Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji

Početna stranicaPretraľnikRegistracijaLoginRegistracija
Klupska tjedna druženja se održavaju na adresi Krapinska 8, Zagreb, ''Rusty Bar'', nedjeljom od 15h na dalje...

Propilen Glikol

Go down 
Autor/icaPoruka
Ita
Prva lula
Prva lula

Broj postova : 18

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 11:54

Propilen Glikol je bistra, bezbojna, slabo isparljiva tečnost, bez mirisa i ukusa.
Najčešće se koristi kao:

Rastvarač u proizvodnji boja za prehrambenu industriju;
Komponenta u lepkovima za prehrambenu industriju;
Humektant za zatvarače, celofan i duvan;
Za čišćenje mašina u prehrambenoj industriji;
Sredstvo za podmazivanje / lubrikant za mašine u prehrambenoj, farmaceutskoj i industriji kozmetike;
Komponenta u rashladnim fluidima kod proizvodnje pića.

Poznat mi je propilen glikol iz vremena kada sam eksperimentisao sa el. cigaretama. Mislim da bi bio jako dobar za čišćenje naših lula, kako po završetku pućkanja tako i za čišćenje i reparaciju. Čak bi se i usnici mogli čistiti i podmazivati bez bojazni po zdravlje ili širenja bilo kakve arome.
Probao sam i funkcioniše, ali ne toliko dugo. Samo par dana.

Šta vi mislite o ovoj ideji?
[Vrh] Go down
Marko1980
Hladan dim
Hladan dim
Marko1980

Broj postova : 706
Omiljeni duhani : GLP Spark Plug, B&D Orthodox Mixture, GLP JackKnife Plug, HU Director's Cut, Dan Tobacco Salty Dogs, Pfeifen Huber Epikur

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Re: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 12:18

Nije li previskozan za praktično čišćenje, eto kad si već probao sigurno znaš? U usporedbi s "običnim" etilnim alkoholom, ne znam čemu tražiti alternativu? Alkohol dobro čitsti, a za razliku od glicerola i propilenglikola nije ni sladak ni higroskopan*, a ostaci puno brže ishlape nakon obavljenog posla. Osobno mislim da je kontraproduktivno "čistiti" lule nečime što je higroskopno jer će lula nakon čišćenja neko vrijeme samo još više navlačiti vlagu, umijesto da se suši! A da je suha, to je možda i bitnije nego da je čista.

* Da budem sasvim točan, 100-tni etilni alkohol je higroskopan, ali nitko ga od "civila" ne može legalno nabaviti, čak ni 96-postotni koji ja slučajno mogu i preferiram ga 70-postotnom iz ljekarne, a isto nije higroskopan.

P.S. Uh, što mi je od nedavno poznata jedna slična priča s foruma koja nije dobro završila. Možda bolje da se predajem

[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
Ita
Prva lula
Prva lula

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Re: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 13:25

Nisam hemičar, tako da su moja razmišljanja apsolutno amaterska i zbog toga sam i upitao šta vi mislite.
Nisam primetio nikakvu viskoznost iako se sa propilenom družim godinama ili je verovatno veoma niska. Lepo čisti usnik i glavu lule.
Kako ću da primetim koliko je higroskopan na osnovu dva dana čišćenja?! Ja čistač natopim sa par kapi propilena i provlačim kroz usnik i kanalić između glave i vrata lule.
Zašto mi je propilen interesantan? Iz jednostavnog razloga jer je manje agresivan od alkohola a radi posao. Zašto ne istraživati i razgovarati?

P.S. @Marko1980 moram priznati da ne razumem tvoj P.S. Smile
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin

Broj postova : 7571

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Re: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 14:00

pa sada vjerujem Marku i njegovim opaskama ... on JE kemičar. Propilen Glikol  2235064407

Naravno da treba uvijek pitati za mišljenje, na kraju forum tome i služi, ali ima stvari koje su ipak već dobrano u praksi ispitane i desetljećima testirane...
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Marko1980
Hladan dim
Hladan dim
Marko1980

Broj postova : 706
Omiljeni duhani : GLP Spark Plug, B&D Orthodox Mixture, GLP JackKnife Plug, HU Director's Cut, Dan Tobacco Salty Dogs, Pfeifen Huber Epikur

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Re: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 14:08

Točnije, ja sam (bio)kemičar. :-) :-) :-)
[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
Ita
Prva lula
Prva lula

Propilen Glikol  Empty
PostajNaslov: Re: Propilen Glikol    Propilen Glikol  Empty16.01.20 14:22

Sve jasno, hvala! Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content

Propilen Glikol  Empty