Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Rob590
Prva lula
Prva lula
Rob590


Broj postova : 63
Join date : 11.03.2013
Age : 35
Lokacija : Zagreb (posao)/Varaždin (tu i tam vikendom)
Omiljeni duhani : McB Original Choice, PTR Connossieur's Choice, McB Navy Flake

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty25.03.13 14:29

Pozdrav,

kao što sam već ranije napisao, usnik na "novoj" Brebbiji ima nekakav čudan miris koji mi je od nekuda bio poznat, ali ga nisam mogao smjestiti do trenutka kada danas nisam pročitao nešto malo o materijalima od kojih se rade usnici. Ispada da se radi o usniku od vulkanita, ebonita iliti tvrdo vulkanizirane gume koji je, moram priznati, veoma ujednačeno oksidirao.

Sada bi trebalo to skinuti dolje bez da se uništi sedefasti prsten i oznaka proizvođača.

Nabasal sam na svakojake tehnike, od potapljanja u varikinu do čistog mehaničkog skidanja.

Mene zanima koja bi kombinacija bila dobra za dovođenje usnika ponovno u uporabno stanje te bi li kasnije premazivanje vazelinom ili glicerinom bilo dostatno za zaštitu od oksidacije?
[Vrh] Go down
420blackadder
Hladan dim
Hladan dim
420blackadder


Broj postova : 650
Join date : 04.01.2011
Age : 41
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH:Ruins of Isengard, McB Plumcake, Lane Limited 1-Q

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty25.03.13 16:45

Mislim da nikakvo premazivanje neće moći spriječiti polaganu oksidaciju. No, to te ne treba zabrinjavati.

Ono što trebaš učiniti, a o čemu se ovdje na forumu dosta pisalo, jest prvo potopiti usnik u otopinu tople vode i deterdženta, ili sapuna. Tako ga držati neko vrijeme. Da se skine gruba prljavština. Onda uzeti mnoštvo štapića za uho, čistača za lule, natopiti ih alkoholom ili Plivaseptom i iznutra dobro sve očistiti. Kada čistač bude prolazio kroz usnik čist, taj dio posla je gotov.
Za vanjski dio najbolje bi bilo da uzmeš finiji šmirgl papir, gradacije od 1000 do 2000 i onda skinuti sav taj žuti sloj. Naravno, šmirgl pomočiti (barem ja nikad ne šmirglam na lulu ništa, a da šmirgl nije mokar) i onda s osječajem, fino, koliko treba skinuti dok sam ne vidiš da si došao do zdravog crnog dijela. Posebno pazi kod tih oznaka, i njih šmirglaj samo s najfinijom gradacijom, i polako uz stalno nadgledanje pod dobrim svjetlom.
Nakon toga usnik namažeš običnom Nivea kremom, i posao je, ugrubo barem, završen.
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty25.03.13 17:34

Drug Gruja ti je sve rekao. Vulkanit oksidira i tu nema pomoći. Jednostavno treba s vremena na vrijeme skinuti žutilo šmirglanjem pa neće ni doći do toga da usnik bude jako žut.

Redovno održavanje je ključno!
[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Rob590
Prva lula
Prva lula
Rob590


Broj postova : 63
Join date : 11.03.2013
Age : 35
Lokacija : Zagreb (posao)/Varaždin (tu i tam vikendom)
Omiljeni duhani : McB Original Choice, PTR Connossieur's Choice, McB Navy Flake

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty25.03.13 19:04

Hvala na odgovorima. Stavim slike kak bude napredovalo. Laughing
[Vrh] Go down
Matko
Oblak dima
Oblak dima
Matko


Broj postova : 1398
Join date : 10.11.2011
Age : 40
Lokacija : Makarska
Omiljeni duhani : Hard reset

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty25.03.13 19:39

imaš odličnu tehniku skidanja prljavštine i "žutila" potapanjem kamiša u oxy prašak rastopljen u toploj vodi. imaš ga kupit u dm-a lidl-a... dođe 20-ak kuna, a odradi posal odlično. moraš samo, prije nego potopiš kamiš, primazat pero kamiša i oznaku (logo) slojem vazelina, da ih ne izgrize. ostaviš tako par sati, ispereš toplom vodom, pogotovo iznutra i, po potrebi, ponoviš postupak. nakon toga išmirglaš s papirom 1000, pa 2000 gradacije, primažeš Lodirovim mixom i to je to.
manji je napor, a i bolji rezultat. postavit ću slike svojih, pa da vidiš razliku naspram jednog, kojwg nisam uredio ovom procedurom.
[Vrh] Go down
Rob590
Prva lula
Prva lula
Rob590


Broj postova : 63
Join date : 11.03.2013
Age : 35
Lokacija : Zagreb (posao)/Varaždin (tu i tam vikendom)
Omiljeni duhani : McB Original Choice, PTR Connossieur's Choice, McB Navy Flake

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty31.03.13 13:55

Evo, prošli tjedan sam tražil slobodnog vremena da konačno započnem s time i danas sam zgotovil usnik. Budući da volim one before - after slike budem ih i ja stavil tim redosljedom:

BEFORE
[You must be registered and logged in to see this image.]

AFTER
[You must be registered and logged in to see this image.]

Inače se usnik sad sjaji ko pesja jajca, ali zbog slabih svjetlosnih uvjeta i slikanja mobitelom, možda i slika nije najreprezentativnija, ali vidi se napredak. Laughing

Budući da je ovo bila moja prva restauracija, odlučio sam se na čisto mehanički pristup. Šmirglanje je bilo pod vodom, gradacijama 600-800-1000-1500-2000-2500 pa "grubo" poliranje dremelom na nešto nižem broju okretaja s onim vragom kaj sam dobil uz njega i onda sam nastavil ručno, zubnom pastom do iznemoglosti (naime, doma nebrem nigdi naći Purol, a svoj sam ostavil u Zagrebu Sad). Na kraju sam cijeli usnik još jednom dobro oprao pod mlazom tople vode s deterđentom i mekanom stranom spužvice (slike su od prije pranja). Sada je usnik na sušenju. Otisci zubiju s donje strane su bili malo preduboki pa ih nisam uspio skroz izvaditi. Preko dijela s logom sam šmirglao s 1000 na dalje pa nije bilo nikakvih oštećenja. Laughing

Sa ruba žarnice sam onu čađu od paljenja skinuo s malo limunovog soka (malo mi je ipak privlačnije od sline Laughing), a unutrašnjost sam premazao rumom, jer ipak će to biti testna lula za Navy flake. lula

Trenutno je cijela kompozicija na sušenju i mislim da ću je isprobati sutra kada se vratim u Zagreb.
[Vrh] Go down
sinus
Oblak dima
Oblak dima
sinus


Broj postova : 1570
Join date : 20.10.2010
Age : 61
Lokacija : G point
Omiljeni duhani : U vječitoj potrazi za istim

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty31.03.13 15:45

Nije loše,nije loše!
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty31.03.13 16:55

Izvrsno Exclamation


Zadnja promjena: abudimir; 31.03.13 19:19; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Gost
Gost
avatar



Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty31.03.13 18:04

odlican uradak, ogromna razlika!
Wink
[Vrh] Go down
Rob590
Prva lula
Prva lula
Rob590


Broj postova : 63
Join date : 11.03.2013
Age : 35
Lokacija : Zagreb (posao)/Varaždin (tu i tam vikendom)
Omiljeni duhani : McB Original Choice, PTR Connossieur's Choice, McB Navy Flake

Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty31.03.13 20:05

Hvala, hvala.

Možda mu nabacim još malo sjaja u budućnosti, ali za sad bude tak kak je. Laughing
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty
PostajNaslov: Re: Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika   Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika Empty

[Vrh] Go down
 
Pitanje u vezi restauracije vulkanitnog (ebonitnog) usnika
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pitanje u vezi cakea?
» Restrikcije u vezi duhana u Jamerici
» Popravak usnika

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: