Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Standardni materijali za izradu lula

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty01.06.13 12:30

Nesumnjivo se može reći da su vrijes i meršaum standardni materijali za izradu lula.
Amerikanci i kukuruz smatraju standardom. Glina je bila primarni materijal za lule 300 godina u Starom svijetu.

Calabashi su prije stotinu godina izašli iz afričkih okvira i proširili se svijetom. Što s njima?

Ovisi li standard o velikoj komercijalnoj eksploataciji, o povijesnim činjenicama, o prihvaćenosti među majstorima/lulašima, o dostupnosti materijala ili o nečem drugom?

Što vi mislite? Kako doživljavate mortu, maslinu, trešnju, kukuruz i druge materijale?
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty01.06.13 13:14

Vrlo dobro pitanje....zaboravio si jos navesti i neke novematerijale za izradu lula... Na kraju Falkonice i njihovi derivati su takodje uzeli jedan dio trzista, da ne pricamo o lulama od Brylona i pirolitickog grafita....

Vjerovatno jedno od mjerila je tradicija, kao sto to pokazuje primjer vrijesa i meera....ali opet s druge strane Irci su radili lule odmorte i u 19 st.....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty01.06.13 13:56

Tako je, tu su i Falconice u koje se neki na stranim forumima kunu, a postoje i blogovi posvećeni Yello Bole lulama.
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty01.06.13 15:56

Jedan od mojih ultimativnih ciljeva je posjedovati barem jednu lulu od svake "vrste". Zasad sam na dobrom putu. Smile
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 48
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty01.06.13 20:43

u vreme kad su nastale, lule od vresa bile su novotarija. na kraju su preuzele primat. pustimo vreme da kaze svoje. a nesto ne vidim da se brilon i grafit "primaju" u tradicionalni lulaski svet... Rolling Eyes
[Vrh] Go down
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty02.06.13 7:07

ssekir75 je napisao/la:
pustimo vreme da kaze svoje.

Nemamo što puštati vrijeme da govori. To nikome ništa ne znači osim povjesničarima umjetnosti. Što vrijedi mornaru iz 16. stoljeća što mi danas imamo vrijes i šibice kada je on morao svoju vrelu glinenu masu držati u zubima i paliti je žaračem za kamin...

Vrijeme ne govori ništa onima kojih više nema. Ono što se sada događa je bitno. Pitam te kako doživljavaš materijale, a ti meni bacaš povjesničarske floskule. Very Happy

Što misliš o Falconici, s obzirom na to da je imaš? Pušiš li je redovno?
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty02.06.13 10:32

Interesantna tema, ali vidim da nije baš naišla na plodno tlo za raspravu...

Definitivno, ako gledamo osim estetike i upotrebnu vrijednost materijala, vrijes, pravilno obrađen ( mislim na adekvatno kuhanje ) je prvoklasni materijal. Načelno je neutralan, dodatak kremenske kiseline pospješuje stvaranje zaštitnog sloja koji spriječava daljnje gorenje... dakle kao materijal ima definitvno prednosti. Estetika mu je takođe vrhunska, šare na drvetu su često jedinstvene... Dakle nije ni čudo da je prepoznat kao pravi materijal. Meer ima sve lijepe karakteristike neutralnosti okusa i dobrog pušenja.... osim što je izrazito krhak... Što mu mnogi nalaze za veliku manu...

Možda je najbolji primjer Danskih ( Sjevernih ) majstora, koji nisu ni pokušali nači suptstituciju za vrijes... koji im baš ne raste pod prozorom ... nego se debelo drže toga drveta.

Mislim da su izleti u neka druga područja materijala ipak kratkotrajna moda ( ne mislim pri tome na mortu i maslinu )

Neki novi materijali sigurno imaju svoje prednosti ali nemaju "dušu"
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
G.S.Patton
Oblak dima
Oblak dima
G.S.Patton


Broj postova : 2189
Join date : 22.04.2010
Age : 55
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom...

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty02.06.13 11:32

Dakle, vrijes, meer, morta i maslina....i to je to Laughing
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty02.06.13 11:59

Osobno, ne vidim vrijes kao neutralan. Najdraža vrijesača mi ima tu titulu zato što ublažava neke duhane (u odnosu na meericu i cobicu i par drugih vrijesača) i onda se neke druge note istaknu pa mi okus ispada bolji. Mislim da je vrijes tolko popularan upravo zato što nije potpuno neutralan za okus.

Imao sam priliku probati one oak missouri meerschaum (navodno od oraha) i mogu reći da nisam bio impresioniran. Dosta su neutralne, gore malo vruće, ali koliko sam vidio jako brzo burn outaju što je velika mana. Možda bi bolje radilo sa širim stjenkama žarnice, no rade ih kao jeftine lule za potrošnju pa ne znam.

Nisam još imao prilike vidjeti/probati lulu od masline, pa pitanje za one koji jesu: kako maslina funkcionira, slično vrijesu?

Sjećam se da je jedan od članova bio kupio one lule od kruške, bilo bi dobro da dojavi misli o njima sada nakon nekog vremena.

Inače sam bio naručio ovo:
[You must be registered and logged in to see this image.]
čekam da stigne, bilo je naručeno kad i cobice i ono sa 4 noge, tako da je sigurno opet na carini...
Javim doživljaje kada pripalim.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 48
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty03.06.13 1:35

abudimir je napisao/la:
ssekir75 je napisao/la:
pustimo vreme da kaze svoje.

Nemamo što puštati vrijeme da govori. To nikome ništa ne znači osim povjesničarima umjetnosti. Što vrijedi mornaru iz 16. stoljeća što mi danas imamo vrijes i šibice kada je on morao svoju vrelu glinenu masu držati u zubima i paliti je žaračem za kamin...

Vrijeme ne govori ništa onima kojih više nema. Ono što se sada događa je bitno. Pitam te kako doživljavaš materijale, a ti meni bacaš povjesničarske floskule. Very Happy

Što misliš o Falconici, s obzirom na to da je imaš? Pušiš li je redovno?

pprvo, vreme ne govori onima kojih nema, ali govori nama kojih ima. glinenjare su utupile mesto vresu i meeru, u zadnje vreme i morti. brilon i sl eksperimenti ipak trebaju vremena da se dokažu ili iščeznu.

falkonicu imam ali je ne pušim. nije mi se pokazala dobro. povlači miris u onaj filter od čistača i ružna je za pušenje. čisto mi stoji da je imam. a inače u zadnje vreme jako slabo pušim
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8255
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty03.06.13 8:55

Za vrijes sam napisao da je NAČELNO neutralan, ali nije previše. Ipak to je drvo koje je obrađeno prije prerade, kuhanje koje traje cca 24 sata, a da samo vidite koja čuda isplivaju na površinu Cool Po toj verziji razmišljanja je sigurno neutralniji od masline oraha trešnje i sl koji se obrađuju SIROVI i definitivno imaju "štih" koji daju aromu duhanu... Zato nisam ljubitelj masline, jer maslina kod pušenja dugo daje jedan slatkasti miris.
Drugo i ne tako malo važno, večina drveta ( egzote pogotovo ) ima neke sastojke koji i nisu baš kompatiblini s ljudskim tijelom... mora negdje bit na forumu o " Toksikologiji drveta"
Meer i Morta namaju takvih problema... Morta se ne kuha, ali ispiranje u vodi kojih par tisuča godina, definitivno uklanja takve sastojke Laughing

Ukratko, neke stvari su se dokazale tokom vemena, a neke nisu ... ili im još treba vremena, ili ih priječe kultorološke granice...
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Standardni materijali za izradu lula Empty
PostajNaslov: Re: Standardni materijali za izradu lula   Standardni materijali za izradu lula Empty

[Vrh] Go down
 
Standardni materijali za izradu lula
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Lula uz more
» LOT 100 lula

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: