Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)

Go down 
+5
foksieloy
Karlo
fićo
PipeCro
gstaraz
9 posters
Autor/icaPoruka
Gost
Gost
avatar



Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty19.02.14 23:19

Pošto već duže vreme nabavljam polovne lule, često ima posla oko njihovog sređivanja. Čišćenje oksidiranog usnika je često dug i zamoran proces i na osnovu mog skromnog iskustva najbolje rešenje za sređivanje oksidiranog usnika jeste upotreba tzv. magičnog sunđera (eng. magic eraser). I sa njim treba raditi polako i pažljivo (kao i sa vodenom šmirglom), ali koliko sam primetio ovaj sunđer gotovo da ne menja debljinu usnika već uglavnom samo skida oksidaciju. Jeste u pitanju nešto skuplja stvar od same vodene šmirgle, ali se isplati. Cene u Srbiji se kreću od 1 do 3 evra po pakovanju (koje obično sadrži dva sunđera). Evo kako izgledaju pomenuta pakovanja (ovde sam ih pronašao u Super Veru i Maxiju):

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Magicni-sundjer Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Magicni-sundjer-fino

Drugi (FINO) sunđer još nisam isprobao, ali pošto svi magic eraser sunđeri funkcionišu po istom principu, ne bi trebalo da bude lošiji rezultat.

Posle čišćenja ovim sunđerom, oksidacija potpuno nestaje, ali površina ostaje nešto grublja pa je preporučljivo poslednje čišćenje odraditi vodenom šmirglom gradacije 2000 (ili višom, ako je možete nabaviti). Ako imate uslova, verovatno je najbolje usnik izbafovati.
Inače, čisti se isto kao i sa običnim sunđerom (s tim što ga ja prethodno iseckam na kockice i tako čistim).


Evo kako izgleda jedan usnik koji je prethodno bio jako oksidirao, a očišćen je Miraclean sunđerom, bez dodatne dorade vodenom šmirglom (nažalost, nemam slike pre čišćenja već samo posle):

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Usnik-nakon-ciscenja


P.S. Ako neko od administracije smatra da ovo ne treba da bude zasebna tema, neka slobodno pomeri ovaj post na odgovarajuće mesto.
[Vrh] Go down
gstaraz
Hladan dim
Hladan dim
gstaraz


Broj postova : 955
Join date : 18.07.2013
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : Oriental, Virginia, Latakia

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 0:21

nisan to još vidio kod nas po dučanima, ali ako mi naleti ću ga za sigurno uzeti.

Hvala!
[Vrh] Go down
PipeCro
Peče me jezik
Peče me jezik
PipeCro


Broj postova : 374
Join date : 21.10.2013
Age : 54
Lokacija : Trpanj, Pelješac
Omiljeni duhani : Samo nek dimi

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 8:09

Takoder nisam vidio kod nas, ili nisam obracao paznju. Hvala na informaciji probat cu na nekom starom usniku ali samo za pocetno ciscenje jako oksidiranih usnika.
Inace za ciscenje i poliranje usnika nema nista bolje od platnenih "kolutova" za poliranje (na busilici ili stolnom brusu) razlicite tvrdoce i paste za poliranje razlicite gradacije. Jest da je proces malo "prljaviji" ali u nacelu trud je manji a rezultati puno bolji nego kod rucnog brusenja/poliranja.
[Vrh] Go down
fićo
Peče me jezik
Peče me jezik
fićo


Broj postova : 372
Join date : 29.07.2013
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Irish Flake, 4N BHT, MM965 ,Ashton Artisans blend,glen piper,McB Danac

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 8:28

Dobro veli Pipe...polirka je najbolja a i može se kolut staviti na bušilicu ako se nema drugog alata.
Što se tiče završnog ručnog poliranja nivea krema odlično usjaji usnik..
[Vrh] Go down
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 8:30

Ima tih "čarobnih krpa", krpa s mikrovlaknima, svuda po većim trgovinama.
Za razliku od običnih krpa s pamučnim vlaknima koje samo premještaju prljavštinu s jednog mjesta na drugo,
mikrovlakna "glođu" površinu i "upijaju" prljavštinu.
Ali skidaju oksidaciju vrlo malo po dubini i mikrovlakna se brzo napune prljavštinom.
Nisu baš za čišćenje jako oksidiranih usnika, ali su odlične za skidanje početne oksidacije.

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Microfibra01
[Vrh] Go down
http://piperson.org
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 9:06

Zanimljivo, s obzirom da sam osuđen uvjek na ručno skidanje oksidacije, ovo bi moglo pomoći. Budem probao već.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Rakija
Oblak dima
Oblak dima
Rakija


Broj postova : 3280
Join date : 25.03.2013
Age : 37
Lokacija : Opatija
Omiljeni duhani : Oni kaj se dimiju kad ih vužgaš...

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 9:24

Super ideja. imam još 2 lule za srediti sa katastrofalno oksidiranim usnicima, pa ako nađem negdje definitivno kupujem.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 12:47

@svi
Nema na čemu. Probajte makar malo na nekim jeftinijim (i manje dragim) lulama, pa javite utiske. lula 

@PipeCro
Za mene je ovo mnogo bolji i mnogo lakši način čišćenja od tradicionalnog šmirglanja. Znam da se lula najbolje sređuje uz pomoć odgovarajućeg alata, ali ja nemam ni alat ni radionicu. Čini mi se da je ovo trenutno najbolja varijanta za one koji su u sličnoj situaciji.

@Karlo
Čisto da ne bude zabune, radi se o sunđeru (spužvi), a ne o magičnoj krpi sa mikrofiber vlaknima. To ovako izgleda:

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Magicni-sundjer-fino-sun

Sličnim sunđerom sam bez problema čistio usnike koji su toliko oksidirali da je boja skoro prešla u neku nijansu zelene.


Inače, radi se o sunđerima za jednokratnu upotrebu. Iz tog razloga, kao što sam već rekao, ja preferiram da ih isečem na kockice (na taj način se mnogo bolje iskoristi ceo sunđer).

Nadam se da se niko neće naći uvređenim (pošto je to možda nekome i očigledno), ali moram napomenuti da se čišćenje obavlja belom (finijom) stranom sunđera, a čisti se isto kao i sa običnim sunđerom tj. uz upotrebu vode.
[Vrh] Go down
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty20.02.14 13:20

Guillam je napisao/la:
@Karlo
Čisto da ne bude zabune, radi se o sunđeru (spužvi), a ne o magičnoj krpi sa mikrofiber vlaknima.

Aha! Sorry, krivo sam shvatio da je riječ o krpi s mikrovlaknima.  Embarassed 
Ovo je ipak nešto potpuno drugačije.
[Vrh] Go down
http://piperson.org
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty21.02.14 11:50

Kupio sam danas tu magičnu spužvu (sunđer spužva zvani gužva, tko je čitao Kishona zna o čemu pričam) i koštaju dvije u paketu 16 kuna. Bijele su s plavim mekšim dijelom.
Isprobao sam to i stvarno funkcionira, samo što se spužva brzo potroši i ostane nekako grub i suh usnik poslije toga, pa ga se obavezno treba namazati.
Sve su svemu, funkcionira eins-a.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty21.02.14 13:59

Drago mi je da je neko probao ovaj način čišćenja. lula 

Baš zato što se brzo troši, ja mislim da je najbolje da se iseče na kockice. Tako imaš bolju kontrolu pri radu kao i bolje iskorišćenje sunđera. Sinoć sam sa trećinom crveno-belog sunđera izuzetno dobro sredio jedan veliki usnik.

Pogotovo dobro funkcioniše sa usnicima koji su manje oksidirali, jer oni nakon tretmana skoro uopšte ne ogrube i ne izgube boju tj. nema potrebe za dodatnim poliranjem. Što se tiče jako oksidiranih usnika, efekat čišćenja jeste isti kao kod čišćenja šmirglom nižih gradacija (u smislu da usnik postane siv i grub), ali zato ivice ostaju oštre i usnik se ne stanjuje, tj. nema deformacije.
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty21.02.14 23:46

Uvijek me pomalo šokira kad ona smeđa voda počne teći.
Budem i ja probao nasjeći, čini mi se ekonomičnije.
[Vrh] Go down
Karlo
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
Karlo


Broj postova : 268
Join date : 22.10.2013
Age : 56
Lokacija : Zadar
Omiljeni duhani : Tražim se

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty22.02.14 0:16

Nisam probao time čistiti usnik, ali primijetio sam da moja žena tu spužvu reže na kockice od cca. 3x3 cm.

(Nije to kao kada se Sunđer Spužva zvani Gužva zaposli kao brisač školske ploče. Glavno da se vrati kući u Fići. Smile)
[Vrh] Go down
http://piperson.org
420blackadder
Hladan dim
Hladan dim
420blackadder


Broj postova : 650
Join date : 04.01.2011
Age : 41
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH:Ruins of Isengard, McB Plumcake, Lane Limited 1-Q

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty23.02.14 20:53

Leo je napisao/la:
Kupio sam danas tu magičnu spužvu (sunđer spužva zvani gužva, tko je čitao Kishona zna o čemu pričam) i koštaju dvije u paketu 16 kuna. Bijele su s plavim mekšim dijelom.

Ako smijem pitati, gdje si ju našao ? Imam jednu pipu sa početnom oksidacijom pa reko da isprobam, ako već sistem radi.  Cool 
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3091
Join date : 17.09.2010
Age : 31
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty24.02.14 0:13

Našao sam je u Tommyju, Vileda je firma, a valjda bi trebala biti i u drugim super i mega marketima.
[Vrh] Go down
420blackadder
Hladan dim
Hladan dim
420blackadder


Broj postova : 650
Join date : 04.01.2011
Age : 41
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : JFH:Ruins of Isengard, McB Plumcake, Lane Limited 1-Q

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty24.02.14 2:35

Ok, thnx Leo. Pronaći ću pa javim rezultate  Cool 
[Vrh] Go down
imnik
Oblak dima
Oblak dima
imnik


Broj postova : 3163
Join date : 05.11.2009
Age : 48
Lokacija : Beograd

Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty24.02.14 21:42

Probao i odlično funkcionira. Posle rada sa njom treba premazati usnik sa nekom masti ili uljem. Ja inače kada obrađujem oksidirane usnike sa šmirglom uvek koristim maslinovo ulje. To sam i sada uradio i pokazalo se sasvim OK. nema neke razlike u odnosu na rad sa šmirglom.
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty25.02.14 0:02

Nema razlike u smislu da je sam postupak čišćenja šmirglom/sunđerom uz pomoć vode manje-više isti, ali je zato rad sa sunđerom mnogo opušteniji, budući da ne brineš da li ćeš stanjiti usnik ili zaobliti ivice. Sad, čovek se vremenom izvešti pa nekako i nauči da ivice očuva onakvim kakve su bile (mada to samo po sebi zahteva puno pažnje i truda), ali ako je usnik debelo oksidirao, on se prosto mora stanjiti prilikom šmirglanja. Meni lično je uvek smetalo kada vidim da sam usnik stanjio tako da je tanji od vrata lule.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty
PostajNaslov: Re: Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)   Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser) Empty

[Vrh] Go down
 
Čišćenje usnika magičnim sunđerom (magic eraser)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Popravak usnika

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: