Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom

Go down 
+13
Suspiria
kamarad igorrr
gizmo
Matko
sinus
Marin Split
--muki--
imnik
ssekir75
Antiša
Davorin
bayro
dean
17 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty19.01.08 19:02

Ova tehnika se primjenjuje kad lula nakon duze upotrebe dobije onaj gorak okus, pogotovo ak se mjesalo vise duhana, aromatika sa ne aromaticima i sl. Uzmete obicnu kuhinjsku sol i naspete u lulu do vrha. Nakon toga ulijevajte etilni alkohol sve dok ne dodjete do samog ruba (pazite da se alkohol ne prolije po luli jer bi moga ostetiti finish, obrisite ako da. ) . Ostavite tako lulu dan do max dva i vidjet ce te da sol je sve smeđija i smeđija, te potom istresite sol van i dobro ocistite ostatke soli te pustite jos malo da se osusi. Lula je nakon toga kao nova, "cake" je jos uvijek tu i spremna je za nove pohode.

OPREZ. po tvrdnjama nekih "navodno" je bilo primjera i da se lule oštete (da li radi predugog tretmana ili necega drugog) tako da ne preporucam to raditi sa lulama velike emotivne ili matrijalne vrijednosti


Zadnja promjena: dean; 14.03.08 12:13; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 21:48

Kaži mi, ali sad za ozbiljno, upotrebljavaš li kamenu ili morsku sol? I kakvu, sitniju ili krupniju. Mislim da sam onu ravnu Petersonku koju sam jučer pušio zagadio sa svim mogućim i nemogućim duhanima, nema previše cakea, ali sam baš na penziću skužio da mi je loše gorio u Petersonki i gasio se. Danas je sasvim druga stvar. No, da ne duljim, probao bih i ja tu tvoju legendarnu metodu, medicinski alkohol ću sutra ubosti u ljekarni, samo za sol nisam siguran. :geek:
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 21:49

pa kazu bolje ne jodirana, ali nije uvijet. Ma koja god, ja sam upotrebil i jednu i drugu
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 21:51

Sitna ili krupna?
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 21:56

sitnabrijem da je bolja
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Gost
Gost
avatar



Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 22:35

Bayro, stavlja se krupna sol i alkohol (medicinski) pretpostavljam. Operacija se ponavlja
vise puta dok konacno sol i alkohol ne dobiju znatno svjetliju boju. Ovo, iznad svega vazi
za lule koje nisu dugo koristene, ili za koje ne znamo tko ih je koristio. Imaj jedan francuski site gdje je opisan cijeli postupak, pa ako ga nadjem cu ti ga poslati. za lule koje
koristimo, mislim da je ovaj postupak suvisan i da ih treba samo dobro ocistiti. U ovom slucaju su jednako dobri amaterski ili profesionalni "steameri". poslije se prodje malo
sa smirgl papirom i to je sve. razlog zbog kojeg izgleda da se s tretmanom sol+alkohol
drvo malo osteti, je jednostavan. Stijenka ne izgara ravnomjerno, ali je ugljeni sloj taj
koji stiti ostatak drva .
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty11.02.08 22:48

ali sol ne mice ugljeni sloj, dapace, nego izvlaci onu gorcinu nastalu dugogodisnjim pusenjem i mjesanjem sokova raznih duhana.

Drvo se ne osteti ak ne drzis 3 dana naravno..cital sam puno o tome a i sam sam 4 lule vec obradil tak
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
Gost
Gost
avatar



Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 1:23

ja ovu metodu "cesto" koristim, pod "cesto" mislim na jednom do dva puta godisnje, ovisno o tome koliko sam lulu "silovao". prvi put kad sam nasao recept sam pustio lulu sa soli i alkoholom preko cijele noci i nisam nasao nikakav feler na njoj. no, rabio sam obicnu kuhinjsku sol i tek 10 kapi medicinskog alkohola. drugi put sam jednu drugu lulu pokvario - nisam ju "zacepio" pri dnu, nalio sam previse alkohola, pustio vise od 12 sati te se natopio dio kud se gura usnik. drvo se zadebljalo i tjedan dana sam cekao da budem siguran de se potpuno posusilo i mozda stisnulo drvo, ali nije - morao sam malo i sam usnik i samu lulu raspati da bi ponovno dosla u upotrebljivo stanje (da bih ju uopce mogao sloziti!)...
od tad cviknemmali komad pamucne zice za ciscenje, piknem ju u lulu odozgo (da zacepim njen odvod koji vodi do usnika) napunim solju, stavim 5 do 10 kapi alkohola (ovisi o velicini lule i njenom "zaprljanju") i pustim od 3 sata do preko noci (gledam koliko je sol posmedjila i time odredjujem potrebno vrijeme). prilikom praznjenja od soli pazim da sol ne ode prema usniku i bas zato izvlacim onu pamucnu zicu (koja je sluzila kao cep) kroz samu casicu lule, a ne kroz dio kud se riva usnik.
funkcionira za mene.
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 8:43

A pipe, properly cared for, will probably outlast its owner. Occasionally, however, a pipe may begin to taste bitter or "sour." Sometimes this is caused by not allowing the pipe sufficient time to "rest" between smokes; other times, no cause can be determined with certainty.

In any event, such a pipe can usually be rejuvenated by applying the "Professor's Pipe-Sweetening Treatment," publicized by Dennis Congos.

First, find some salt (non-iodized is preferred, but not essential), some alcohol (preferably "Everclear," or some other form of near-pure, non-denatured ethanol), and a place to rest your pipe in a semi-upright position.

Insert a pipe cleaner into the stem of the pipe so that it extends into the shank. Fill the bowl to the rim with salt and drip or carefully pour alcohol into the bowl until the salt is just saturated. Try not to get any alcohol on the pipe's exterior, as this may damage the finish; any spills should be wiped up immediately.

Leave the pipe alone for a day or two. After this time the salt will have turned brown from the absorption of "tars" from the bowl. Thoroughly clean all salt from the bowl and set the pipe aside overnight to dry completely. Your pipe will now be revitalized, and all traces of bitterness should be gone.

WARNING: Many people swear by this process, but the procedure is not risk-free. Some people have had pipes crack after this treatment, particularly when they allowed the salt and alcohol mixture to enter the pipe's shank and/or when they left the mixture in the pipe for several days. Any pipe with significant monetary or sentimental value should be sent to a professional pipe repairperson
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 9:18

Hvala prijatelju. Prema ovim savjetima, sol mora biti vlažna, a ne da se alkica prelijeva, zar ne. Uzeti ću sitnu kamenu (tuzlansku) sol...
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 9:21

da, sol mora biti vlazna, ali ona brzo popije alkohol a i sam alkohol pari, mozda za prvi put ne stavljaj sol u vrat lule, znaci naspes sol do vrha i polako ulijevas alkohol, dok vidis da pije, po meni je jedan dan uvrh glave, radije za par dana ponovit postupak kad se lula osusi.
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 9:31

Da začepim dno, radiš li ti to?
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 10:43

pa jesam osim na jensenici, kod nje sam i u vrat usuo soli i alkohola, ali ako vrat nije posebno prljav. bolje se drzat samo glave lule jer je tamo cake koji ipak stiti drvo
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 10:48

O.K. večeras se bacam na alkemiju! Suspect
[Vrh] Go down
dean
Oblak dima
Oblak dima
dean


Broj postova : 1392
Join date : 12.01.2008
Age : 45
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 10:55

pazi samo ak prolis po luli alkohola, odmah obrisi
[Vrh] Go down
https://www.dimlule.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty12.02.08 11:22

Znam, to sam dobro upamtio. Hvala Very Happy
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty23.03.08 16:14

ja bi sam nekaj reko o ovoj tehnici
naime svojevremeno sam vidil neki video klip
u kojem neki tip prica da nikako u svoju lulu ne stavljamo sol i alkohol zajedno jer to nesto
ugl nije dobro za lulu ...
sve u svemu to je vjerojatno marketing trik da ljudi kupuju one
industrijske tekucine za lule ...
ali je tip izgledal ko da je popusil 200kg duhana
stari neki iskusni piper
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty23.03.08 17:32

Ja isto nisam imao previše povjerenja u te solno-alkoholne tretmane, ali mi je Dean tako znalački sredio Dunhillicu, da više uopće nisam skeptičan prema toj metodi, sada je već moja peta ili šesta lula na takvom tretmanu, a imam preko 30 godina pušačkog staža...
bayro
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty23.03.08 19:14

Dečki, ta je tehnika provjerena i stara kao Grčka. Istina, ne treba kao Dean to raditi poslije svakog pušenja. :-))))
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty23.03.08 19:56

Ili nakon upušivanja. I toga ima... umrijet od smjeha
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty26.03.08 2:41

Evo malo noćnog soljenja Very Happy

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Dsc000021nj4
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty29.03.08 11:26

Priznajem, prvi put sam jučer primijenio tu metodu (inače sam to prepuštao Deanu kao iskusnijem i spretnijem)
Uzeo sam jednu "Bari" lulu koja je djelovala čisto i bila uredno čišćena i održavana (dar pokojnog g. Carneluttija) u mojem vlasništvu preko dvadeset godine i stavio sitne morske soli i alkohola kako je to Dean opisao...
Stvar se "dunstala" preko 18 sati...
Dakle, ta sol nije bila smeđa, već gotovo crna, koliko se te gadosti nakupilo u luli, sad je lula na sušenju, zanima me kakav će sad biti okus duhana u njoj...
Uglavnom odlična tehnika, samo treba paziti da se alkica ne prelije, a ako se prelije odmah obrisati da se vrijes ne ošteti Exclamation

Upravo pušio Rattray Black Mallory u toj luli! Fantastično! I lula i duhan! Very Happy
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty08.04.08 22:35

Završio čišćenje svojih lula. Težak fizički posao. Makar sam znao za tu tehniku, mislim da je objavljena na internetu negdije 96 god, nisam baš bio revan, tako da sam danas izvadio toliko gadosti iz njih da nije za vjerovati. Deane hvala na poticaju.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17064
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty09.04.08 0:02

Pa kažem ti Davorine, da sam ja iz svoje (ponavljam - svoje od prvog dana) Bari lule koju sam smatrao dobro održavanom, izvukao toliko gadosti da to nije bilo normalno. A lula nije niti smrdila niti imala neki gorak okus...
No, to je bilo što bi Dean rekao, nalazište sirove nafte ili katrana, za ne vjerovati...
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8250
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty09.04.08 10:51

Da ovi mladi trebaju poticati nas starce. A da im još to damo u zadatak da oni obavljaju, znaš ono šegrti i sl.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty
PostajNaslov: Re: Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom   Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom Empty

[Vrh] Go down
 
Tehnika čišćenja lule sa soli i alkoholom
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» prvi tretman sa alkoholom i soli
» Pad lule..
» Lule

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: