Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Čarobna (magična) lula

Go down 
+7
wranjo123
leonhardy
oliohardi
Davorin
bayro
babaq
G.S.Patton
11 posters
Autor/icaPoruka
G.S.Patton
Oblak dima
Oblak dima
G.S.Patton


Broj postova : 2189
Join date : 22.04.2010
Age : 55
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom...

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 12:36

U knjizi koju trenutno citam, a koja se zove "The Perfect Smoke", autor navodi pojam "carobna (magicna) lula", kojoj posvecuje jedno poglavlje. Carobnu (magicnu) lulu definira kao onu u kojoj svaki duhan (prosjecne i vrhunske kvalitete) razvija sve svoje bogate okuse i mirise, koja se idealno pusi, koja daje hladan dim, koja pruza mogucnost osjetiti punocu okusa duhana, a istovremeno osjetiti sve njegove nijanse, itd.

Pritom autor napominje kako pod pojmom "caroba (magicna)" ne podrazumijeva nista okultno ili vjesticje, nego smatra kako taj pojam najbolje opisuje sve gore navedeno, odnosno kakva bi trebala biti, recimo, idealna lula.

Buduci kako je ovaj nas forum mjesto gdje se okuplja sama elita lulopusackog svijeta (to ozbiljno mislim), zanima me Vase cijenjeno misljenje o gore navedenom. Postoje li takve lule, o cemu ovisi je li ona carobna (materijal, razina kvalitete izrade, i sl.) i posjedujete li Vi bas takvu (jednu ili vise njih) lula.

Veselim se kvalitetnoj raspravi i dijeljenju misljenja i iskustva!

PS. Stavio sam ovaj post u rubriku "Pusionica", a ne "Lule", jer mislim da ima veze vise s cjelokupnim pitanjem pusenja, a ne lule kao instrumenta per se. Ako cijenjeni moderatori smatraju kako tema ipak vise spada pod rubliku "Lule", nemam apsoluno nista protiv da ju premjestite.


Zadnja promjena: G.S.Patton; 30.06.18 21:23; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
babaq
Oblak dima
Oblak dima
babaq


Broj postova : 3001
Join date : 23.01.2016
Age : 51
Lokacija : Makarska
Omiljeni duhani : Orlik golden sliced, Solani burley flake, Rattray's HOTW, GLP Odyssey

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 13:12

Iman DMP-ovku u kojoj Nightcap postaje caroban, a i pusi se carobno, ali u njoj pusin samo Nightcap pa ne bi zna za druge duhane. Iman i jednu svoju u kojoj su svi duhani odlicni, i odlicno se pusi, ali to je jos daleko od carobno.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 17:25

Također DMP - jubilarna forumska lula. Osim malog incidenta kada su mi neki "neodgovorni elementi" ugurali u lulu neki aromatik od bundeve - puši se odlično i svi duhani su u njoj odlični!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti![You must be registered and logged in to see this image.]
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 18:37

Imali smo, nekada davno, nešto slično. - Lule iz kojih se najbolje puši.

Ukratko to bi bila lula koja subjektivno/objektivno JE najbolja. Objektivno, sam dizajn omogućava najbolju moguću protočnost kroz tijelo i usnik. Stjenke su optimalne debljine, i pod odgovarajućim kutem, što održava pravu temperaturu gorenja. Optimalna temperatura, začuđujeće - nije jako visoka, upravo da oslobodi arome, a ne spali ih. Tokom lulaškog staža, razvija se novi nivo okusa i ukusa vezanih uz uživanje u duhanu. Što nije ništa neobično. I degustatori, sommalieri se pripremaju i uče godinama dok postignu svoj nivo. Višegodišnje uživanje, u raznim vrstama, duhana ( ne samo Cherry i Vanilija ) daje sličan efekt. Mislim da je nekih 5-6 godina staža optimalno vrijeme da se počne STVARNO uživati u dimu.

Kvalitetan neutralan materijal od kojeg je lula izrađena, koji ne "dodaje" duhanu svoga "duha" ( da ne krenemo opet na raspravu zašto ne lule od ruže, jabuke i oleandera Shocked ), kvaliteta usnika... izgrižen smeđi usnik, jednostavno ne izgleda "ukusno" Oblik... makar to ne izgleda toliko važno. Taktilni dio je isto tako važan, ali ugoda držanja u ruci je jedan nesvjesni doprinos uživanju u lulu, i podsvjesno povezivanje lule i ugode... Nije slučajno da je Forumska u obliku čaše za Brandy Cool Ovo nije baš tako iznenađujuće jer je osjet opipa daleko iznad osjeta vida. Kada radim lule, oblike "osjećam" i popravljam da dobijem odgovarajuće prelaze i krivine samo dodirom, ukratko stalno milujem lulu... hmmm malo čudno zvući, dobro da je lula ženskog roda i odrasla... Čarobna (magična) lula 2235064407

Subjektivni osjećaj, pogotovo ako nas povezuje sa pravim trenucima, ljudima koji su nam dragi, našim "čoporom" i hrpom drugih stvari kojih čak i nismo u stanju definirati.

Kako iz objektivnih razloga imam neke veze s DMP lulama, ono - najlošije cipele ima šuster ( postolar ) jer one koje imaju neku manju grešku, koja se otkrije u samom finalu izrade, žao mi je baciti, - imam ih nekoliko koje su specijalne.

Definitvno jedna Diplomat DMP, uvijek sa mnom i na svim našim druženjima. Velika, svaki duhan, dobro od onih koje pušim, se dimi vanredno, nikada se ne gasi, ugodna za držati, i ugodna u zubima - cumberland usnik... Svaki duhan koji dimim iz nje, je onakav kakav upravo treba biti. Bez iznenađenja.


[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
oliohardi
Oblak dima
Oblak dima
oliohardi


Broj postova : 1828
Join date : 02.05.2017
Age : 62
Lokacija : Šabac
Omiljeni duhani : Gawith Hoggart&Co#20 Latakia mixture,Deecons Dawnfall,Dunhill BB1938 ,C&D Da Vinci,Nightcup,London mixture

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 20:11

Jubilarka,bez konkurencije,svaki duvan iz nje daje magican dim.Kad porastem i skupim para narucicu jos jednu DMP  pa mi ove ostale i ne trebaju.To mi je po default-u prva lula uz prvu jutarnju kafu na poslu.
[Vrh] Go down
leonhardy
Oblak dima
Oblak dima
leonhardy


Broj postova : 1112
Join date : 15.06.2016
Age : 55
Lokacija : Istra
Omiljeni duhani : dostupni..

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty29.06.18 23:11

Svakako DMP jubilarka, je bez premca.....
.iiiaako ja svaki novi duhan koji nabavim prvo krstim u jednoj biliardici,stingeruši..dakle bez filtera ali sa stingerom...kako bi bez prisustva filtera dobio "pečat" duhana koji upušavam,time mi mozak dobiva neku bazu okusa i mirisa tog probnog duhana pa ga poslije jednostavnije "registriram" i memoriram u nekom "back stageu" ....time čarolijs zapocne!
[Vrh] Go down
http://blog.dnevnik.hr/bellistra
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17043
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 8:27

Ovo očito nije diskusija, već aklamacija! Imam mnogo lula, to Bog i moja žena znaju, ali je Davorinova jubilarka očito izbor mnogih, zapravo svih do sada diskutanata!

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na drugo mjesto bih stavio moju Tanganyika meericu, veliku, nepoderivu, vjernu, na kojoj je  Papa Štrumf  izvršio generalni remont tenona... No to je ipak drugo mjesto!

[You must be registered and logged in to see this link.]

...samo je sada puno, puno tamnija!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti![You must be registered and logged in to see this image.]
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
wranjo123
Oblak dima
Oblak dima
wranjo123


Broj postova : 1995
Join date : 23.08.2016
Age : 35
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : sg brown sugar flake, glp meridian

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 10:11

isto jubilarka, makar ih imam još par koje su vrlo dobre. čitao sam davno intervju s nekim poznatim lulašem koji kaže da je imao takvu čarobnu caminetto lulu koja je bila stara i koja mu je nakon dugogodišnjeg pušenja progorila. kaže da je imao hrpu caminetto i drugih lula, uključujući stare dunhillice, ali da mu nijedna nije bila ni približno dobra.
[Vrh] Go down
Nunki
Peče me jezik
Peče me jezik
Nunki


Broj postova : 412
Join date : 20.04.2010
Age : 65
Lokacija : Beograd

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 17:39

Da Davorin nije napisao to što jeste, otprilike biste slično pročitali i 'iz mog pera', tako da nemam šta da dodam, a da je od ikakvog značaja.

Jedino se ne uklapam u 'aklamaciju' u potpunosti, naime, posedujem nekoliko lula, po mom znanju i iskustvu izvan svih kategorija (štagod da to znači, objektivno je ionako nebitno - a i manje-više ne postoji), Davorinova je jedna od njih, u to ne sumnjajte.


Zadnja promjena: Nunki; 30.06.18 23:03; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
G.S.Patton
Oblak dima
Oblak dima
G.S.Patton


Broj postova : 2189
Join date : 22.04.2010
Age : 55
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom...

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 21:26

Ovaj sam post postao (post se posta, točno? Wink ) imajući na umu upravo jubilarku. Svaki duhan iz nje je božanstven...
[Vrh] Go down
foksieloy
Oblak dima
Oblak dima
foksieloy


Broj postova : 3252
Join date : 06.03.2013
Age : 39
Lokacija : Križevci, Hrvatska
Omiljeni duhani : Balkan Sasieni, Drama Reserve, Christmass Cheer, HH Vintage Syrian, Symphony, Plumcake

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 22:24

Ja ću uletjet sa malom kontrom i reći da mi jubilarka nije na toj listi.
Ali 2017 forum edicija je.

Naravno, moja prahistorijska savinelijica upada isto.
[Vrh] Go down
http://foksieloy.name/
Nunki
Peče me jezik
Peče me jezik
Nunki


Broj postova : 412
Join date : 20.04.2010
Age : 65
Lokacija : Beograd

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty30.06.18 23:08

G.S.Patton je napisao/la:
Ovaj sam post postao (post se posta, točno? Wink ) imajući na umu upravo jubilarku. Svaki duhan iz nje je božanstven...

Meni je na umu jedna Meerschaum lula, ali, tu priču čuvam za poseban topic.


Zadnja promjena: Nunki; 01.07.18 17:29; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
dado
Oblak dima
Oblak dima
dado


Broj postova : 1048
Join date : 05.01.2017
Age : 56
Lokacija : Zagreb, VK, Landshut
Omiljeni duhani : Arango BS, clan! Pure Latakia!

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty01.07.18 11:17

[You must be registered and logged in to see this link.]

Slažem se s Nunkiem i meni moja original meerica od 3$ odlična! DMP su mi van konkurencije!
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty01.07.18 15:31

A pusis je u rijetkim prilikama dok dubis na glavi😜
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Nunki
Peče me jezik
Peče me jezik
Nunki


Broj postova : 412
Join date : 20.04.2010
Age : 65
Lokacija : Beograd

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty01.07.18 17:34

Kunst je dobiti je na poklon od Davorina po porudžbini i sopstvenim okvirnim specifikacijama.

Šalim se, pomalo,  beskrajno hvala Davorinu po stoti put, ta lula zauzima posebno mesto i jedna je od češće pušenih.

O tome koliko je dirljiva pažnja da se nekom koga nikad nisi video u životu i 'poznaješ ga' samo na osnovu toga što ovde piskara - izradi takva vrhunska lula i pošalje na poklon, da ne govorim.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8243
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty01.07.18 17:47

Lulaši su braća ... po cijelom svijetu gentleman
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Nunki
Peče me jezik
Peče me jezik
Nunki


Broj postova : 412
Join date : 20.04.2010
Age : 65
Lokacija : Beograd

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty01.07.18 18:22

Davorin je napisao/la:
Lulaši su braća ... po cijelom svijetu gentleman

Ma, da. Pamti pa sa zahvalnošću - uzvrati.
[Vrh] Go down
Leo
Oblak dima
Oblak dima
Leo


Broj postova : 3082
Join date : 17.09.2010
Age : 30
Lokacija : Agram
Omiljeni duhani : Presbyterian, Artisan's Blend i Amphora Regular

Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty02.07.18 14:21

Imam dvje takve lule, jedna je mala 'bruyere real' dublinica iz koje se svi englezi puše savršeno, druga je jedna od prvih DMP, crna morta 'jabuka' oblika u kojoj sve miri.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Čarobna (magična) lula Empty
PostajNaslov: Re: Čarobna (magična) lula   Čarobna (magična) lula Empty

[Vrh] Go down
 
Čarobna (magična) lula
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 215 lula
» LOT 100 lula
» Lula uz more
» The Dudeove lule
» Tomori lula

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Ostalo vezano uz lule i duhane :: Pušionica-
Forum(o)Bir: