Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 O meerschaumu

Go down 
+10
Marko1980
Horla
G.S.Patton
Leo
Keko
bayro
Brico
Davorin
savate
imnik
14 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:11

Evo jedan mali esej... koji sam čudom spremio na disku i malo detalja o meeru

Meerschaum lule


Meerschaum ili u slobodnom prijevodu „morska pjena“ je mineral (magnezijev silikat ) još poznat i pa nazivu sepiolit ( za odlikaše i formula; Mg4Si6O15(OH)2 • 6H2O ) koji se iskopava i nalazi u manjim naslagama-džepovima u okolici grada Eskişehir u centralnoj Turskoj. Nalazište meerschauma postoje i u Africi, Tanzanija, ali nije iste konzistentnosti i kvalitete, te se smatra drugom klasom. Isto tako nalazišta, raznih kvaliteta, postoje i u drugim dijelovima svijeta, ali ne na komercijalnoj bazi. Kada je sirov i dovoljno vlažan, može ga se bez problema obrađivati s osnovnim alatom. Po sušenju i dodatnoj obradi ( većinom potapanjem u tekući vosak te poliranjem ) postaje izvrstan i nadasve lijep materijal za izradu figurica i ostalih ukrasnih predmeta. Za tu namjenu, koristiti se početkom 17 stoljeća, a prve lule se pojavljuju na ondašnjem tržištu između 1725 i 1750 godine. Trgovačkim putovima brzo osvajaju Europu te uz glinene i porculanske lule čine kompletnu i jedinu ponudu, sve do početka korištenja vrijeska od sredine 19 stoljeća. Vrijesak kao materijal za izradu lula, pomalo istiskuje ostale materijale, te se tek u zadnje vrijeme ponovo događa renesansa meerschauma, zahvaljujući brojnim Turskim proizvođačima čija je ponuda iz dana u dan sve bolja ali i skuplja. Postoje i tradicionalni Austrijski proizvođači, do nedavno je lule radio Andreas Bauer – čije su vintage lule još široko u ponudi (http://www.pipeguy.net/Meerschaum.htm ) kao i tvrtka Strambach (http://www.strambach.at/pipes-start.html ) iz Beča, koja se bavi tom aktivnošću od 1904 god. Navodno ih je čak i posjetio car Franjo Josip, da vidi proizvodnju iz koje dolaze njegove omiljene lule. Vjerojatno je legenda, ali točno oslikava koje je značenje lula imala u svakodnevnom životu.


O meerschaumu New2k

gogle earth snimka nalazišta ( večinom iskorištenih ) kod Eskešira


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:39; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:12

Iz vlastitog iskustva znam da im je sadašnja proizvodnja praktično ne postoji i da su njihove lule, ako se uspiju naći na tržištu, debelo precijenjene. U ovom trenutku postoji puno Turskih proizvođača, vrlo neujednačenih cijena, ali i kvalitete. Kod svih se specificira da je lula izrađena iz bloka meerschauma, tj sirovog komada koji se vadi iz zemlje i tako sirov prerađuje vidi: (https://www.youtube.com/watch?v=b1B5e-z4PlY ) ali je istina da se i veliki broj lula radi od prešanog materijala, tj otpadaka koji se ponovo prešaju u blok ili ( još gore ) lijepe umjetnim ljepilima. Takve lule imaju nižu cijenu, ali i kvaliteta pušenja je vrlo upitna. U slučaju umjetnih ljepila čak i prilično štetna za zdravlje. Inače, kako su resursi minerala ograničeni, tj nisu kao kod vrijeska obnovljivi, Turska vlada je zabranila izvoz sirovog meerschauma, a za hobiste koji bi se ipak htjeli okušati u izradi vlastitih uradaka neki proizvođači su napravili posebni kit za izradu lula.

O meerschaumu 0447dc21


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:19; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:16

Često mi postavljeno pitanje je: Kako se puše meerschaum lule? Odgovor je jednostavan – odlično. Dim je hladan i okus je prirodan. Kako je navedeni mineral vrsni filtar, tj poroznost samog materijala upija većinu vlage i katrana a ne utječe na samu aromu, u praksi se pokazao kao odlična lula za svaki dan, pogotovo za degustiranje vrhunskih duhana. Najčešća zamjerka tim lulama je prvenstveno u osjetljivosti samog meerschauma. U slučaju da udari o tvrdu podlogu vjerojatno će puknuti, ili se teško oštetiti, tako da ga je potrebno nositi u posebnoj kutiji ( koja se obično isporučuje uz svaku lulu ). Ipak uživanje u kvalitetnom dimu poništava sve njegove mane. Lula se može pušiti nekoliko puta na dan ( za razliku od vrijeskovih lula ) a broj pušenja je povezan s poroznosti (kvalitetom materijala), ali i debljinom samih stjenki, tj zavisno o masi same lule
Isto tako pušenjem lula polako ali sigurno mijenja boju i poprima žute i smeđim nijansama, naravno zavisno o učestalosti pušenja, vrsti duhana ali i kvaliteti samog materijala. Kao i stara vino, lula se godinama izgrađuje i poprima novi izgled i postaje sve bolja. Važno je napomenuti da lula kod pušenja upija dosta vlage te time površina postaje dodatno osjetljiva na mehanička oštećenja. Preporučljivo je meerschaum lule paliti šibicama, ( u stvari kao i sva lule ), jer metal s upaljača može trajno oštetiti površinu oko žarnice.

O meerschaumu D18ba54fO meerschaumu 973fab16O meerschaumu D76cda7d


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:26; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:16

Samo održavanje je jednostavno, tj ne treba se previše brinuti oko njega. Poslije pušenja se očisti štapićem za čišćenje, naravno kada se lula ohladi, žarnica se blago ostruže od ostataka duhana, a vanjska površina se s vremena na vrijeme ispolira mekom krpom. Ja ponekad na krpu stavim malo pčelinjeg voska da bi dobio ponovo sjaj i glatkoću površine, te dobro utrljam. Naravno na hladnu i „odmorenu“ lulu. Nikakve metode „alkohola i soli“ ne dolaze u obzir, njihova primjena može je trajno uništiti.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:17

Tipovi Meerschaum lula.

Vješti turski rezbari su vrhunski umjetnici koji od lula čine mala umjetnička djela. Naravno zavisi od ukusa, ja lično baš i ne bih htio u ustima držati glavu velikog vezira ili Scherloka Holmesa. Ipak mora im se priznati da njihov rad zahtjeva puno umijeća i strpljenja. Tu nema prečica, koje se moguće kod proizvodnje lula od vrijeska. Vidi: https://www.youtube.com/watch?v=JkhyGbujQBw
U svojoj kolekciji posjedujem jednu takvu lulu, prvenstveno je ukras. Njihove cijene su visoke i kreću se od nekoliko stotina do nekoliko tisuće US$

O meerschaumu 4a2caaacO meerschaumu Df3a9701


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:34; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:17

Klasične meerschaum lule.

Postoje u puno oblika, s raznim ukrasima ili bez, raznih kvaliteta usnika itd. Najčešće su na tržištu odlične za početnike. Važno je napomenuti da cijenu lule ne određuje samo materijal i oblik ( ponavljam : nabavljati lule od stvarno prirodnog materijala - bloka, ne prešanog ili lijepljenog ) nego i kvaliteta usnika i eventualno srebrni prsten koji se – po tradiciji – stavlja na skuplje lule. Usnik može biti napravljan od metaakrilata ( pleksiglas ) ili kod skuplji modela od epoxia. Na donjoj slici je jedna meerschaum freehand lula s epoxi usnikom i srebrnim prstenom, s time da je s donje strane ostavljen sirovi kamen te jedna klasična lula. Slijedeća slika je stara, već poprilično kolorirana lula. Cijene su od 120 US$ pa naviše. Naizgled dobra ponuda i niska cijena je obično izraz lošeg materijala.
O meerschaumu New5w
O meerschaumu New6sn


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:44; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 22:18

Calabash

Makar nije direktno Turskog porijekla, nego svoje postojanje vuče iz Južne Afrike, radi se o lokalnoj tikvi – calabash koja su u postupku rasta savija da bi dobila specifični oblik, turski i austrijski majstori su je popularizirali ugradnjom gornjeg dijela ( žarnice ) od meerschauma. Vrlo specifična lula, naglašene ljepote i visoke funkcionalnosti. Puši se lako, dim je hladan i suh jer se sva kondenzacija odvija unutar središnjeg šupljeg dijela. Radi niskog težišta, lijepo leži u zubima i ne predstavlja preveliko opterećenje. Inače taj oblik se krivo povezuje s literarnim junakom Scherlokom Holemesom. Ni u jednom od romana ne spominje se calabash lula, a za njenu povezanost s likom krivi su rekviziteri u kazalištima i na filmovima. Cijene se kreću, zavisno o proizvođaču i upotrebljenom materijalu od 180 US$ do 1000 US$. Intimno, meni jedna od najdražih lula. U kolekciji ih ima tri različita komada, ali razmišljam o novim nabavama.

O meerschaumu New7f

O meerschaumu Picture004i


Zadnja promjena: Davorin; 12.02.10 22:56; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vortimejovrh likes this post

[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3169
Join date : 05.11.2009
Age : 49
Lokacija : Beograd

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty12.02.10 23:39

Sjajan tekst. Svaka cast Papa Štrumf
Mislim da cu u toku veceri zapaliti jedan calabash
[Vrh] Go down
savate
Peče me jezik
Peče me jezik
savate


Broj postova : 486
Join date : 14.12.2009
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty13.02.10 9:01

Nadasve poučno!! :-) Calabshi su mrak!!!
[Vrh] Go down
http://www.steadicam.tk/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17291
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty13.02.10 11:35

Meer je nešto što se jednostavno "mora imati". Pogledaj malo Sinanovu stranicu. Odličan meer i prihvatljive cijene!
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3169
Join date : 05.11.2009
Age : 49
Lokacija : Beograd

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty13.02.10 11:38

Gledao sam, slazem se.
Za sada sam sa ovim mojim meericama zadovoljan, ali nikad dosta (to je uvek tako i zena moze da sizi koliko joce: ona gleda cipele a ja lule pa smo na istom).

Pored calabasha i jedne male od presanog meera imam dve iz komada od Meerchaum kinga. Evo njihovo sajta

Meerschaumking

Dobro se puše.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17291
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty13.02.10 11:40

Prokušani recept! Ekvilibrij između pipa i cipela! Uvijek pali! A sad odoh u kupovinu! Tipkamo se! Laughing

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: O meerschaumu   O meerschaumu Empty20.03.16 14:26

Davorine, da nije bilo tvoga posta, sada bih imao 240 GBP više na kartici, ali neka...jednom se živi, jednom se mre. Smile
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty20.03.16 15:41

Skupo, skupo Laughing ajde baci sliku kupovine, da malo komentiramo
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty20.03.16 15:47

Na mobu sam, pa mi nezgodno. Sutra. To su dvije lule, neka srednja cijena iz ponude. 120 GBP svaka.
[Vrh] Go down
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty20.03.16 16:00

Tek ih naručio. Idi na mysmokingshop . Brojevi lula 432201 i 432001
[Vrh] Go down
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 9:38

Davorin je napisao/la:
Često mi postavljeno pitanje je: Kako se puše meerschaum lule? Odgovor je jednostavan – odlično. Dim je hladan i okus je prirodan. Kako je navedeni mineral vrsni filtar, tj poroznost samog materijala upija većinu vlage i katrana a ne utječe na samu aromu, u praksi se pokazao kao odlična lula za svaki dan, pogotovo za degustiranje vrhunskih duhana. Najčešća zamjerka tim lulama je prvenstveno u osjetljivosti samog meerschauma. U slučaju da udari o tvrdu podlogu vjerojatno će puknuti, ili se teško oštetiti, tako da ga je potrebno nositi u posebnoj kutiji ( koja se obično isporučuje uz svaku lulu ). Ipak uživanje u kvalitetnom dimu poništava sve njegove mane. Lula se može pušiti nekoliko puta na dan ( za razliku od vrijeskovih lula ) a broj pušenja je povezan s poroznosti (kvalitetom materijala), ali i debljinom samih stjenki, tj zavisno o masi same lule
Isto tako pušenjem lula polako ali sigurno mijenja boju i poprima žute i smeđim nijansama, naravno zavisno o učestalosti pušenja, vrsti duhana ali i kvaliteti samog materijala. Kao i stara vino, lula se godinama izgrađuje i poprima novi izgled i postaje sve bolja. Važno je napomenuti da lula kod pušenja upija dosta vlage te time površina postaje dodatno osjetljiva na mehanička oštećenja. Preporučljivo je meerschaum lule paliti šibicama, ( u stvari kao i sva lule ),  jer metal s upaljača može trajno oštetiti površinu oko žarnice.

O meerschaumu D18ba54fO meerschaumu 973fab16O meerschaumu D76cda7d
Meerice su za rak liječiti najbolje. Ako imate rak pluća ili grla, preporučujem samo meericu. Ona sve filtrira. Koliko sam ih skužio, one su za fine i jače duhane, one koje ne možete pušti običnom lulom radi jakosti. Slab duhan biti će kao super light cigarete ili im treba dobro zapuštiti pore dimom prvo. lol! lula
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17291
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 10:09

Brico, već smo imali jednog dr. Housea na forumu koji nas je stalno masirao o rakovima i ostalim boleštinama, pa smo ga potjerali; ne treba nam drugi.
Ako hoćeš biti zdrav - nemoj pušiti!
A tvoje teze o meeru su potpuno pogrešne i - ne, ne liječi se rak meerom! Postoje i naprednije metode.
Pročitaj još jednom sve napisano, kad već otvaraš stare teme.
Moderatori - molim lock ove teme, jer ćemo imati uskoro bespotrebnu raspravu kojoj ovdje nije mjesto.

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8287
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 11:21

Ma covjek, se zeza, makar spominjanje raka, na ovom forumu, bas i nije dobrodoslo😜
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 11:35

Davorin je napisao/la:
Ma covjek, se zeza, makar spominjanje raka, na ovom forumu, bas i nije dobrodoslo😜
Naravno da se šalim, ali pisana riječ je grda stvar ponekad za shvatiti. Pominjanje izbacivanja nije umjesno. Znam se izbaciti i sam.
[Vrh] Go down
Keko
Oblak dima
Oblak dima
Keko


Broj postova : 1184
Join date : 30.01.2013
Age : 62
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : 965, EMP, St. James Flake, Navy Flake, lot of flake

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 11:56

Davorin je napisao/la:
Ma covjek, se zeza, makar spominjanje raka, na ovom forumu, bas i nije dobrodoslo😜

Baš mi je tema raka u ovo Uskršnje vrijeme "legla".
Zna se koliko volim jastoge, raroge, a ni škampi mi nisu mrski. I ja sam to shvatio kao zahebanciju, nekom je možda malo crnija, nekom nije. Laughing

[Vrh] Go down
Brico
Prva lula
Prva lula
Brico


Broj postova : 28
Join date : 12.03.2016
Age : 60
Lokacija : Đurđenovac
Omiljeni duhani : u istraživanju

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 12:01

Keko je napisao/la:
Davorin je napisao/la:
Ma covjek, se zeza, makar spominjanje raka, na ovom forumu, bas i nije dobrodoslo😜

Baš mi je tema raka u ovo Uskršnje vrijeme "legla".
Zna se koliko volim jastoge, raroge, a ni škampi mi nisu mrski. I ja sam to shvatio kao zahebanciju, nekom je možda malo crnija, nekom nije. Laughing
Bio je naglasak na filriranju meerschauma kao prirodnog filtera. Da je barem prvi koji se uvrijedio radi napisane riječi i pogrešnog tumačenja. O meerschaumu 303824
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 13:07

naravno, Brico, nista ne brigaj, samo pisi, na ovom forumu se sve ionako kasnije svede na zafrkanciju, to nam je u duhu. Wink
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17291
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 13:39

Pa i nije baš sve....

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty26.03.16 13:46

polako, svest ce se i to sto nije, ima dana vise nego kobasica. Wink
[Vrh] Go down
Sponsored content





O meerschaumu Empty
PostajNaslov: Re: O meerschaumu   O meerschaumu Empty

[Vrh] Go down
 
O meerschaumu
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: