Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Temperatura žara?

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Grc
Prva lula
Prva lula
Grc


Broj postova : 19
Join date : 03.02.2021
Age : 26
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Još sam u fazi otkrivanja!:)

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty02.03.21 21:28

Jedno kratko pitanje!Smile

Prilikom dimljenja MacBarenovog Scottish mixtura i plumcake-a primjerio sam da ukoliko se dimi ekstremno lagano, blago, na granici gašenja žara da duhan "daje" puno veći spektar okusa i da je puno slađi/ukusniji.
E sad, moje pitanje glasi, vrijedi li to za apsolutno sve duhane? Ili postoje neki duhani koji se "optimalnije" puše i daju bolji okus ukoliko se puše agresivnije i ukoliko gore pri višoj temperaturi?

Nadam se da sam jasan hahah! Smile
Hvala!
[Vrh] Go down
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1205
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty02.03.21 22:49

Pravilo pušenja lule jest da se puši polako i za to postoji razlog! Također se zbog niže temperature preporučaju i šibice prilikom paljenja duhana. Općenito dakle, to nije iznimka već pravilo, da se puši polako kako bismo od duhana dobili maksimum!
S obzirom na navedeno, slijedi da ubrzani tempo pušenja lule, ni u kojem slučaju nije poželjan i to neovisno o duhanu.
Također, naveo si dvije duhanske mješavine koje su u kategoriji aromatika! Što se tiče Škota, njega ni ne možeš drugačije pušiti nego iznimno sporo, inače se ne ćeš dobro provesti: gorit će jako vruće, okus će biti nikakav, a šećerna masa kojom je obogaćen (kakva god ona bila) vjerojatno će ti spaliti jezik. Plumcake je puno zahvalniji što se tiče tempa i po mojem iskustvu ne zahtjeva toliko prilagođen tempo, no i dalje je riječ o aromatiziranom duhanu koji puni potencijal pokazuje kad se što sporije puši.

bayro, Branislav, Rale, Polerouter, v.milan and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17062
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty03.03.21 8:14

Sve što je Slajs napisao je točno.
Inače se u žarnici razvija temperatura od oko 500 do 700 stupnjeva Celzijusa.
Jednako tako, umjetnost pušenja lule (ako se to može nazvati tom riječi) je upravo balans između održavanja žara i toga da ti se lula ne ugasi.
Nisu to nikakve "tajne posvećenih u dnevne misterije" nego je to jednostavno tako i stiče se iskustvom i praksom - nikakve velike mudrosti tu nema.
A ima nešto i u tome da pušiš aromatike @Grc , oni hoće početnika ujesti za jezik, pogotovo Mac Baren.
Probaj sa nekim neutralnijim duhanom.

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion

Rale, Polerouter and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
nick_praskaton
Prva lula
Prva lula
nick_praskaton


Broj postova : 75
Join date : 13.02.2021
Age : 42
Lokacija : Solin (Salona) - Split (Spalato)

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty18.04.21 16:37

Uspio sam naći ritam da se lula ne gasi i da se ne pregrijava. Još nisam skroz vješt u time, znači ima iznimaka pa se ugasi, pogotovo ako osjetim da se žarnica zagrije... Tada odmorim lulu pa ispočetka zapalim.
Nego muči me jedna stvar. Čitao sam u vodiču za početnike ovoga foruma, da je "Najučestaliji problem kod pušenja lule u početnika: iritacija jezika može biti izazvana zbog jednog ili više sljedećih razloga uzrok duhan se u toku pušenja ne stiska tamperom ravnomjerno ili dovoljno često". Pa me zanima, istresa li se višak pepela u pepeljaru, ili se pak on pritiska tamperom? Kada odnosno koliko često se treba pritiskati duhan tamperom tijekom pušenja (cijelo vrijeme, samo u početku ili)?
[Vrh] Go down
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1205
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty18.04.21 16:52

1. Vrlo jednostavno, duhan se postiskuje za vrijeme čitavog pušenja i po potrebi!

2. U određenim slučajevima, postoji potreba da se višak nakupljenog pepela izbaci iz lule (to se ne radi kod Petersonovih sistemskih lula).
Kada je to slučaj? To je procjena pušača! Ja to obično radim kad okus mješavine drastično padne, duhan je pepelast i teško prima vatru, odnosno ne gori dovoljno stabilno nakon dopaljivanja. Nakon što se istrese višak pepela, mješavini se vraća okus i dobro prima vatru.

Branislav, Sokreos, v.milan, Vortimejovrh and nick_praskaton like this post

[Vrh] Go down
Branislav
Oblak dima
Oblak dima
Branislav


Broj postova : 1243
Join date : 01.02.2014
Age : 35
Lokacija : Srbija,Nis
Omiljeni duhani : Escudo, Elizabethan Mixture, Orlik Golden Sliced

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty18.04.21 17:05

Ja uglavnom na pola puta istresem pepeo, mada zavisi od lule, duvana i kako pakujem.Nekad je potrebno i 3 puta a nekad samo kad završim sa lulom pa na kraju istresem.

Sokreos and nick_praskaton like this post

[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17062
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty18.04.21 22:05

Pepeo se u principu ne izbacuje osim kod navedenih primjera koje su naveli moji uvaženi prethodnici.
I ne treseš pepeo, nego samo okreneš lulu, pa koliko ispadne, to je višak koji spriječava normalno sagorijevanje duhana u žarnici.

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion

Branislav, Sokreos and nick_praskaton like this post

[Vrh] Go down
Sponsored content





Temperatura žara? Empty
PostajNaslov: Re: Temperatura žara?   Temperatura žara? Empty

[Vrh] Go down
 
Temperatura žara?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: