Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Oblik lule?

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Grc
Prva lula
Prva lula
Grc


Broj postova : 19
Join date : 03.02.2021
Age : 26
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Još sam u fazi otkrivanja!:)

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Oblik lule?   Oblik lule? Empty27.06.21 16:41

Ispričajte me na mom neznanju! Embarassed

Zanima me sljedeće: kako oblik lule utječe na pušenje/okus. Primjetio sam da lule šireg oblika (veći promjer) gore na višoj temperaturi nego "uske" lule, barem sam do toga došao. Pa me zanima stoji li ta tvrdnja? Te ukoliko stoji, nije li bolje uvijek ciljati "usku"/užu lulu nego npr. neku široku bulldog lulu, pošto je cilj dimiti sa što lakšim žarom.
Naravno, ukoliko zanemarimo osobne preference:)

Hvala unaprijed!
[Vrh] Go down
Marko1980
Oblak dima
Oblak dima
Marko1980


Broj postova : 1590
Join date : 20.03.2019
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Carolina Red Flake w/Per, Spark Plug, JackKnife Plug

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty27.06.21 17:24

Budući da je omjer volumena žara i površine zidova žarnice kroz koje se toplina probija van manji nego kod uže žarnice, nužno je da se kod šire žarnice toplina *relativno* sporije oslobađa pa je potrebna i veća razlika temperature u odnosu na okolinu koja će "gurati" taj prijenos topline. Znači mada je duhan i time žar isti, šira lula se *relativno* sporije hladi od uže. Isti je razlog što kolibrić *relativno* brže gubi toplinu od vrapčića, vrapčić od goluba, golub od kokoši, kokoš od noja...

Sokreos and v.milan like this post

[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
Sokreos
Hladan dim
Hladan dim
Sokreos


Broj postova : 856
Join date : 03.04.2019
Age : 40
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : Fayyum, Salty Dogs, Louisiana Broken

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty27.06.21 18:46

Znači da imamo osjećaj da se lula sa više "mesa" jače grije, ali se u biti samo sporije hladi. Logično. Kad užariš komad pločevine od čelika debljine 50mm i lim debljine 1mm na istu temperaturu, a da su iste površine, koji će se prije ohladiti?

Marko1980 likes this post

[Vrh] Go down
Marko1980
Oblak dima
Oblak dima
Marko1980


Broj postova : 1590
Join date : 20.03.2019
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Carolina Red Flake w/Per, Spark Plug, JackKnife Plug

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty27.06.21 19:57

Dalje ulazimo u subjektivne stvari i kako mi ove razlike kompenziramo. Možemo ići do toga da vučemo istim protokom kroz obje lule, time bi kisik postao ograničavajući faktor koji bi izjednačio brzinu izgaranja duhana u obje lule. Po tome bi temperatura žara pala u široj luli, dakle ne bi više bila dovoljna za održavanje izgaranja. Naša kompenzacija je u tome što vučemo ipak nešto većim protokom kroz širu lulu. Ako uvijek držimo duhan na rubu gašenja, onda je to za isti duhan, jednako spakiran, približno ista temperatura, bez obzira na to u kojoj je luli. Mi se jednostavno moramo za to pobrinuti prilagađajući protok zraka (ili drugačijim pakiranjem duhana), inače bi se duhan ili gasio, ili gorio prevruće i okus ne bi valjao.

Sokreos likes this post

[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1226
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty27.06.21 23:02

Mislim da je ovo dosta kompleksno pitanje. Ima veze i površina žara, kod disipacije topline, i debljina stjenki... Kad se tu doda i rezanje duhana (flake, ribbon itd) koji, u kombinaciji sa oblikom lule, bitno utječe na okus, moj zaključak je da jednoznačnog odgovora nema. Bar teorijski. Morao sam probati razne duhane iz različitih lula da bih vidio koji najbolje razvija aromu u kojoj luli. Tako da najbolje ispobati pa naći odgovor. Lulašenje je svakako empirijska disciplina.Laughing

Marko1980 and Sokreos like this post

[Vrh] Go down
Marko1980
Oblak dima
Oblak dima
Marko1980


Broj postova : 1590
Join date : 20.03.2019
Age : 44
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Carolina Red Flake w/Per, Spark Plug, JackKnife Plug

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty28.06.21 8:37

Apsolutno se slažem, sa svime.
[Vrh] Go down
https://www.mdclimb.com
wranjo123
Oblak dima
Oblak dima
wranjo123


Broj postova : 2009
Join date : 23.08.2016
Age : 35
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : sg brown sugar flake, glp meridian

Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty28.06.21 9:53

imao sam lula svih debljina stjenki, širina i dubina žarnica i jedino što sam shvatio je da lule sa širim promjerom žarnice od 20mm je teže održavati žar ravnomjerno i toplije se puše. sve ostalo nema pravila. imao sam mesnatih lula koje se puše vruće, a isto tako imam staru petersonku koja je najtanja lula koju sam vidio pa se normalno puši.

Marko1980, Sokreos and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
Sponsored content





Oblik lule? Empty
PostajNaslov: Re: Oblik lule?   Oblik lule? Empty

[Vrh] Go down
 
Oblik lule?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» "Junior" lula,oblik?
» Dunhill lule
» Pad lule..
» Moretti lule

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: