Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Skidanje "duha" sa lula od vrijesa

Go down 
+9
jam.hadar
Leo
fićo
foksieloy
imnik
kamarad igorrr
PipeCro
sinus
gstaraz
13 posters
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 19:19

Par lula se pridružilo prije dan dva mojoj skromnoj kolekciji, i par njih ima dosta jak miris (tzv. ghost) od duhana kojeg je pušio prijašnji vlasnik.
Kako mi se neda čekati da miris sam nestane a smeta mi sa duhanima koje ja pušim, riješio sam to srediti "na silu"
Metodu sa alkoholom i soli ne volim, jer nakon toga uvijek osijetim neku laganu gorčinu, a rezultat nije garantiran; a još mi je manje draga metoda "aromatiziranja" lule sa burbonima i Whiskey-ma, pa sam se uhvatio "ne invazivne" kemije.

Dakle, koristim akvarijski aktivni ugljen (imaju ga u svakom pet shopu po oko 30 kuna pakovanje koje je dosta za srediti 50 lula) i pečnicu.

- Zagrijat pečnicu na 90 C. (i provjeriti da nema nikakvih mirisa od kakvog prolivenog pečenja ili slično... ako ima, ženu na raport Smile)
- razmontirat sve plastike sa lule (usnici, eventualni prstenovi i slično)
- ubaciti lulu u peč
- nakon par sati (3-4) izvaditi lulu i napuniti aktivnim ugljenom
- vratiti ju u peč još par sati (3-4)
- izvaditi lulu iz peči, baciti aktivni ugljen i pustiti lulu da se ohladi i da se drvo opet stabilizira oko 2-3 dana
- nakon 2-3 dana, nataknuti usnike na lulu i nebi trebalo biti traga nikakvim mirisima

Taj sam sistem isprobao par puta sa lulama od vrijesa sa 100% učinkom i nikakvim poslijedicama za lule, ali, naravno, ako se odlučite za takvu metodu, ide sve na vašu odgovornost
Normalno da Lakirane lule, lule sa plastičnim umetcima i prstenovima koji se ne mogu rastaviti, nečete staviti u peč Wink

Osim toga, metoda je neisplativa za samo jednu lulu, pošto peč mora raditi 6 sati, i nije baš poželjno to raditi ljieti...

Na ovu metodu mi je ukazao jedan Talijanski kolega koj se inače bavi istraživanjem i izradom umjetnih aroma, pa sve zasluge idu njemu.

EDIT: post prepravljen.


Zadnja promjena: gstaraz; 21.02.14 21:44; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
sinus
Oblak dima
Oblak dima
sinus


Broj postova : 1570
Join date : 20.10.2010
Age : 61
Lokacija : G point
Omiljeni duhani : U vječitoj potrazi za istim

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 19:40

Vrlo interesantno!
Moram priznati prvi  put čujem nešto  takvo!
[Vrh] Go down
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 19:45

Takoder prvi put cujem. Za sada ostajem pri soli i alkoholu nisam primjetio nikakav miris poslije ovog tretmana. Doduse tu sam na Peljescu pa sol kupujem direktno u Stonskoj sloani gdje znam sigurno da nije tretirana sa nikakvim kemijama.
Sto se tice ovog postupka... od viska glava ne boli. Hvala na podjeljenom iskustvu.
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 20:16

Nisam čuo ali je zanimljivo! Aktivni ugljen je i u filterima za lulu i skuplja dosta mirisa na sebe. Hm, zanimljivo. Cool 
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3163
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 20:33

Zanimljiva metoda. Mogla bi se probati sa nekim starim lulama koje već godinama ne pušim a pušene su sa teškim aromaticima.
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty14.02.14 22:03

Zanimljivo. Nisam primjetio nikakvu gorčinu od alkohola i soli dosada, ali ovo bum definitivno imal na umu ako kupim kakav lot lula.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Gost
Gost
avatar



Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 0:00

vjerujem da je odlican nacin, sretno i s novim lulama i s istjerivanjem duhova! Wink
[Vrh] Go down
fićo
Peče me jezik
Peče me jezik
fićo


Broj postova : 372
Join date : 29.07.2013
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Irish Flake, 4N BHT, MM965 ,Ashton Artisans blend,glen piper,McB Danac

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 10:03

Istina je da se od soli osjeti onaj aftertaste u ustima nekoliko pušenja nakon tretmana pa je tim više ova metoda interesantna....samo treba obavijestit ukućane da ne sjednu za stol čekajući pečenku iz pečnice Cool
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 14:49

Nit je lula za pećnicu nit je za peć. Žao mi je ali mislim da ovo ne može imati dobre posljedice po lulu.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 15:24

ja, koliko sam dosad imao prilike upoznati gstaraza, mislim da je covjek tu temu pretresao preko nekoliko puta, uzduz i poprijeko, prije nego je "ispekao" prvu lulu.
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 15:54

grga je napisao/la:
ja, koliko sam dosad imao prilike upoznati gstaraza, mislim da je covjek tu temu pretresao preko nekoliko puta, uzduz i poprijeko, prije nego je "ispekao" prvu lulu.

Također mi se čini kao jedan od onih što triput mjeri i jednom sječe...  Cool 
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 15:58

mozda si malo i rekao! Wink
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 16:03

E jesi moderator!!!! Svaku, ali baš svaku mi premjeriš!!! Laughing 
Dobro, pet puta mjeri a dvaput sječe! Jel sad dosta! Laughing 
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 16:15

Ma nema frke... nismo tu da nikoga uvjeravamo ili ispiremo mozgove.

Tema je tu, otvorena za diskusiju... ja sam probao i vidio da sljaka,  a sad, svako je slobodan misliti sta god zeli i drzati se vlastitih uvjerenja.
...no bilo bi lijepo da argumentiras tvoje misljenje, jer statement "drvu nije mjesto u peci" i nije bas neki argument na osnovi kojeg bi se sad mogla razviti nekakva zanimljiva diskusija

Laicki obrazlozeno:
Poanta ove metode je otvoriti pore u drvu... stvoriti uvjet da ostanu otvorene... ubaciti nesto u lulu sto ce pokupiti sva srajna... dati vremena cijelom procesu da se privede kraju.

Rezultat je da ugljen pokupi svo to smece i dodatno, drvo izgubi mali postotak vlage ukoliko je bilo nasaugano.
Otisao bi cak i toliko daleko da bi to preporucio i za lule koje se tesko suse nakon pusenja, ali eto, to nisam probao niti dovoljno razmislio o tome, pa ne zelim ulaziti u neke debate bez dovoljne argumentacije.

Bilo bi mozda zgodno da i gosp. Davorin kao iskusan pipemaker sa sigurno velikim iskustvom u pripremi vrijesa, da svoje misljenje na tu temu...  piva
[Vrh] Go down
kamarad igorrr
Oblak dima
Oblak dima
kamarad igorrr


Broj postova : 2437
Join date : 14.06.2013
Age : 53
Lokacija : Sveta Nedelja
Omiljeni duhani : sve što gori.... bez plamena

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 16:18

Kako se ponašala carnauba na toj luli koju si probao. Pretpostavka je da je potrebno ponovno nanošenje iste te poliranje?
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 16:19

poliranje naravno slijedi nakon toga... ali nije bilo potrebno nanositi dodatno carnaube
[Vrh] Go down
jam.hadar
Hladan dim
Hladan dim
jam.hadar


Broj postova : 846
Join date : 05.01.2011
Age : 43
Lokacija : Rijeka

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 17:41

Davorin je napisao u vodiču za izradu lula: "Sada dolazimo do jednog malog trika, koji koriste vrhunski pipemakeri…. ( inače je sam sličnu informaciju dobio od dva poznata, jednog Talijanskog – što je čudo – i jednog Američkog ). Tako svježe obrađeno drvo puno je unutarnjih napetosti. Dok je osnovni komad već bio stabiliziran, uklanjanjem dijela materijal dolazi do oslobađanja pojedinih sila. Drvo trebamo stabilizirati, a to možemo učiniti na više načina. Jedan poznati Američki pipemaker, ovako obrađen komad ostavlja 2 tjedna na suncu, a neki drugi ga blago termički obrađuju. Metoda koju ćemo koristiti je derivat ostalih poznatih metoda i pokazala se prilično uspješnom u praksi. Komad drveta se zamota u papirnati ručnik ili maramici, važno je da upija vlagu, i stavi u mikrovalnu pećnicu. Počinje se s manjim vremenom zagrijavanja, cca 30 - 45 sekundi. Komad će biti vruć i dio vlage će izaći na pojedinim mjestima. Ponavljamo postupak tri puta. Ne smije se pretjerivati jer komad može, radi prebrzog zagrijavanja, puknuti. Kada se komad ohladi, a to je obično nekoliko sati, možemo ga još jednom prebrusiti s granulacijom 1000, ukoliko je to potrebno. Sada je komad stabiliziran i spreman za daljnje obrade."
Ovdje se doduše radi o "sirovom" drvetu, no ne vidim razloga zašto bi spomenuta metoda štetila samom materijalu - drvetu, međutim ne znam kakve bi poslijedice imalo na završnu obradu.
Čini mi se kao dosta zahtjevna metoda s obzirom da uključuje potpuno rastavljanje i kasnije poliranje. Vjerojatno je prikladana za restauraciju povećeg broja polovnih lula (kao što je gstaraz i pripomenuo) , no za osvježiti pokoju lulu s vremena na vrijeme meni se metoda sa soli i alkoholom pokazala dobrom i dostatnom.
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 19:59

Pa neznam... ne izgleda mi nesto zahtjevno...
rastavis lulu kao poslije pusenja kad ju cistis i prknes u pec.

posto se radi o zahvatu koj rijetko potreban sa lulama iz vlastite kolekcije, jer pusimo vise manje duhane aroma koji nam nece smetati, a ako vodimo racuna o tim stvarima, imat cemo zasigurno vecinu dediciranih lula i lulu ili dvije za isprobavanje "sumnjivih" aromatika, perique-a i slicnih; onda ispada da cemo to raditi samo sa tek nabavljenim estate lulama di se i spomenuto poliranje podrazumjeva...

Prednost ove metode je da rijesava 100% sve ostatke aroma i ucinkovitost je garantirana, dok sol i alkohol, osim spomenute gorcine koja zna ostati, zna zakazati... vise puta mi se desilo da soli i alkoholom nisam uspio rijesiti ghost.

Na ovu metodu sam se ja odlcio radi jedne lule koja mi je bila izuzetno draga, a uzasno je smirdila po nekim umjetnim aromama, da nisi mogao nista pusit u njoj... nakon par neuspjelih pokusaja sa soli sam odustao i spremio lulu da stoji kao uspomena, dok mi nije naletila informacija koju sam ovdije podjelio sa vama.
Od tada, kada mi naleti kakva lula koja ima miris po kakvom duhanu koj mi ne pase, bez razmisljanja ju podvrgnem ovom tretmanu.

...mozda je jedina tlaka sto moras za to odvojiti tih 6-7 sati, ali  eto, sve cemo za drage nam lule napraviti  Very Happy 

btw.
zasto te cudi sto si neke informacije dobio od talijanskih majstora... pa talijani su prilicno poznati u toj domeni i opcenito kada se radi o obradi drva ?  ...ili si to mislio u nekom drugom kontekstu ?
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8257
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 20:54

Licno nisam probao, ali ne vidim zasto to ne bi funkcioniralo na staroj upusenoj luli. Na kraju, lula se znade, tokom pusenja, zagrijati na prilicno visoke temperature. Vazno je samo da grijanje i hladjenje bude postupno, na kraju kao i kod nekih drugih materijala.... A Talijanski majstori..... Drugi je kontekst, nacelno vecina majstora ne voli odavati svoje "tajne". Ja sam naletio na jednoga koji je bio, u mojim pocecima, tamo devedesetpete, vrlo otvoren o detaljima.... Zato sam i napisao ovaj vodic za izradu lula, kako bi pomogao onima koji pocinju.....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty15.02.14 21:56

Aha, to o talijanima je bio dio citata iz "vodica"... mislio sam da je to bio dio jam.hadarovog posta, pa sam povezao da postoji neka sumnja u sposobnost talijanskih pipemakera... moj lapsus, kriva interpretacija.

Ali eto, i to je pomalo dio proslosti... tajni prakticki vise nema od kad je Internet postao dio svakog domacinstva.
Znanje je na raspolaganju svima, i moralna je duznost podjeliti ga, a poslije je na pojedincu kako ce ga upotrijebiti i sto ce sa njime napraviti.

@Davorin: 
Hvala na intervenciji i misljenju !
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8257
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty17.02.14 9:37

Samo "praktički" nema tajni, veći problem je odvojiti žito od kukolja, jer na internetu ima stvarno svega i raznih dezinformacija, koje treba znati prepoznati. A ono o moralnoj dužnosti..... to je za diskusiju.... Lično sam davao puno informacija svima, na kraju tko je i znao za mortu prije nego sam je ( kako god to neskromno zvuči ) popularizirao u svijetu, slao sam i djelio, o svome trošku klocne vrijesa, masline i morte od kojih mi se neki nisu nikada ni zahvalili... neke informacije sam plačao, što direktno ili indirektno samo trošak je preko instituta bio preko nekoliko tisuča kunu, jel kupljene informacije ( kako izabrati "zdravu" mortu, koja će izdržati kušnje pušenja ili kako pravilno iskuhati vrijes) nisam našao na internetu.... tako kao što rekoh, to je za diskusiju, da li je SVE za dijelenje....
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty17.02.14 12:10

Ma mislio sam sa nekog "civilizacijskog" aspekta moralna dužnost... u stilu, da ti se potrefi da naletiš na besplatan nov oblik energije... bi li ga trebalo podjeliti cijeloj civilizaciji for free ili pokušat napravit business od toga.... to je bio kontekst

Uzmimo mortu kao slučaj...

Nek ju obrađuje hipotetički 10 ljudi na svijetu... za 100 godina ili par generacija će se doči do nekih novih saznanja, tehnika obrade, pripreme itd...
Nek je obrađuje 10000 ljudi na svijetu za par godina če se doči do saznanja kojima bi inače trebalo 100 godina da je za nju znalo samo 10 ljudi.

Davorin je napisao/la:
...od kojih mi se neki nisu nikada ni zahvalili...

Da, to je problem djela ove kulture, ali on se pojavio upravo radi tih nekih "kapitalističkih" pravila funkcijoniranja ovog svijeta... "dobio sam šta sam želio i sad ko ga hebe, više mi nije potreban"

To što ti radiš je jako plemenito (i moralno korektno)... na žalost uvijek če se nači ovca koja to neče cijeniti, al ne možemo po njima krojiti svijet Smile

Naravno, sve je to jedna velika filozofija, ali eto, zašto ne postupiti moralno ako to možemo... vratit će se kad tad (bar se nadam) Smile
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty17.02.14 13:13

Mislim da bi lula od prevelikog izlaganja vrućini mogla puknuti. S tim treba biti jako pažljiv i ja se osobno to ne bih usudio. To što sam u polušali malo odrješito našpisao, nadam se da nikoga ne vrijeđa.
A šo se tiče morala, mislim da to danas više ne postoji.
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty17.02.14 13:25

Ako lula pukne na 200 stupnjeva, onda je ionako bila za smeče.

(ne vrijeđa me ništa od toga što si napisao, ali eto, žao mi je to što misliš da moral više ne postoji... Sad )
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8257
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty17.02.14 15:03

gstaraz je napisao/la:

Naravno, sve je to jedna velika filozofija, ali eto, zašto ne postupiti moralno ako to možemo... vratit će se kad tad (bar se nadam) Smile

Ma ono s karmom sam već prestao vjerovati,  Cool  ali se u puno toga slažem s tobom.... Bitno je da se stvara jedna dobra i zdrava sredina, a "oni" će ionako sami otpasti...  Cool Najbolji primjer je ovaj forum i klub. Klub je sredina gdje se okupilo stvarno kvalitetna ekipa totalno različitih ljudi i vidim da se druženje i prijateljstva samo produbljuju. Ono što sam jednom davno rekao da su lulaši kao Masoni....  Cool 

Leo,
Načelno, drvo puca na visokoj temperaturi, ukoliko je ostalo zaostale tekučine... teoretski u staroj luli toga ne bi trebalo biti... ali kao što napisah, to je područje koje nisam probao. Morta lule grijem na 100 - 120 stupnjeva u zadnjem stadiju obrade ( evo vidiš dijelim informacije  Cool  ) i neke stvarno puknu pr toj temperaturi. Uvjeren sam da one koje su ok, dakle bez skrivenih napetosti i đepova vlage, bez problema bi izdržale i 200 oC
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sponsored content





Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty
PostajNaslov: Re: Skidanje "duha" sa lula od vrijesa   Skidanje "duha" sa lula od vrijesa Empty

[Vrh] Go down
 
Skidanje "duha" sa lula od vrijesa
[Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Lule od vrijesa?
» Rezanje vrijesa
» priprema vrijesa
» Lula uz more

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: