Pipe04
Kada se novi oblik prihvati i ručno izrezbari, dalje se reproducira na tokarskom stroju. Nakon početnog rezbarenja lule koje se obavlja strojno, sve druge radnje se rade ručno. To uključuje završno pjeskarenje, bojanje i nanošenje voska. Postoji otprilike 120 koraka izrade Stanwell-ovih lula. Stanwell-ova tvornica je diskutabilno najučinkovitija na svijetu. Ta učinkovitost je učinila Stanwell-ove lule tako pristupačnim, a s druge strane kvalitetom superiornim u usporedbi s lulama drugih velikih tvornica.

Cilj Stanwell-a je (i uvijek je bio) proizvoditi lule visoke kvalitete koje su dostupne običnom čovjeku. U tome su lijepo uspjevali, nudeći možda više lule za novac nego bilo koji drugi proizvođač lula u njihovom rangu cijena. Stanwell nudi iznimnu kvalitetu za pristupačnu cijenu. Danas se čini da postoje vrlo loše lule niske cijene i ručno izrađene lule koje koštaju stotine dolara. Stanwell uspješno popunjava prazninu nudeći lule koje su po kvaliteti blizu ručno rađenima, a cijena im je malo veća nego lulama iz supermarketa.

Stanwell-ovim lulama je mjesto u svačijoj kolekciji. Ime Stanwell je kamen temeljac danske izrade lula. Posjedovanje Stanwell-ove lule ne donosi samo uživanje u prekrasno dizajniranoj luli sjajnih pušačkih karakteristika po pristupačnoj cijeni. Stanwell Vam donosi dio povijesti izrade lula.

Ostale marke lula:
- Danish Sovereign
- Danske Club
- Kong Christian (proizvodnja prekinuta)
- Royal Danish
- Royal Guard
- Royal Sovereign
- Scandia
- Svendson


Izvor: http:pipedia.org
Prijevod članka: abudimir
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17063
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty02.11.09 7:46

Bravo Antiša! Samo tako! Very Happy
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 16:14

prekjuce na buvljaku naletim na stanwellicu za neverovatnih 200din (1e 97,5din). vrat naprso,neko je prilicno dobro namestio preko vrata prsten od vulkanita,ali je i on bio prilicno ostecen pa sam ga skinuo i namestio neku aluminijumsku biksnu koja mi je ispala ko zna odakle. lula je malo pusena,nema ni cake jos formiran preko polovine, i od spolja dobro sacuvana. i lepo se pusi,skoro do samog dna,mozda ostane 3-4mrve duvana nesagorene...ono sto me zanima je oznaka REGD NO 969-48 (ili989,ne vidi se najbolje) ispod toga royal briar i made in denmark. hilfe-hilfe,kom kom gur gur Very Happy
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17063
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 18:40

Hm...Stanwell je prmijenio ime 1948. godine, možda je neka jubilarna serija. No naš Antiša će to znati!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 19:35

ko god, ja ne znam. ali sam prezadovoljan "lovinom" puffy
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3162
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 20:23

Lep clanak!
Cool
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 21:48

dopuna: sa druge strane pise 342, to je verovatno oblik,mada nisam uspeo da ga nadjem scratch
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3162
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty11.01.10 22:18

Trebalo bi.
Na svim njihovim lulama je ugraviran broj koji nosi oznaku modela.
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 10:59

Regd. No. 969-48 je korišten na Stanwellovim lulama do kraja šezdesetih odnosno do početka sedamdesetih, a označava registracijski broj tvrtke. Provjeri što je otisnuto na usniku. Ako je slovo S s krunom, to je onda top serija (ručno rađena). Ostale su imale samo slovo S.

342 je oznaka oblika. Royal briar je oznaka kvalitete vrijesa, da budemo precizniji.


Zadnja promjena: abudimir; 02.05.13 13:45; ukupno mijenjano 1 put.

Vortimejovrh likes this post

[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 11:59

ima krunicu Very Happy nije mi se ucinilo bitnim,sve koje sam vido po slikama su imale,mislio sam da je logo takav. jedino nema boju,mada mi se cini da je bila aluminijum u tragovima (ja sam sve vido sa zutim s?),no to je skinuto tokom ciscenja Sad
nema je na ovim linkovima. neki dan poslikacu sve lule pa cu da pustim slike i onda ces da vidis sta je. cudi me tenon,pravljen je od neke bele masne plastike,i bio je odvojen pa sam ga zalepio. rupa u usniku je bila savrsena,tako da mi ne lici na neku prepravku,ali da pitam Embarassed najvise me taj materijal podseca na sipas. jel to normalno,ili... ? pitam zato sto jako vlazi u tom delu,ali vlaga ne silazi na dno lule scratch hvala lepo na inf cheers
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 13:54

Nema na čemu. lula Digni slike na forum, baš me zanima kako izgleda.
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 14:36

za pero ( ili tenon ) koriste se upravo takve masne plastike, najpoznatiji je u USA pod imenom Delrin ( DuPontov), nešto (po karakteristikama ) slično teflonu, mala frikcija, odlična dimenzinalna stabinost, makar je sasvim druga baza. I ja ih koristim a pera kod usnika, vanredan materijal. Sliku toga pera - bijeloga- imaš na
https://www.dimlule.com/tips-and-tricks-f16/izrada-lula-t733.htm ispod slika usnika
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 15:39

bas tako,kao ovo belo. nekad se to zvalo juvidur, ti se Papa Štrumf sigurno secas tog materijala.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty12.01.10 22:01

Naravno i ima ga još uvijek pod tim imenom, ali koliko se sječam, to je bazični PVC, ne može se karakteristikama mjeriti s derlinom ili kako se već zove kod Njemačkih proizvođaća. Ukratko sigurno je taj materijal, jer tvrtka gdje ja kupujem usnike radi ih i za Stainwell ( kao i za Peterson, Dunhill itd )
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty19.01.10 14:10

Stanwell Dsci0044ol

evo je! sad, mrzelo me da skidam prsten da je ne ostetim jos vise. a i lepsa mi je ovako, bez prstena je mnogo "mrsava" Laughing
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17063
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty19.01.10 18:30

Simpatičan luličak! I nemoj skidati prsten nikako. Ovako djeluje baš izbalansirano i za svoje ozbiljne godine sasvim o.k.! Cool

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 47
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty19.01.10 19:36

i ja tako mislim. nekako je izvlaci, onako je mnogo "mrsava".
[Vrh] Go down
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1194
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty08.01.22 13:30

Stanwell 20220112
Stanwell 20220111
Stanwell 20220110

Tatina Stanwellica. Kupljena krajem 80ih, pušena nekoliko puta, dok je tata mislio da je kul biti lulaš. Ali ubrzo je vidio da to nije za njega i vratio se cigaretama. Poklonio mi je lulu, koju ću sa zadovoljstvom pušiti. Royal Prince serija, model 06.

bayro, Branislav, babaq, wranjo123, Sokreos, Slajs, Polerouter and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
Branislav
Oblak dima
Oblak dima
Branislav


Broj postova : 1243
Join date : 01.02.2014
Age : 35
Lokacija : Srbija,Nis
Omiljeni duhani : Escudo, Elizabethan Mixture, Orlik Golden Sliced

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty08.01.22 14:33

Prelepa, uživaj!

v.milan likes this post

[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17063
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty08.01.22 15:32

Odlična lula Milanče! Uživaj! puffy

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion

v.milan likes this post

[Vrh] Go down
Sponsored content





Stanwell Empty
PostajNaslov: Re: Stanwell   Stanwell Empty

[Vrh] Go down
 
Stanwell
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Stanwell-Vanilla
» Stanwell: Kir & Apple
» Stanwell Bulldog
» Stanwell povoljno?
» Stanwell: Black Diamond

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: