Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Lorenzo

Go down 
+5
Darko
gavran11
Marin Split
bayro
Antiša
9 posters
Autor/icaPoruka
Antiša
Oblak dima
Oblak dima
Antiša


Broj postova : 1760
Join date : 23.06.2008
Age : 38
Lokacija : Sofija
Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Lorenzo   Lorenzo Empty02.11.09 6:16

Uz Rossi-a (1886. u Barasso-u) i Ceresa-ea (1897. u Cassano Magnano-u), treću manufakturu lula u lombardijskoj provinciji Varese su osnovala 1900. godine dva brata u pitoresknom gradiću Gallarate. Tvrtka „Fratelli Lana“ je proizvodila lule od vrijesa za talijansko tržište pod vlastitim imenom.

1922. godine braća Lana su započela blisku suradnju s trgovačkom obitelji Tagliabue iz Milana. Istog trena je započela prodaja lula izvan granica Italije i potražnja u Europi se polako povećavala. Do 1939. manufaktura se pretvorila u tvornicu sa 120 zaposlenika, priličan broj za to vrijeme. Program je desetljećima ostao nepromijenjen: jeftine, nepretenciozne lule za masovna tržišta. Većina njih nije imala nikakvih drugih oznaka osim “Genuine Bruyere” ili nešto slično. Veliki dio lula se proizvodio za druge tvrtke tako da je vlastiti stil Lana lula bio teško prepoznatljiv.

Nakon Drugog svjetskog rata svijet lula od vrijesa više nije bio isti i posebno su talijanske tvrtke patile od propadanja. Tagliabue je 1946. godine preuzeo tvrtku „Fratelli Lana“ i promijenio ime u „Manufattura di Pipe Tagliabue“. Nedugo prije 1950. Lorenzo Tagliabue je stao na čelo uprave tvrtke. Pažljivo je proučavao prve uspješne korake novoosnovanih talijanskih marki lula Castello i Brebbia te je počeo dizajnirati vlastite modele u jasnom stilu. Istodobno je zadržao prethodni segment proizvodnje jeftinih lula i tako je počela proizvodnja jeftinih i kvalitetnih lula.

1969. Lorenzo Tagliabue je promijenio ime marke lula u „Lorenzo Pipes“. Razlog koji se danas navodi za to je da postoji još jedna tvrtka Tagliabue koja izrađuje lule.

Nove lule su bile snažnih oblika što se tiče dizajna, čvrste i masivne. Glave lula su bile debele, a usnici široki i snažnog izgleda. Tadašnji oglasi su ih reklamirali kao lule napravljene za prave muškarce sa snažnim rukama. Puno lula je imalo ravno dno kako bi mogle stajati na stolu. Pored neobičnih oblika, odlikovale su se svilenkastom površinom koja je imala efekt patine u kombinaciji s masnom crvenom ili svjetlom narančastom bojom koja im je davala osobit izgled. Najuspješniji model bio je veliki „Ohm Paul“ koji je bio rađen u bezbrojnim varijacijama.
Lorenzo 258px-Lorenzo_08
Lorenzo MiniC8670
Lule Lorenzo su postale kultne tijekom 1970-ih i 1980-ih godina. Pored snažnijeg gospodina, još jedan klišej je bio student tadašnjeg vremena koji pored pulovera s V-izrezom i NATO-ve jakne nije mogao biti zamišljen bez lule Lorenzo. Međutim, morao je biti veoma pažljiv kod odabira lule iz široke ponude kako bi pronašao jednu s manje od šest svjetlucajućih ispuna. Lorenzo nije štedio na kitu. Ipak, lule su se vrlo dobro pušile i smatrale su se kao vrlo moderne i blistave, a najbolje od svega davale su prijeko potreban izgled intelektualca!
Lorenzo 07Postillon306025
Lorenzo LorenzoFlammee
Nešto jeftinijim serijama je dano vlastito ime: Spitfire. Lule Spitfire su bile rađene na temu ostalih Lorenzo-vih modela (uglavnom za filtere 9 mm), a rađene su i lule klasičnijih oblika. Ove lule su također bilo vrlo popularne. Lloyd's je bila isključivo Lorenzo-va franšiza.


Lorenzo Tagliabue je 1983. godine pretrpio obiteljsku tragediju. Snašla ga je velika žalost i tuga nakon što je njegova mala kćer, jedino dijete, umrla od raka. Izgubio je sav interes za posao i otišao u mirovinu 1983. godine ne ostavljajući za sobom nasljednika koji bi bio voljan nastaviti. Jedno kraće vrijeme „Comoy’s of London“ (Cadogan / Oppenheimer Group) je imao licencu i proizvodnja je nastavljena. Tada su lule Lorenzo gotovo nestale, a Lorenzo Tagliabue preminuo je 1987.

Ali, ovo nije bio kraj. Godine 1988. Riccardo Aliverti i njegova žena Gabriella kupili su sva prava na zaštićenu robnu marku Lorenzo od obitelji Tagliabue i proizvodnja renomiranih Lorenzo lula se nastavila.

Obitelj Aliverti je u poslu proizvodnje lula otkako se Romolo Aliverti, otac sadašnjih vlasnika, pridružio braći Lana 1920. godine. Kasnije je došao do pozicije tehničkog direktora. Nije nikakvo čudo što je njegov sin Riccardo pokazivao interes za izradu lula. Riccardo je počeo učiti zanat 1954. godine kada je imao 14 godina pod budnim očevim okom te ga je naslijedio na mjestu tehničkog direktora nakon što je otac otišao u mirovinu 1973. godine.

Danas treća generacija obitelji Aliverti radi za tvrtku. Massimo Aliverti, Riccardov sin, radi u tvrtki kao direktor prodaje od 1991. Blisko surađuje s ocem i upoznat je sa svim fazama proizvodnje. Massimo je utemeljio široku bazu mušterija Lorenza diljem svijeta.

Koliko se informacije mogu smatrati pouzdanima, bolje linije Lorenza (One Star, Two Star, Three Star, Moscato, Spumante i Grand Canadian) proizvode se u Italiji, a jeftinije (New Era - Riesling, New Era - Poggio, Angera, Angera Satinato, Cadry, Churchwarden, Filtro, Arena, Cadore, Sport PS i Garden) u Albaniji proizvodi „Tomori“ kako bi se iskoristile bogate količine vrijesa koje se tamo nalaze.

Izvor: http:pipedia.org
Prijevod članka: abudimir
[Vrh] Go down
https://antebudimir.com
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17112
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty02.11.09 8:30

Lorenzo MiniC8670
Ova narandžasta boja je upravo tijekom sedamdesetih godina prošlog stoljeća i postala Lorenzov "zaštitni znak". Imam jednu takvu lulu, koju mi je osobno poklonio pokojni gospodin Lorenzo Tagliabue negdje 1978. - 1979. godine, budući smo i on i ja živjeli u istom mjestu - Gallarate u blizini Milana.
Doduše rijetko je pušim iako se dobro puši, ali naravno da ima emotivnu vrijednost i čuva uspomenu na jednog krasnog čovjeka i gospodina!
[Vrh] Go down
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 13:26

Odlican clanak, hvala abudimir na trudu.
Pitanje, da li je cijena od nekih 250 kn pa do 400 isplativa za Lorenzo Spitfire, naime ima ih dosta ovaj moj na lageru i stvarno prekrasno izgledaju?
[Vrh] Go down
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 13:30

Zaboravih, ima jedna prekrasna onako sa crvenin finison ocito tradicionalna boja, polu rustikalna bent dublin koliko se sican, ima dosta debele stijenke glave i debel usnik, a u zarnici je meerschaum... Da li su dobre te kombinacije sa meerom u zarnici vrijesulje? Cifra oko 350 kn..
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17112
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 15:26

Ne vrijede.
Žali bože para- izvana loš vrijes, iznutra pasta (čitaj ostaci meera i ljepilo) od meera.
Ako imaš jaku želju da misliš da pušiš u kondutu - izvoli! Smrde na amonijak nevjerojatno!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 15:30

Fala Bayro! Ali nevjerovatno mi je da u glavnom skovace od lula ima u ponudi po ovim nasim ducanima!? Uzas!
[Vrh] Go down
gavran11
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
gavran11


Broj postova : 240
Join date : 15.12.2010
Age : 51
Lokacija : ljubljana

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 16:11

Marin Split je napisao/la:
Zaboravih, ima jedna prekrasna onako sa crvenin finison ocito tradicionalna boja, polu rustikalna bent dublin koliko se sican, ima dosta debele stijenke glave i debel usnik, a u zarnici je meerschaum... Da li su dobre te kombinacije sa meerom u zarnici vrijesulje? Cifra oko 350 kn..

Na poklon sam dobio lulu koju si upravo opisao ili je neka iz iste serije, samo bez meera iznutra. Moram priznati da se lula izvanredno puši iako nije baš neka ljepotica
[Vrh] Go down
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 16:23

A neznan sta bi reka, virujen ti, to i je najbitnije, da te sluzi i da uzivas u njoj!
Al eto kad vec ispada da je nekakva lutrija sa tim Lorenzo lulama, neko ima losa neko dobra iskustva, mislim da za te novce mozes kupit Petersona sa kojim sigurno neces pogrijesit...
[Vrh] Go down
Darko
Peče me jezik
Peče me jezik
Darko


Broj postova : 497
Join date : 17.04.2011
Age : 51
Lokacija : Zagreb

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 16:31

Možeš na ebay-u loviti prave meerschaum-ice, ulovi jednu i neće ti biti žao.
[Vrh] Go down
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17112
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 17:10

Darko je napisao/la:
Možeš na ebay-u loviti prave meerschaum-ice, ulovi jednu i neće ti biti žao.
Slažem se sa Čudnovatim!
A sa Lorenzom nije lutrija, nego činjenica da novije lule nisu roba prve lige, da sve što od Lorenza vrijedi je do početka devedesetih prošlog stoljeća, a nakon toga, od kada je proizvodnja prebačena u Albaniju, to je "roba da pocchi soldi".
Nekad dok je Bog zemljom hodao, Lorenzo lule su u Italiji bile odmah poslije Savinellija.
Kasnije se i Savinelli počeo proistituirati, ali to je neka druga priča. Nažalost.


Zadnja promjena: bayro; 06.11.11 18:45; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8257
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 17:49

Popisujem bayro, imam par Lorenca iz stare serije i stvarno su roba prve klase.... Ovi užasi s mer pastom unutra nisu ni za komentiranje. Dakle ili mer ili vrijes, i jedno i drugo je dobro, kombinacija--- What a Face
[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
bayro
Pipe guru / Moderator
Pipe guru / Moderator
bayro


Broj postova : 17112
Join date : 15.01.2008
Age : 67
Lokacija : više Crikvenica - manje Zagreb
Omiljeni duhani : C&D Pirate Kake, Da Vinci, Commonwealth, HU Fayyum

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 18:47

Baš tako - ili meer ili vrijes. Sve ostale kombinacije meer/vrijes su koma!

_________________
Bolje biti u klubu 60 plus nego ne biti!bayro
J.P.


Cigarettes are an addiction, cigars are a hobby, pipes are a religion
[Vrh] Go down
Brka
Peče me jezik
Peče me jezik
Brka


Broj postova : 311
Join date : 25.11.2010
Age : 50
Lokacija : Bilje, Osijek

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 19:46

Potpisujem.
A šta?
To da su Lorenzo odlične lule.
Kak znam?
Tak što imam jednu crnu i odlično se puši.
A to je najbitnije.
[Vrh] Go down
ssekir75
Oblak dima
Oblak dima
ssekir75


Broj postova : 3060
Join date : 07.11.2009
Age : 48
Lokacija : Bela Crkva - Banat
Omiljeni duhani : McB Plumcake, McB Scottish, CD Mississippi Mud, ST Balkan Latakia, BN Classic, WOL Classic

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty06.11.11 20:29

zavisi od kad su. ja sam imao jednu i nikako mi nije lezala, ovu drugu koja je bila u paketu iz najnovije nabavke sam samo pogledao i ostavio. mozda meni ne leze...
[Vrh] Go down
Gost
Gost
avatar



Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty07.11.11 8:59

Ja imam tri Lorenzo lule (od kojih su dve sa potpisom Tagliabue-a) iz 1970-80 tih godina i sve tri su izvanredne. Sa kasnijom produkcijom Lorenza nemam iskustva niti veliku želju da ih steknem, pogotovu imajući u vidu reputaciju koju su stekle u poslednjih dvadesetak godina.
Što se tiče kombinacija vres+meer, po pravilu sve jeftinije lule u takvoj kombinaciji su đubre, gde je najčešće vres takvog kvaliteta da se od njega nebi mogla napraviti pristojna lula a meer uložak je od kompozita.
Moram međutim priznati se da u starijoj produkciji (a ponekad i u novoj) mogu naći izvanredne lule gde je vres vrhunskog kvaliteta a uložak napravljen od block meera. Za mene je to ipak iznuđena kombinacija gde pokušavaju spojiti dva dobra koja ne daju uvek dobro.
[Vrh] Go down
Marin Split
Hladan dim
Hladan dim
Marin Split


Broj postova : 935
Join date : 03.10.2011
Age : 41
Lokacija : Split
Omiljeni duhani : Vise i manje latakijski

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty07.11.11 11:15

Fala ljudi na objasnjenjima i podukama!!! piva Zlata vridite!
[Vrh] Go down
Tomo1978
Hladan dim
Hladan dim
Tomo1978


Broj postova : 735
Join date : 25.09.2014
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : McClelland legend, Frog Morton Cellar, Prince Albert, Sutliff Christmas spice

Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty26.09.14 0:57

Evo moja prva lula je lorenzo. Na njoj pise lorenzo linea 8 i s druge strane broj 7125 pa ako netko zna u koje razdoblje spada i da li je iz italije ili albanije bio bi mu zahvalan na info. Stavim i sliku ako treba.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Lorenzo Empty
PostajNaslov: Re: Lorenzo   Lorenzo Empty

[Vrh] Go down
 
Lorenzo
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Spitfire by lorenzo
» Lorenzo 1503

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Lule-
Forum(o)Bir: