Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?

Go down 
+6
oliohardi
foksieloy
sinus
wranjo123
bayro
Lakeman
10 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
sinus
Oblak dima
Oblak dima
sinus


Broj postova : 1570
Join date : 20.10.2010
Age : 61
Lokacija : G point
Omiljeni duhani : U vječitoj potrazi za istim

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty03.03.18 15:35

Laki moraš ivestirati u još jedan hladnjak koji će biti samo za duhane!!
[Vrh] Go down
fra_Perica
Oblak dima
Oblak dima
fra_Perica


Broj postova : 1553
Join date : 20.11.2011
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Tudji

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty03.03.18 19:56

meni pase izmedju 65 i 70.
to znam jer od kad sam kupio humidor za cigare duhan koji mi je suh stavim na 1 dan unutra i drugi dan mi je taman.
[Vrh] Go down
Lakeman
Administrator
Administrator
Lakeman


Broj postova : 2210
Join date : 31.01.2017
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Haribo, Toblerone, Kandit

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty03.03.18 20:50

sinus je napisao/la:
Laki moraš ivestirati u još jedan hladnjak koji će biti samo za duhane!!

AKo mi bude pasao duhan na 69%, biće dovoljan jedan Wink

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]   //   [You must be registered and logged in to see this link.]     //   [You must be registered and logged in to see this link.]

dadost je napisao/la:
''Staviš Captain Black u teglu i muhu. Ako ona krepa, baci ili koristi protiv muha, komaraca i ostale gamadi!''


Horla je napisao/la:
Vise sam naklonjen vresu i morti. Kruska samo za rakiju...
[Vrh] Go down
Lakeman
Administrator
Administrator
Lakeman


Broj postova : 2210
Join date : 31.01.2017
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Haribo, Toblerone, Kandit

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty05.03.18 16:52

Dakle: Došao sam do zaključka da sam krivo postavio pitanje.
Broj koji sam tražio je relativna vlažnost zraka u spremniku u kojem držimo duhan da bi bio taman za pušenje.
Naravno da se vlažnost duhana može izraziti i na ''pravi način'' a to je koliki je udio vlage u duhanu.
[You must be registered and logged in to see this link.] je napravio testiranja na duhanima i došao do sljedećih rezultata:
''Ako duhan držimo u spremniku u kojem je relativna vlažnost zraka (RH) 60%, udio vlage u duhanu (MBW) će biti oko 12%, ako je RH 66% onda će MBW biti oko 14%, ako je RH 70% onda je MBW oko 16%...''

Napravio sam dva odvojena testa u dva dana. 450grama MacBaren Original Choice-a sam stavio u nepropusnu posudu. Duhan je malkice vlažniji od savršenog. Jedan dan sam higrometar držao okrenut sa senzorom prema duhanu, a drugi put sam ga držao sa senzorom okrenutim prema gore, prema praznom prostoru unutar posude.
Oba puta je brojka nakon 12 sati bila 77%. jednom sam ga držao na 20 celzija a drugi put na 25C.
[You must be registered and logged in to see this link.] ubaci duhan u humidor koji je na mislim 69%RH i duhan mu bude taman. Što bi značilo da je to sve cca točno.

[You must be registered and logged in to see this link.]


Ne postoji jedna brojka za sve duhane, jer ne postoje dva identična duhana.
Ali.

Ne postoji ni jedna brojka za sve cigare (a cigara ima i više vrsta od mješavina duhana za lulu) ali cigara mora biti čuvana između 65% - 70% RH da bi bila kvalitetna. Iako se slažem da ne može postojati jedna brojka (postotak RH) koja je dobra za sve duhane, ne prihvaćam da ne može postojati raspon od-do koji bi pokrio 95% svih mješavina duhana.
Ove brojke se skoro nikada ne računaju u duhanima za lulu, pa je normalno da ovakvo izračunavanje nailazi na otpor slabije strpljivih sugovornika jer ''nije važno, koga briga itd...'' i to je OK. Ali eto ja računam iz dva razloga. 1. ima još netko koga zanima 2. razmišljam o tome kako kvalitetno uskladištiti duhane koji nisu tvornički hermetički zatvoreni.

Ideja mi je bila sljedeća: kako sam počeo sa izradom [You must be registered and logged in to see this link.] , kopkala me misao da u dnu ostavim jednu ladicu za duhane za lulu. E sad, tu naravno postoji bitniji problem a to je da sve što hlapi će sigurno pustiti i miris. Znači ako uvalim neki aromatik u humidor, kroz tjedan dana mogu sve cigare baciti jer će mirisati na Melange Wink
Jedina primjena koja bi mogla biti korisna je staviti kupovne, nove duhane u vrećicama (50gr) unutra jer oni se brzo isuše. Ali ni to možda ne bi bilo pametno jer i kroz zavarenu vrećicu, duhani miriše... Ako su stavljeni u tako opako jaku vrećicu da ne prolazi miris, onda ne treba ni biti u humidoru jer nema šanse da hlapi. Dakle, mislim da ništa od skladištenja zajedno (svejedno ću probati) ali barem sam došao do izračuna.

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]   //   [You must be registered and logged in to see this link.]     //   [You must be registered and logged in to see this link.]

dadost je napisao/la:
''Staviš Captain Black u teglu i muhu. Ako ona krepa, baci ili koristi protiv muha, komaraca i ostale gamadi!''


Horla je napisao/la:
Vise sam naklonjen vresu i morti. Kruska samo za rakiju...
[Vrh] Go down
G.S.Patton
Oblak dima
Oblak dima
G.S.Patton


Broj postova : 2189
Join date : 22.04.2010
Age : 55
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom...

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty06.03.18 10:41

Laki, svaka ti cast na trudu! A to sto se te brojke gotovo nikada ne racunaju u duhanima za lulu, ne znaci da se ne trebaju racunat. Ja osobno nikada nisam odredjivao vlagu instrumentom, nego, kao i velika vecina nas, "odokativnom" metodom i probanjem medju prtsima. No, smatram kako je u svakom slucaju korisno znati tu brojku, jer sada mogu skaldistiti duhane odrzavajuci im vlaznost uz pomoc, uvjetno receno, znanstvene metode, a to me jednostavno veseli!

Kaj te tice humidora od winecoolera...nema druge, Laki, nego kupit jos jednoga Smile
[Vrh] Go down
Lakeman
Administrator
Administrator
Lakeman


Broj postova : 2210
Join date : 31.01.2017
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Haribo, Toblerone, Kandit

Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty06.03.18 11:32

pa da, stavis duhan u nepropusnu posudu, ubaciš Boveda pack 69% i mirno spavaš. Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
[You must be registered and logged in to see this link.]   //   [You must be registered and logged in to see this link.]     //   [You must be registered and logged in to see this link.]

dadost je napisao/la:
''Staviš Captain Black u teglu i muhu. Ako ona krepa, baci ili koristi protiv muha, komaraca i ostale gamadi!''


Horla je napisao/la:
Vise sam naklonjen vresu i morti. Kruska samo za rakiju...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?   Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ? - Page 2 Empty

[Vrh] Go down
 
Relativna vlažnost zraka u spremniku duhana ?
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Top X duhana...
» Kad se nema duhana

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: