Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Reverse calabash

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 10:39

Pitanje za uvažene članove foruma, ima li neko iskustva sa reverse calabash (obrnuti calabash ili kako je već pravilno) lulama? Čitao sam malo o njima i jasno mi je u teoriji kako bi trebalo funkcionirati. E sad mene zanima funkcionira li kao što piše? Za pravi calabash mi je jasno, ali pravi ima veću i zapreminu i površinu (ne znam šta je od ta dva bitnije, makar ako je cilj kondenzacija vlage i suhi dim, rekao bih površina) komore. Za obrnuti mi se čini da je komora ipak dosta manja. Da li onda ima efekta i koliko? I koliko je obrnuti calabash sličan sistemkama? Obje imaju komoru, samo je razlika u veličini i orijentaciji. Nadam se da nisam zakomplicirao pitanje: kako se puše reverse calabash lule, i ima li neke razlike u praksi u odnosu na obične lule, sistemke i sl?

Marko1980 likes this post

[Vrh] Go down
Marko1980
Oblak dima
Oblak dima
Marko1980


Broj postova : 1590
Join date : 20.03.2019
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Carolina Red Flake w/Per, Spark Plug, JackKnife Plug

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 10:54

Nisi ništa zakomplicirao, meni je pitanje jasno ko dan i isto me zanimaju odgovori.
[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1211
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 14:42

Znam kako se puše sistemke, ali reverse calabash nemam. @v.milan mislim da postavljaš pitanje na koje ti mogu odgovoriti ljudi koji imaju navedene "sisteme," ali opet će ti odgovoriti iz svojeg iskustva koje nije tvoje vlastito. Upravo zato mislim, ali to je dakako samo moje mišljenje prema onome što si napisao, da bi se možda više trebao pitati što ti želiš postići s nekom od takvih lula, a ne kakvo je iskustvo drugih!
[Vrh] Go down
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 14:59

Slajs je napisao/la:
Znam kako se puše sistemke, ali reverse calabash nemam. @v.milan mislim da postavljaš pitanje na koje ti mogu odgovoriti ljudi koji imaju navedene "sisteme," ali opet će ti odgovoriti iz svojeg iskustva koje nije tvoje vlastito. Upravo zato mislim, ali to je dakako samo moje mišljenje prema onome što si napisao, da bi se možda više trebao pitati što ti želiš postići s nekom od takvih lula, a ne kakvo je iskustvo drugih!

Mene zanima koja je razlika ako se jedan isti duhan puši u običnoj luli i u reverse calabashici. Vjerujem da svi imamo barem jednu "običnu" lulu, koja nije sistemka, nije crkvenjak, nema filter, jednom riječju obična (bez omalovažavanja naravno). Pa sam mislio ako neko ima i reverse calabash može napisati riječ dvije o razlilama.
Za sistemku me je isto zanimalo pa sam kad je došlo vrijeme kupio i mogu reći da ima razlike. Vjerojatno i ti primjećuješ razliku kad jedan isti duhan pušiš iz sistemske i nesistemske lule. Konkretno ne želim postići ništa posebno, ali kao što su mi neki duhani bolji iz manje lule, neke iz sistemke a neki iz lule sa filterom, i kao što mi nije žao što sam kupio sistemku (čak bih vrlo rado kupio još koju) tako me zanima ima li reverse calabash neku prednost tj. vrijedi li možda kad budem u prilici kupiti koji.

Marko1980 and Slajs like this post

[Vrh] Go down
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1211
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 15:24

v.milan je napisao/la:
Mene zanima koja je razlika ako se jedan isti duhan puši u običnoj luli i u reverse calabashici.

U redu, vjerujem da će ti netko napisati svoje iskustvo! No, što bi ti s trenutačnim iskustvom napisao s obzirom na razliku između sistemke (koja također ima komoru) i "obične lule"? Meni primjerice duhan u sistemki obično daje dim koji je suh i nešto hladniji, ali u određenim slučajevima je okus nešto oslabljen; što vjerujem da je zbog otklanjanja viška kondenzata.

v.milan likes this post

[Vrh] Go down
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 16:22

Meni također sistemka saje hladniji i suh dim, i slažem se okus duhana bude nešto oslabljen, ali samo određene komponente okusa. Tako da mi sistemka odgovara kod određenih grubljih engleza koje ugladi i fino zaokruži. Za šta mi sistemka nikako nije išla (a probao sam više puta) su aromatici. Kod njih ublaži okus samog duhana te efektivno pojača topping (preko mjere) što mi se ne sviđa ni najmanje.
[Vrh] Go down
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1211
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 16:30

Glavnina primjene navedenih lula je upravo lišavanje prekomjernog kondenzata i moram priznati da meni to sistemke rade odlično! Virđinijske mješavine redovito imaju višak kondenzata, bez obzira koliko ih se dobro pripremi, stoga su meni takve lule posebno pogodne za takve mješavine. Englezi su vrlo zahvalni i kod njih, barem u mom slučaju, ne postoji takav problem.

Evo što mi je upravo napisao lulaš koji ima iskustvo s lulom reverse calabash:

Franjo je napisao/la:
Ne znam koliko sam objektivan, ali meni se čini malo "mekši" dim. Ja pušim s filterom i to je lula s kojom pokušavam prijeći na bezfilteruše.
Čuo sam doduše svakakva iskustva. Od ljudi koji se kunu u reversed lule, do onih koji kažu da je to najobičnija navlakuša.

v.milan likes this post

[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17115
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 16:49

Da prekinemo ovu futilnu diskusiju. Reverse calabash je obična navlakuša i pomodna stvar od prije  par godina i  tu se slažem s Wranjom.

Razlika između pravog gourd calabasha i reverse calabasha bi bila u tome što se kod pravog calabasha prostor koji bi trebao služiti smanjenju kondenzata nalazi u uvjetno rečeno glavi lule ispod meerschaum umetka (koji je kod pravih calabash lula od posebne vrste bijele južnoafričke gline), dok se kod reverse calabasha nalazi u vratu lule.
I da ilustriram - na fotografili je pravi calabash;

Reverse calabash  Cumber10

Na donjoj ilustraciji je "reverse calabash" sa tim prostorom za kondenzat u vratu lule.

Reverse calabash  Cumber11

Lula je takva kakva je, sa velikim prostorom u vratu lule, za moj ukus nezgrapna, no tko voli - molim, ima ih po nikavim cijenama. Meni je Vilma Armellini nudila te lule po nikakvoj cijeni, jer ih je napravila hrpu i nije znala što bi s njima kada je  kasnije pomama za njima prošla, lijepo sam joj se zahvalio.

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion

Marko1980 and Sokreos like this post

[Vrh] Go down
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 16:52

@Slajs, zato i jesam postavio ovdje pitanje, jer sam na raznim mjestima pročitao i da je to super stvar, a i da ne pravi nikakvu razliku. Budući da nas ima dosta na forumu, a kako svako od nas ima više od jedne lule, velika je vjerojatnost da se nađe i neko sa reverse calabashicom pa da čujem iz prve ruke.
Ovo za mekši dim sam nekako i očekivao. Čini mi se da ću se vjerojatno upustiti u to i da će sljedeća lula biti reverse calabash. Pa, kad za to dođe vrijeme, ostavim dojmove.

@bayro hvala na odgovoru i ilustraciji! Ova na slici zaista je nezgrapna. 😂
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8260
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 19:47

Definitivno tu sam najpozvaniji da odgovorim na pitanje... Reverse calabash  2235064407

jer, imam i pušio sam reverse calabash a i radio sam reverse calabashe... I sve stoji što je bayro napisao - malo mode ... Reverse calabash  2835865371

Dakle, nazgrapna lula... teoretski bi trebala biti neka razliku u pušenju, ali u praksi je i nema... čak je jedan genijalac... na vrhu pomame za tima lulama, išao mjeriti temperature dima, iz standarne i reverse lule, a razlike su ispale minimalne... Kod pravog calabasha, je puno veća komora, glava ( meershaum, keramika ili glina ) služi kao dodatno hladilo, tako da se razlika osjeti... a kod male komore od drveta ( izolator ) baš i ne...

Lule koje sam radio, bile su po narudžbi, hit je bilo 2016 godine... lično mislim da je to kapeličarenje... ovaj izraz neka stari članovi foruma objasne... Reverse calabash  171190064

ako tko hoće pogledati, evo linkova

https://davorinmortapipes.com/gallery-2/se-23516/

https://davorinmortapipes.com/gallery-2/se-23416/

https://davorinmortapipes.com/se-23316/

https://davorinmortapipes.com/se-23216/

https://davorinmortapipes.com/gallery-2/se-21516/

https://davorinmortapipes.com/gallery-2/ce-02116/

bayro, Branislav, Marko1980, Slajs, Polerouter and v.milan like this post

[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Marko1980
Oblak dima
Oblak dima
Marko1980


Broj postova : 1590
Join date : 20.03.2019
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Carolina Red Flake w/Per, Spark Plug, JackKnife Plug

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 20:13

Ali su tvoje bar neusporedivo ljepše!

U svemu ovome ipak zaboravljamo jednu činjenicu iz osnovnoškolske fizike. Temperatura dima nije presudna u tome hoće li on opeći ili neće. Temperatura + sadržaj vlage je ono što je bitno. Ilustracije radi, suhi dim na 70 °C ne može opeći koliko vlažan na 55 °C, a sve radi većeg specifičnog toplinskog kapaciteta vlažnog dima. Voda ima enormni specifični toplinski kapacitet u usporedbi sa zrakom i time duže zadržava temperaturu dok prenosi toplinu na recimo jezik, dok se suhi dim vrlo brzo ohladi dok predaje to malo topline što sadrži (makar bio i veće temperature). Što biste radije držali u ruci, staklenu čašu punu vruće vode na 65 °C, ili tu istu čašu na 65 °C, ali praznu? Potonja bi se jako brzo ohladila jer nema vode koja zadržava toplinu, dok bi vas prva pekla i pekla dok je ne ispustite.

Slajs, Polerouter and v.milan like this post

[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty10.04.21 20:24

Hvala puno svima na pojašnjenjima! Meni je ovo dosta pomoglo i drago mi je da sam pitao. Priznajem da nisam bio daleko da se upecam. Konkretno na ovo:Reverse calabash  Chacom10
[Vrh] Go down
Sponsored content





Reverse calabash  Empty
PostajNaslov: Re: Reverse calabash    Reverse calabash  Empty

[Vrh] Go down
 
Reverse calabash
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Calabash
» Altinok calabash
» Calabash by Bauer
» Aldo Velani Calabash

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: