Broj postova : 8306 Join date : 05.02.2008 Age : 68 Lokacija : Zagreb
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 08.01.10 21:19
Sada dolazimo do jednog malog trika, koji koriste vrhunski pipemakeri…. ( inače je sam sličnu informaciju dobio od dva poznata, jednog Talijanskog – što je čudo – i jednog Američkog ). Tako svježe obrađeno drvo puno je unutarnjih napetosti. Dok je osnovni komad već bio stabiliziran, uklanjanjem dijela materijal dolazi do oslobađanja pojedinih sila. Drvo trebamo stabilizirati, a to možemo učiniti na više načina. Jedan poznati Američki pipemaker, ovako obrađen komad ostavlja 2 tjedna na suncu, a neki drugi ga blago termički obrađuju. Metoda koju ćemo koristiti je derivat ostalih poznatih metoda i pokazala se prilično uspješnom u praksi. Komad drveta se zamota u papirnati ručnik ili maramici, važno je da upija vlagu, i stavi u mikrovalnu pećnicu. Počinje se s manjim vremenom zagrijavanja, cca 30 - 45 sekundi. Komad će biti vruć i dio vlage će izaći na pojedinim mjestima. Ponavljamo postupak tri puta. Ne smije se pretjerivati jer komad može, radi prebrzog zagrijavanja, puknuti. Kada se komad ohladi, a to je obično nekoliko sati, možemo ga još jednom prebrusiti s granulacijom 1000, ukoliko je to potrebno. Sada je komad stabiliziran i spreman za daljnje obrade.
Zadnja promjena: Davorin; 01.09.10 9:22; ukupno mijenjano 2 put/a.
Davorin Pipe maker / Moderator
Broj postova : 8306 Join date : 05.02.2008 Age : 68 Lokacija : Zagreb
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 08.01.10 21:19
Savijanje usnika Ukoliko smo odlučili da usnik treba biti zakrivljen, sada je vrijeme da to učinimo. U usnik se gurne debeli čistač, koji će pomoći da se prilikom savijanja ne smanji promjer unutrašnje rupe. Polako s pištoljem na vrući zrak ( na najnižoj temperaturi, obično 1-2 minuta) se zagrijava komad po cijeloj dužini. Ne smije se pretjerivati da ne bi došlo do gorenja ili bubrenja akrilika. ( ili spaljivanja gume, kod vulkanita ) kada smo zadovoljni mekoćom materijal, polako ga savijemo u željenu formu i ohladimo u vodi. Ukoliko nije pogođen oblik, postupak se može ponoviti. Sada još prebrusimo usnik s brusnim papirom 800 i 1000, kako bi uklonili sve tragove, obrade, ili namreškane površine koje se pojavljuju prilikom savijanja… i komad je spreman za finalnu obradu. Umjesto vručeg zraka, može se korisiti i vruća voda ( ali ne preko 100oC) Usnik se umoči u vodu ostavi nekoliko minuta i onda formira. Ovom metodom je skoro nemoguće progoriti materijal usnika
Zadnja promjena: Davorin; 28.05.18 21:49; ukupno mijenjano 2 put/a.
Davorin Pipe maker / Moderator
Broj postova : 8306 Join date : 05.02.2008 Age : 68 Lokacija : Zagreb
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 09.01.10 18:51
Vrijeme je za bajcanje našeg remek dijela. Bajcanje je postupak nanošenja jednog ili više slojeva posebnih boja za drvo. Kao što već pisah, najčešće su anilinske boje, boje topive u vodi ili alkoholu i neke prirodne boje i sredstva. Dakle pripremimo boju, kod onih na bazi alkohola pigment pomiješamo s čistim 98% nim alkoholom, kod vodenih solucija pigment se miješa s toplom vodom. Mješavine mogu dugo stajati tako da višak možemo skladištiti u staklenim bočicama. Komad koji ćemo bajcati malo zagrijemo ili s pištoljem na vrući zrak ili na pećnici, kako bi se otvorile pore drveta i kako bi ubrzali sušenje. Brzo kistom (krpicom, spužvicom ) nanesemo sloj boje. Ukoliko želimo tamniju nijansu, postupak ponavljamo. Komad na slici je bajcan s dvije različite boje, crvenom i kestenom. Pustimo da se lula dobro osuši, najmanje 12 sati. Višak boje uklanjamo ponovnim prebrušavanjem finim brusnim papirom ili za to koristimo čeličnu vunu. Stružemo toliko dugo dok se ponovo ne ukaže struktura drveta i komad je spreman za finalnu obradu, poliranje i nanošenje caranube. Ukoliko nismo zadovoljni, lula se može ponovo prebrusiti finim papirom i ponoviti postupak bajcanja. To je i jedna od osnova izrade tkz Danskih završnih obrada, ali to tome više nekom drugom prilikom
Zadnja promjena: Davorin; 28.05.18 21:51; ukupno mijenjano 2 put/a.
Ivan Habdija likes this post
Davorin Pipe maker / Moderator
Broj postova : 8306 Join date : 05.02.2008 Age : 68 Lokacija : Zagreb
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 09.01.10 18:52
Poliranje. Došli smo do faze poliranja. Na rotirajuću platnenu ploču (šajbu) – najbolja je od muslina nanesemo sloj paste za poliranje. Obično krećemo s smeđom pastom. Broj okretaja polirke ne treba biti prevelik jer bi mogli oštetiti površinu rada. Polako uzmemo lulu u ruku i prolazimo svima stranicama preko rotirajućeg ruba. Treba biti oprezan, jer predugi pritisak, u jednoj točci, skida višak materijala, te time i bajcanu površinu. Da lula ne bi poprimila strukturu Dalmatinerove kože, moramo polagani i strpljivo prelaziti preko svih površina. Kao i uvijek, iskustvom se stječe osjećaj i sigurnost u ovoj obradi. Kada je komad gotov, pažljivo ga prebrišite čistom mekom krpom ( ne treba napominjati da morate nositi rukavice cijelo vrijeme ) i promijenite platnenu ploču. Vrijeme je za čvrstu prošivenu šajbu s kojom ćemo nanositi carnaubu. Postupak nanošenja carnaube izgleda kompliciran ali je u biti vrlo jednostavan. Na rotirajuću ploču, pritisnemo komad carnaube, dovoljno dugo ( jedno 15- 20 sekundi), kako bi se određena količina materijala zadržala na obodu šajbe. Sada čvrsto pritisnemo lulu i kružnim pokretima polako nanosimo materijal na lulu. Moguće da će biti vidljivi bjeličasti tragovi na površini lule… ništa zato. Kada smo nanijeli carnaubu na cijelu površinu, grijemo lulu pištoljem na vrući zrak, kako bi se carnauba upila u strukturu drveta. Ne pretjerujemo grijanjem kako ne bi progorili lulu na nekom mjestu. Ostavimo komad da se dobro ohladi i stabilizira nekoliko sati, te ponavljamo postupak ( bez grijanja naravno ). Jedna od teorija, kod izrade lula, je da treba nanijeti tri sloja carnaube, kako bi se postigla maksimalna površinska kvaliteta i trajnost površine. Da bi postigli visoki sjaj, prelazimo na obradu s zadnjom, mekanom flanelskom šajbom. Poliramo cijeli komad, uključujući i usnik, te skidamo zaostale nakupine caranube. ( obično ih vidimo kao bijeličasta ili mutnije mjesta na luli ). Lula se sada mora sjajiti kao da je od stakla. Potpišemo komad, ukoliko to želimo, utiskivanjem svoga znaka i to je…..
Zadnja promjena: Davorin; 28.05.18 21:55; ukupno mijenjano 3 put/a.
Davorin Pipe maker / Moderator
Broj postova : 8306 Join date : 05.02.2008 Age : 68 Lokacija : Zagreb
Naslov: Priručnik za izradu lula 09.01.10 18:53
…………..to. Gotov komad.
Lula je djelo naših ruku i obično je uvijek draža od svih kupovnih lula. Ovako proizvedena lula ne zaostaje u trajnosti ili po bilo čemu od najskupljih kupovnih lula… na kraju slično se ( samo uz puno viši udio strojeva i mašina ) rade i industrijske lule. Razlika je obično u načinu formiranja glave i vrata – radi se na tokarilici, te brušenju, gdje se koriste rotirajuće brusne četke. Završna obrada može biti ili sa šelakom ili klasičnim lakiranjem raznim lakovima…. Ali u globalu to je to… Lula je sada spremna za upušavanje i dugogodišnje služenje sretnom vlasniku.
Zadnja promjena: Davorin; 28.05.18 21:58; ukupno mijenjano 3 put/a.
Ivan Habdija likes this post
Antiša Oblak dima
Broj postova : 1760 Join date : 23.06.2008 Age : 39 Lokacija : Sofija Omiljeni duhani : ST Balkan Latakia, Billy Budd
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 30.01.14 16:34
Ovaj priručnik je zaključan radi preglednosti i lakše orijentacije. Ukoliko netko ima dodatnih pitanja vezanih za izradu lula, neka pita u ovoj temi pa ćemo odgovore na sva kvalitetna pitanja naknadno uklopiti u ovaj priručnik.
Lakeman Administrator
Broj postova : 2219 Join date : 31.01.2017 Age : 44 Lokacija : Zagreb Omiljeni duhani : Haribo, Toblerone, Kandit
Naslov: Re: Priručnik za izradu lula 28.05.18 10:43
OTKLJUČANO da meštar može obnoviti sadržaj sa novim fotkama...