Dim Lule
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dobrodošli na prvi i najveći forum ljubitelja lula i duhana za lule u regiji
 
Početna stranicaLatest imagesRegistracijaLoginRegistracija

 

 Izrada "hand cut" usnik

Go down 
+2
v.milan
Davorin
6 posters
Autor/icaPoruka
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8260
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty03.02.24 16:49

Pošto je nedavno bilo pitanje na tu temu, evo malo informacija i slika, koje ilustriraju proces izrade usnika od akrila, ili plexiglasa, kao se to narodski kaže... Izrada "hand cut" usnik 2235064407

Handcut usnik radi se od šipke akrila. Upravo imam narudžbu za dvije lule sa vrlo specifičnim usnicima, tako da sam se bacio na posao Cool . Pošto ne tokarim, iz usluge mi je moj tokar zabušio srednju rupu, 3 mm i 2 mm promjera, zadnjih 12 mm, te grubo formirao oblik


Izrada "hand cut" usnik 114


Sada se ucrtaju linije obrade i formira zadnji dio, s malim glodalom. Grubo se prebrusi da se dobiju dvije paralelne stranice


Izrada "hand cut" usnik 214

Vrijeme je za turpije, i pomalo usnika dobiva svoj grubi oblik

Izrada "hand cut" usnik 314

prelazi se na finu turpiju, oprezno se formira "gumb" mjesto zagriza, još uvijek je glavni alat turpija

Izrada "hand cut" usnik 412

Poslije dosta ručnog rada usnik počinje dobivati finalni oblik.. sada je već vrijeme za brusne papire. Sitne izbočine i dorada oblika, paziti da su strane simetrične i jednako debele, radi se papirom gradacije 120. Kada je oblik zadovoljen, prelazi se na 240.

Izrada "hand cut" usnik 513

Finalno se završava sa gradacijom 500... i onda ide poliranje. Prvo poliranje služi da se vide eventualni risovi i ogrebotine, ali i moguće sitne greške u simetriji. Poslije popravka ponovo poliranje. Polir pasta je srednje gradacije, s muslinskim kotačem. Sada je usnik spreman za finalno pripasivanje s lulom i savijanje, sa vrućim zrakom

Izrada "hand cut" usnik 613

Obično kada kažem da usnik znade uzeti i 40% vremena izrade lule, u korelacije i s cijenom, prosti puk se čudi Izrada "hand cut" usnik 2235064407

bayro, wranjo123, Sokreos, Slajs, Polerouter, v.milan, Nikša and like this post

[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
v.milan
Oblak dima
Oblak dima
v.milan


Broj postova : 1224
Join date : 08.01.2021
Age : 32
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : Peterson My Mixture 965, Arango Balkan Supreme, Amphora Virginia

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty03.02.24 17:01

Jako lijepo objašnjeno i pohvala za dobro fokusirane slike! Pitanje, tenon se pravi od istog materijala ili se to radi posebno i lijepi?

Vortimejovrh likes this post

[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8260
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty03.02.24 17:07

Potpuno drugi materijal. Obično poliacetal ili neka druga slična termo plastika, koja ima dozu elastičnost .. Meta akril je vrlo krt materijal i lako puca, zato nije dobro riješenje da bude pero lule... (tenon)

Sokreos, v.milan and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Slajs
Oblak dima
Oblak dima
Slajs


Broj postova : 1211
Join date : 02.08.2020
Age : 37
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : HU Director's Cut, Amphora Burley, Solani 656 Aged Burley Flake

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty03.02.24 18:14

Davorine, svaka ti čast na trudu, i to ne samo za izradu usnika, nego i na opisu postupka s jasnim detaljima na svakoj fotografiji. Vjerujem da je ovo primjer kako novi lulaši mogu učiti i jasnije si približiti postupak izrade usnika za lulu. Umjetnost! puffy
[Vrh] Go down
Davorin
Pipe maker / Moderator
Pipe maker  /  Moderator
Davorin


Broj postova : 8260
Join date : 05.02.2008
Age : 68
Lokacija : Zagreb

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty03.02.24 18:18

Hvala, nikada nisam ništa htio kriti, a za svakog tko počinje, ili proba, raditi lule, sve informacije su na raspolaganju.. Bile i bit će... Na zadnjem druženju se spominjalo Danijela Mustran.... Pa bio je na ovom forumu... Nick. muki... Od ovdje je krenuo😁

Sokreos, Nikša and GrⒶna like this post

[Vrh] Go down
http://davorinmortapipes.wordpress.com/
Sokreos
Hladan dim
Hladan dim
Sokreos


Broj postova : 856
Join date : 03.04.2019
Age : 40
Lokacija : Osijek
Omiljeni duhani : Fayyum, Salty Dogs, Louisiana Broken

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty04.02.24 15:14

Bravo, svaka čast, pogođena suština, prikazana je izrada po fazama što često bude problem neiskusnima. Danijel je moj sugrađan, nisam se s njime našao i upoznao, nadam se jednom kad se vratim kući. Ne znam kakvo je u opće stanje u Osijeku što se tiče lulara i lulaša.
[Vrh] Go down
GrⒶna
Gasi mi se lula
Gasi mi se lula
GrⒶna


Broj postova : 282
Join date : 07.01.2023
Age : 26
Lokacija : Rijeka
Omiljeni duhani : McConnell Oriental i Notting Hill. Peterson MM 965, Wellauer Balkan Mixture i English Blend.

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty04.02.24 17:54

Ma Danijel je aktivan 100 na sat! Pratim ga na fcb. i svaki dan izbacuje nove i super izgledaju!

Davorine hvala ti puno na trudu! Respect!
[Vrh] Go down
wranjo123
Oblak dima
Oblak dima
wranjo123


Broj postova : 2008
Join date : 23.08.2016
Age : 35
Lokacija : Zagreb
Omiljeni duhani : sg brown sugar flake, glp meridian

Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty05.02.24 9:07

to je jedna od rijetkih vještina koju bih želio usavršiti jer sam hrpu dobrih lula prodao jer mi se nije svidjao usnik, a raditi novi bi me koštalo nekoliko puta više od same lule.
inače, pročitao sam da george dubois uzima 200ak $ za usnike za high end lule, ali da su identične replike čak i s logom na usniku.

Sokreos, Nikša and Vortimejovrh like this post

[Vrh] Go down
Sponsored content





Izrada "hand cut" usnik Empty
PostajNaslov: Re: Izrada "hand cut" usnik   Izrada "hand cut" usnik Empty

[Vrh] Go down
 
Izrada "hand cut" usnik
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Usnik - izrada - informacije
» izrada adaptera
» Izrada meerschaum lula
» Izrada lula "how its made"
» Gumene navlake za usnik

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Dim Lule :: Lule :: Tips and Tricks-
Forum(o)Bir: